Prosím počkejte chvíli...
Nepřihlášený uživatel
iduzel: 72019
idvazba: 87899
šablona: stranka
čas: 4.5.2024 17:53:14
verze: 5378
uzivatel:
remoteAPIs:
branch: trunk
Server: 147.33.89.150
Obnovit | RAW
iduzel: 72019
idvazba: 87899
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'biomikro.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/vyzkum/vedecke-skupiny/rezistence/projekty'
iduzel: 72019
path: 8548/29628/29629/29705/29759/29793/69016/72019
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

Projekty

Home   Projekty   Publikace   Vybavení   Spolupráce   Aktivity

Grantová agentura České republiky 

No. 21-00551S

Metabolity a vybrané deriváty potravinových flavonoidů - příprava a biologická aktivita

Mikrobiologický ústav AV ČR – Laboratoř biotransformací – doc. Ing. Kateřina Valentová, Ph.D.

Polyfenoly patří mezi biologicky silně aktivní složky potravin a potravinových doplňků. Aktivní složkou mnoha nutraceutických přípravků je polyfenolový extrakt silymarin, populární hlavně díky svému hepatoprotektivnímu účinku. Ale složky silymarinu, tj. flavonoly a flavonolignany, vykazují také různé jiné biologické aktivity, z nichž mnohé dosud nebyly popsány, a nebyl odhalen mechanismus jejich účinku. V tomto projektu se zaměřujeme na opomíjené a nevyužívané komponenty silymarinu (silychristin, silydianin, 2,3-dehydroflavonolignany), jejich metabolity fáze II a selektivně modifikované (dehydratované, alkylované, halogenované nebo redukované) deriváty. Vliv modifikace struktury na biologickou aktivitu a biologickou dostupnost je zkoumána pomocí in vitro modelů. Antioxidační, protizánětlivé, protektivní účinky na buňky a modulace mnohočetné lékové resistence jsou studovány za použití živočišných a bakteriálních buněk. Výsledky rozšíří současné znalosti biologické aktivity složek silymarinu a jejich možné zlepšení selektivní modifikací.

 

Grantová agentura České republiky 

No. 22-20860S

Protizánětlivé účinky bioaktivních sloučenin izolovaných z Cannabis sativa L.

Institut klinické a experimentální medicíny – RNDr. Monika Cahová, Ph.D.

VŠCHT Praha – Ústav analýzy potravin a výživy – doc. Ing. Milena Stránská

Fytokanabinoidy, sekundární metabolity Cannabis sativa L., představují unikátní skupinu látek vykazujících četné zdraví prospěšné biologické účinky, včetně protizánětlivého. Subklinický zánět je přitom znám jako hlavní promotor aterosklerózy (tedy aterotrombózy), obvykle následovaný závažnými civilizačními chorobami, infarktem a mozkovou mrtvicí. Hlavním cílem tohoto projektu je izolovat čisté fytokanabinoidy z rostlin konopí a prozkoumat jejich jedinečný a kombinovaný účinek na inhibici prozánětlivých interleukinů v cytokinové signální dráze, a to pomocí systémů in vitro i in vivo. Kromě toho je testována a modifikována biologická dostupnost kanabinoidů pomocí různých nanomicelárních formulací. V neposlední řadě je studován efekt „konopné synergie“ jako interakce kanabinoidů a dalších složek přirozené matrice.

Technologická agentura České republiky

TREND, FW03010400

Bioaktivní látky z organicky produkovaných tradičních českých léčivek a plodin a vývoj nano-enkapsulovaných forem pro použití v dermatologii, kosmetice a posílení obranyschopnosti organismu

EcoFuel Laboratories s.r.o. - doc. Ing. Petr Kaštánek Ph.D.

Botanický ústav AV ČR, v. v. i. - prof. RNDr. Miroslav Vosátka CSc.

BRIKLIS, spol. s r.o. - Ing. Miroslav Medek

PRO-BIO, obchodní společnost s r.o. - Ing. Martin Hutař

VŠCHT Praha – Ústav analýzy potravin a výživy – prof. Ing. Jana Hajšlová CSc.

Cílem projektu je výzkum a optimalizace produkce a izolace bioaktivních látek produkovaných tradičními českými léčivými bylinami, formulace těchto izolovaných látek do vhodných aplikačních forem a in-vitro studium biologické aktivity, případně i penetrace látek buněčnými bariérami modelujícími biologickou dostupnost pro organismus, s finálním záměrem využití takto získaných přírodních účinných látek v dermatologii, nutraceutice, dermokosmetice a obecně pro posílení obranyschopnosti organismu. Bioprospekce jednotlivých extraktů či izolovaných sloučenin či frakcí položí i dostatečný informativní vědecký základ pro lékařské využití (např. zjištěné antimikrobiální aktivity, protinádorové aktivity) včetně využití publikačního potenciálu pro zúčastněná vědecká pracoviště.

