Loading...
Nepřihlášený uživatel

Home      Projects      Publications      Equipment      Members      News


Ministry of Education, Youth and Sports of the Czech Republic

INTER-COST LUC24099

Establishment of a platform for high-throughput testing of antibiotic resistance modulators for combination (adjuvant) therapy

According to the World Health Organization (WHO), ever-expanding antibiotic resistance is a global threat that we are currently facing. According to data from the European Antimicrobial Resistance Surveillance Network (EARS-Net), up to 42% of P. aeruginosa isolates were reported to be resistant to aminoglycosides in 2022 (Romania), and 17% of aminoglycoside-resistant isolates in the Czech Republic. Multi-resistant, i.e. resistant to at least three classes of antibiotics, was reported in up to 54% of all isolates (Romania) and 21% of isolates in the Czech Republic. Despite the increasing resistance, however, very few new antibiotics are approved and most often only modifications of existing chemical structures acting by the same mechanism as the initial antibiotics to which resistance has already been described. Thus, the rate of discovery of new antibiotics is lagging behind the development of antibiotic resistance and, in accordance with the Action Plan of the National Antibiotic Programme of the Czech Republic (AP NAP, Objective VI), new strategies must be sought to combat pathogenic bacteria.
One such new approach to fighting resistance is adjuvant therapy, which combines existing (ineffective) antibiotics with inhibitors of the mechanism by which the bacteria eliminates the antibiotic. The aim of this project is to find new inhibitors that could serve as adjuvants for combination therapy of resistant pseudomonad infections.


Národní agentura pro zemědělský výzkum (NAZV) 

QL24010123

Poruchy reprodukce prasat - zátěž chovů škodlivými látkami

VŠCHT Praha – Ústav analýzy potravin a výživy – prof. Ing. Jana Pulkrabová, Ph.D.

Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i.; PLEMENÁŘSKÉ SLUŽBY a.s.; Univerzita Karlova

Cílem projektu je náhled do zátěže vybranými polutanty ve vybraných chovech prasat a testování, nakolik může tato zátěž ovlivnit reprodukci prasat. V projektu budou vyvíjeny postupy, jak nepříznivé dopady těchto polutantů potlačit. Projekt se soustředí kromě jiných polutantů na polyfluorované a perfluorované alkyly (PFAS). Ty se hojně vyskytují v životním prostředí a pro svou stabilitu jsou označovány jako „věčné chemikálie“. Připravované výrazné omezení používání PFAS v zemích EU tedy nepovede k jejich úplnému vymizení a dopady na zdraví zvířat i lidí budou ještě dlouho přetrvávat. První sonda do českých chovů prasat odhalí, jak významný problém PFAS představují v našich podmínkách.


Operational Programme of Jan Amos Komenský

CZ.02.01.01/00/22_008/0004597

Institute of Microbiology of the Czech Academy of Sciences, University of Chemistry and Technology Prague, Faculty of Science Charles University in Prague

The most important player in the field of microbiology in the Czech Republic together with two domestic partners will join forces with world-leading research institutions to unravel the processes behind the establishment and evolution of microbiomes in different hosts (plants, fungi and animals, including humans), the mechanisms of information exchange between microbes and their hosts and between microbes and each other that define their role in host and ecosystem health. The outcome will be innovative applications in medicine and ecology.


Grantová agentura České republiky 

No. 24-10000S

Glykosylované mykotoxiny: jejich struktura, výskyt, příprava a zdravotní dopady

VŠCHT Praha – Ústav analýzy potravin a výživy – doc. Ing. Milena Stránská, Ph.D.

Mikrobiologický ústav AV ČR – Laboratoř biotransformací – prof. Ing. Vladimír Křen, Ph.D.

V potravinách a krmivech se vyskytují různé toxické látky, představující hrozbu pro lidi i zvířata. Mezi nejrozšířenější přírodní toxiny patří mykotoxiny, přičemž fusariové toxiny (T2 a HT2) jsou hlavními kontaminanty obilovin. Konjugovaným mykotoxinům v rostlinných potravinách, zejména mono-/oligoglykosidům mykotoxinů, je nyní věnována velká pozornost vzhledem k jejich předpokládané biologické dostupnosti a souvisejícím zdravotním rizikům. Cílem projektu je nejen biosyntéza těchto standardů, ale také získání relevantních informací o mikrobiální biotransformaci T2/HT2-(oligo)glykosidů a biologické dostupnosti a toxicitě těchto sloučenin.


Grantová agentura České republiky 

No. 21-00551S

Metabolity a vybrané deriváty potravinových flavonoidů - příprava a biologická aktivita

Mikrobiologický ústav AV ČR – Laboratoř biotransformací – doc. Ing. Kateřina Valentová, Ph.D.

