Prosím počkejte chvíli...
Nepřihlášený uživatel
Nacházíte se: VŠCHT PrahaFPBTÚstav biochemie a mikrobiologie  → Akce Běstvina
iduzel: 47425
idvazba: 53288
šablona: stranka
čas: 30.5.2023 12:52:34
verze: 5263
uzivatel:
remoteAPIs:
branch: trunk
Server: 147.33.89.150
Obnovit | RAW
iduzel: 47425
idvazba: 53288
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'biomikro.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '47425'
iduzel: 47425
path: 8548/29628/29629/29705/47425
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

Akce Běstvina

Výjezdní studentská konference Běstvina

O co jde?

Studentské konference na Běstvině (dříve na mlejně) se aktivně a více-méně povinně v rámci předmětů „Prezentace odborného projektu“ účastní studenti 1. ročníku magisterských studijních oborů Biochemie a buněčná biologie, Mikrobiologie a genové inženýrství a Bioanalytická laboratorní diagnostika ve zdravotnictví. Na této konferenci mají studenti možnost vyzkoušet si prezentaci výsledků svých vědeckých projektů v rámci diplomové práce před širším publikem. Toto publikum je však nanejvýš shovívavé, neboť je z velké většiny tvořeno spolužáky. V obecenstvu je též zpravidla přítomno i několik zkušenějších kolegů z řad doktorandů, doktorů, docentů či dokonce profesorů.

Kde se konference koná?

Výjezdní studentská konference se od roku 2019 koná poprvé v táborové základně blízko malé vesničky Běstvina (49.8325517N, 15.5812344E). Ta se nachází v podhůří Železných hor, asi 30 km jižně od Pardubic (více informací zde). Oproti mlýnu, ve kterém se studentská konference konala dříve, oplývá základna především velkou ubytovací kapacitou, ale je zde též několik sportovišť (fotbalové, basketbalové či volejbalové hřiště a další; vybavení bude k dispozici na místě), několik ohnišť, klubovna a rozlehlá společenská místnost. Zajímavostí je, že se právě zde pravidelně odehrává Letní odborné soustředění mladých chemiků a biologů čili odborné soustředění nejúspěšnějších řešitelů krajských kol chemické a biologické olympiády.

Výhodou tohoto umístění je bezesporu krásné prostředí, ale též izolace od okolního světa, která velkou měrou přispívá ke sblížení spolužáků. K tomu může dojít při hraní deskových her či při společném dovádění na hudební nástroje (kdo umí, ať si doveze), anebo při sportovním vyžití. Nevýhodou by se mohla zdát relativní vzdálenost základny od restauračních zařízení, které sbližování též napomáhají, ale i v tomto směru nabízí pořadatelé akce jisté možnosti… (půllitr s sebou!)

FOTOGALERIE (březen 2019)

Organizace

Příjezd a odjezd

Konference začíná v pondělí 12.6. Odjezd autobusu od budovy B VŠCHT je naplánován na 9:00. Dle zájmu je možné objednat k autobusu přívěs na kola. Účastnící preferující dopravu po vlastní ose nechť kontaktují organizátory (základna je vybavena parkovištěm pro větší počet vozů).

Na 12.6. je naplánována exkurze (bude upřesněno). Na táborovou základnu tak dorazíme v odpoledních hodinách. Bude upřesněno, zda je lepší mít sebou malý oběd, nebo bude možnost se naobědvat v restauraci. Na táborovou základnu dorazíme v odpoledních hodinách. Večeři první den tradičně zajistí starší kolegové a kolegyně.

Odjezd je naplánován na neděli 18.6. Odjezd probíhá po vlastní ose. Nejbližší vlaková stanice se nachází v obci Třemošnice, odkud je to na základnu zhruba 6 km. V případě vysokokapacitních zavazadel a hromadného dojezdu je možné povolat motorizovanou jednotku, která s převozem zavazadel pomůže. Z Běstviny se ale také můžete dostat přímým autobusem do Pardubic. Vášniví cyklisté též mohou vyrazit na kole po vlastní ose, například do Čáslavi nebo do Pardubic.

Možnosti předčasného odjezdu jsou omezené a záleží na zařazení do přednáškové sekce. Plánování přednáškových sekcí probíhá přímo před začátkem konference dle účasti starčích kolegyň a kolegů, kteří působí jako chairs jednotlivých sekcí.

Konference

Hlavním programem jsou prezentace studentských vědeckých projektů, které se již za rok promítnou do diplomových prací. Přednášky zpravidla nejsou časově omezeny, ale obvyklý rozsah je cca 20 min. Podle počasí je jeden den v týdnu vyhrazen pro celodenní výlet, buď na kole nebo pěšky.

Absolutně nutné je přivézt si sebou nejlépe již hotovou prezentaci ve standardních formátech (ppt, pptx, pdf...). Na základně je samozřejmě zaveden elektrický proud (i v chatičkách) a dokonce je vybavena i funkční wifi, ale trávení večerů v chatičkách doděláváním prezentace vás může ochudit o spoustu zajímavých zážitků.

Spaní

Studenti budou zřejmě organizováni do chatiček, nejčastěji po dvou osobách, které budou vybaveny čistě povlečenou matrací. Je tedy nutné přibalit si spacák či jiné spací propriety. Doporučujeme též dovézt si i teplejší oblečení, protože červnové noci (a někdy i dny) bývají ještě studené.

Jidlo

Jedním z nezapomenutelných zážitků spojených s konferencí ve mlejně bylo vaření. Na mlejně si totiž účastníci vařili sami a vařit pro zhruba 60 strávníků bylo v na jednom sporáku nebylo nic snadného. Na Běstvině bude tradice společného vaření zachována, avšak místní kuchyně je dimenzována pro více než 150 strávníků. Kuchyně je kvalitně vybavena konvektomatem, restaurační myčkou na nádobí, řadou varen a sporáků a různými dalšími vymoženostmi. O první společnou nedělní večeři, ale též pondělní snídani se postará starší osazenstvo, proto se v případě náročnějších strávníků stačí vybavit větší svačinou. O další jídlo pro všechny se již starají sami studenti, kteří si na každý den volí službu. V kuchyni není problém si kdykoliv udělat čaj nebo kávu. Nákupy se řeší operativně, nejbližší větší obchod je v Třemošnici (Penny market). Na společné jídlo se všichni skládají, takže je nutné se vybavit přiměřeným kapesným. Dle zkušeností z minulých let se celkový příspěvek na jídlo se vejde do 400 Kč. Speciální strava (vegetariáni, lepek, sportovci) v minulých letech nikdy nebyla problém.

Ostatní vybavení

Vřele doporučujeme si dále přibalit repelent (klíšťat je všude dost), hudební nástroj (pokud na nějaký hrajete), deskové a jiné hry a půllitr. Na této konferenci je totiž již tradicí mít k dispozici čepované pivo. Ostatní pitný režim si zajišťuje každý sám.

Volný den

V nabitém přednáškovém týdnu je též nutné najít čas na regeneraci namáhaných mozkových buněk. Proto je do týdenního programu zařazen též volný den, který je věnován aktivnímu odpočinku.

Aktualizováno: 25.1.2023 10:48, Autor: Vojtěch Spiwok

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha 2014
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum

zobrazit plnou verzi