 

Technologická agentura České republiky

NCK, TN02000109

Personalizovaná medicína: Translačním výzkumem k biomedicínským aplikacím.

Univerzita Palackého v Olomouci

Fyziologický ústav AV ČR, v. v. i.

Univerzita Karlova

Masarykova univerzita

Ústav organické chemie a biochemie AV ČR, v. v. i.,

CGB laboratoř a.s., ÚJV Řež, a. s., BIOXSYS s.r.o., MAMA AI Coolma,

s.r.o., BioVendor - Laboratorní medicína a.s., CasInvent Pharma, a.s.,

TestLine Clinical Diagnoscs s.r.o., APIGENEX s.r.o., IntellMed, s.r.o.

 

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

LX22NPO5103

Národní institut virologie a bakteriologie

Ústav organické chemie a biochemie AV ČR, v. v. i. -  RNDr. PhDr. Zdeněk Hostomský CSc.

Biologické centrum AV ČR, v. v. i. - prof. RNDr. Daniel Růžek Ph.D.

Masarykova univerzita / Středoevropský technologický institut - doc. Mgr. Pavel Plevka, Ph.D.

Mikrobiologický ústav AV ČR, v. v. i. - prof. Ing. Peter Šebo CSc.

Univerzita Karlova / Přírodovědecká fakulta - RNDr. Ruth Tachezy Ph.D. 

Univerzita Palackého v Olomouci / Lékařská fakulta - PharmDr. Miloš Petřík Ph.D. 

Ústav molekulární genetiky AV ČR, v. v. i. - RNDr. Jiří Hejnar CSc.

VŠCHT Praha – Ústav biotechnologie - prof. Dr. Ing. Michaela Rumlová Ph.D.

Hlavním cílem projektu je soustředit excelentní výzkumné týmy ČR v Národním institutu virologie a bakteriologie (NIVB) za účelem implementace společné výzkumné agendy v oblasti virologie, bakteriologie a vývoje antivirové a antibakteriální léčby. Národní institut virologie a bakteriologie (NIVB) si klade za cíl přinášet objevy v oblasti infekčních chorob, které zlepší lidské zdraví. Bude vyvíjet bezpečné a účinné antivirové a antibakteriální léčebné postupy a připravovat platformy pro budoucí objevování a vývoj léčiv proti virům a bakteriím s pandemickým potenciálem. Navzdory desetiletím výzkumu není stále k dispozici očkování a léčba proti mnoha infekčním chorobám. Význam a naléhavou potřebu nových léčebných prostředků dokládají negativní zdravotní a ekonomické dopady infekčních onemocnění. Vývoj nových terapeutik vyžaduje základní pochopení mechanismů, které umožňují patogenům infikovat buňky a způsobit onemocnění, z nichž mnohé jsou stále nedostatečně prozkoumány. Základní a klinický výzkum virů a patogenních bakterií je nezbytný pro lepší pochopení a vývoj terapeutických reakcí na procesy, kterými patogeny způsobují onemocnění, jak unikají imunitnímu systému a jak odolávají léčbě. . NIVB proto bude usilovat o špičkový výzkum v oblastech (1) interakcí mezi patogeny a hostiteli, (2) imunity proti virům a bakteriím a (3) léčby virových a bakteriálních infekcí. Díky práci s patogeny, které jsou relevantní pro současnou klinickou praxi, a také s nově se objevujícími viry a bakteriemi budou výzkumné skupiny institutu schopny poskytnout odborné znalosti a vybavení pro studium nových patogenů, které by se v budoucnu mohly rozšířit mezi lidskou populaci. NIVB se tak v tomto ohledu stane národní autoritou a znalostním partnerem pro orgány veřejné správy.

 

European Cooperation in Science and Technology 

COST Action 21145

European Network for diagnosis and treatment of antibiotic-resistant bacterial infections (EURESTOP)

Výskyt a šíření bakterií odolných vůči lékům je významnou zdravotní a socioekonomickou hrozbou s globálními rozměry, která se vyvíjí směrem k nouzové/pandemické krizi. Nejsou k dispozici žádné léky, které by nemoc řešily, a diagnostické nástroje jsou málo účinné. To negativně ovlivňuje léčbu a přežití kriticky nemocných pacientů. Bakterie odolné vůči lékům se tak mohou šířit mimo nemocniční prostředí, což představuje kritické riziko pro globální populaci. Současný výzkum v této oblasti je značně fragmentovaný a většinou monodisciplinární, což omezuje vývoj inovativních diagnostických a terapeutických řešení.

 

European Cooperation in Science and Technology 

COST Action 21145

New diagnostic and therapeutic tools against multidrug resistant tumors (STRATAGEM)

Až 70 % solidních nádorů je při diagnóze rezistentních: to znamená špatnou kvalitu života a špatnou prognózu pro pacienty, vysoké náklady na řízení pro evropské systémy zdravotní péče. Tato akce se snaží zlepšit diagnostiku a léčbu pacientů s nádory MDR a snížit náklady na jejich léčbu.

Tato akce vybuduje první multidisciplinární síť, včetně akademických laboratoří, výzkumných ústavů, malých a středních podniků (MSP), se širokou škálou vynikajících a nepřekrývajících se odborných znalostí, jejímž cílem je současně zlepšit diagnostiku a terapii multirezistentních ( MDR) solidní nádory.

 

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

INTER-COST LTC19007

Testování nových látek s potenciálem modulace resistence u mnohočetně-lékově rezistentních kmenů

Knihovna látek - izolovaných z přírodních zdrojů, syntetizovaných de novo nebo poskytnutých partnery (v rámci spolupráce při řešení Akce CA17104) s potenciálem inhibovat mnohočetnou lékovou rezistenci, bude testována na rezistentních kmenech zahrnujících jak bakteriální, tak nádorové buněčné modely. Speciální pozornost bude věnována inhibici transmembránových přenašečů sloužících k mezibuněčné komunikaci (quorum sensing), jejichž aktivace vede k expresi virulentních faktorů či tvorbě biofilmů a přenašečů sloužících jako efluxní pumpy léčiv (např. methicillin, doxorubicin). Cílem tohoto projektu je příprava databáze látek modulujících aktivitu transmembránových přenašečů zodpovědných za mnohočetnou lékovou rezistenci nádorových buněk a bakteriálních kmenů. Tyto látky pak mohou být přímo využity ve farmaceutickém nebo dermokosmetickém průmyslu či mohou sloužit jako templáty pro molekulární modelování a cílený design modulátorů.

 

Technologická agentura České republiky

Zeta, TJ02000372

Biologicky aktivní látky mikrořas a kmenových buněk rostlin pro využití v kosmetickém průmyslu

Cílem projektu je výzkum a optimalizace produkce a izolace bioaktivních látek produkovaných vybranými mikrořasami, kalusovými či suspenzními kulturami rostlinných buněk, formulace těchto izolovaných látek do vhodných aplikačních forem a in-vitro studium penetrace látek pokožkou, modelující biologickou dostupnost pro organismus, s finálním záměrem využití takto získaných přírodních účinných látek v dermatologii či dermokosmetice. Výzkum a screening biologických aktivit jednotlivých extraktů, olejů, nanoemulzí a liposomů z mikrořas a suspenzních kultur rostlin položí i dostatečný informativní vědecký základ pro lékařské využití (př. zjištěné antimikrobiální aktivity) včetně využití publikační potenciálu pro zúčastněná vědecká pracoviště.

 

Visegrad Fund

No. 22010090

Modulation of multidrug resistance and posttreatment regeneration stimulated by natural compounds

Comenius University in Bratislava, Faculty of Medicine – doc. Ing. Helena Gbelcová, Ph.D.

University of Szeged – assoc. prof. Dr. Gabriella Spengler, Ph.D.

Léková rezistence hraje stále větší roli v úspěšnosti léčby bakteriálních infekcí a solidních nádorů. Hlavním omezením účinnosti chemoterapie je fenotyp multidrug rezistence (MDR), mnohočetná rezistence vůči různým protinádorovým lékům.Hledání inhibitorů efluxních pump může výrazně zvýšit účinnost běžně používaných protirakovinných léků a antibiotik. Naším cílem je nalézt takové látky v rostlinných extraktech, frakcích a purifikovaných sloučeninách nebo mezi de novo syntetizovanými nebo modifikovanými sloučeninami pomocí ověřených metod. Tento projekt se snaží zlepšit léčbu pacientů s MDR nádory a snížit náklady na jejich léčbu. Za druhé, projekt si klade za cíl zvýšit úroveň výzkumu visegrádského regionu v oblasti MDR.

Aktualizováno: 30.4.2024 15:16, Autor: Michal Strejček

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha 2014
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum

zobrazit plnou verzi