Polyfenoly patří mezi biologicky silně aktivní složky potravin a potravinových doplňků. Aktivní složkou mnoha nutraceutických přípravků je polyfenolový extrakt silymarin, populární hlavně díky svému hepatoprotektivnímu účinku. Ale složky silymarinu, tj. flavonoly a flavonolignany, vykazují také různé jiné biologické aktivity, z nichž mnohé dosud nebyly popsány, a nebyl odhalen mechanismus jejich účinku. V tomto projektu se zaměřujeme na opomíjené a nevyužívané komponenty silymarinu (silychristin, silydianin, 2,3-dehydroflavonolignany), jejich metabolity fáze II a selektivně modifikované (dehydratované, alkylované, halogenované nebo redukované) deriváty. Vliv modifikace struktury na biologickou aktivitu a biologickou dostupnost je zkoumána pomocí in vitro modelů. Antioxidační, protizánětlivé, protektivní účinky na buňky a modulace mnohočetné lékové resistence jsou studovány za použití živočišných a bakteriálních buněk. Výsledky rozšíří současné znalosti biologické aktivity složek silymarinu a jejich možné zlepšení selektivní modifikací.


Grantová agentura České republiky 

No. 22-20860S

Protizánětlivé účinky bioaktivních sloučenin izolovaných z Cannabis sativa L.

Institut klinické a experimentální medicíny – RNDr. Monika Cahová, Ph.D.

VŠCHT Praha – Ústav analýzy potravin a výživy – doc. Ing. Milena Stránská

Fytokanabinoidy, sekundární metabolity Cannabis sativa L., představují unikátní skupinu látek vykazujících četné zdraví prospěšné biologické účinky, včetně protizánětlivého. Subklinický zánět je přitom znám jako hlavní promotor aterosklerózy (tedy aterotrombózy), obvykle následovaný závažnými civilizačními chorobami, infarktem a mozkovou mrtvicí. Hlavním cílem tohoto projektu je izolovat čisté fytokanabinoidy z rostlin konopí a prozkoumat jejich jedinečný a kombinovaný účinek na inhibici prozánětlivých interleukinů v cytokinové signální dráze, a to pomocí systémů in vitro i in vivo. Kromě toho je testována a modifikována biologická dostupnost kanabinoidů pomocí různých nanomicelárních formulací. V neposlední řadě je studován efekt „konopné synergie“ jako interakce kanabinoidů a dalších složek přirozené matrice.


Technologická agentura České republiky

TREND, FW03010400

Bioaktivní látky z organicky produkovaných tradičních českých léčivek a plodin a vývoj nano-enkapsulovaných forem pro použití v dermatologii, kosmetice a posílení obranyschopnosti organismu

EcoFuel Laboratories s.r.o. - doc. Ing. Petr Kaštánek Ph.D.

Botanický ústav AV ČR, v. v. i. - prof. RNDr. Miroslav Vosátka CSc.

BRIKLIS, spol. s r.o. - Ing. Miroslav Medek

PRO-BIO, obchodní společnost s r.o. - Ing. Martin Hutař

VŠCHT Praha – Ústav analýzy potravin a výživy – prof. Ing. Jana Hajšlová CSc.

Cílem projektu je výzkum a optimalizace produkce a izolace bioaktivních látek produkovaných tradičními českými léčivými bylinami, formulace těchto izolovaných látek do vhodných aplikačních forem a in-vitro studium biologické aktivity, případně i penetrace látek buněčnými bariérami modelujícími biologickou dostupnost pro organismus, s finálním záměrem využití takto získaných přírodních účinných látek v dermatologii, nutraceutice, dermokosmetice a obecně pro posílení obranyschopnosti organismu. Bioprospekce jednotlivých extraktů či izolovaných sloučenin či frakcí položí i dostatečný informativní vědecký základ pro lékařské využití (např. zjištěné antimikrobiální aktivity, protinádorové aktivity) včetně využití publikačního potenciálu pro zúčastněná vědecká pracoviště.


Technologická agentura České republiky

NCK, TN02000109

Personalizovaná medicína: Translačním výzkumem k biomedicínským aplikacím.

Univerzita Palackého v Olomouci

Fyziologický ústav AV ČR, v. v. i.

Univerzita Karlova

Masarykova univerzita

Ústav organické chemie a biochemie AV ČR, v. v. i.,

CGB laboratoř a.s., ÚJV Řež, a. s., BIOXSYS s.r.o., MAMA AI Coolma, s.r.o., BioVendor - Laboratorní medicína a.s., CasInvent Pharma, a.s., TestLine Clinical Diagnoscs s.r.o., APIGENEX s.r.o., IntellMed, s.r.o.

 

 

 

 


Ministry of Education, Youth and Sports of the Czech Republic

LX22NPO5103

National Institute of Virology and Bacteriology
Institute of Organic Chemistry and Biochemistry of the CAS, v. v. i.
Biological Centre of the CAS, v. v. i.
Masaryk University / Central European Institute of Technology 
Institute of Microbiology of the CAS, v. v. i.
Charles University / Faculty of Science
Palacký University in Olomouc / Faculty of Medicine
Institute of Molecular Genetics of the CAS, v. v. i.
Institute of Biotechnology - prof. Dr. Ing. Michaela Rumlová Ph.D.

The main objective of the project is to concentrate excellent research teams of the Czech Republic in the National Institute of Virology and Bacteriology (NIVB) in order to implement a common research agenda in the field of virology, bacteriology and the development of antiviral and antibacterial treatments. The National Institute of Virology and Bacteriology (NIVB) aims to make discoveries in the field of infectious diseases that will improve human health. It will develop safe and effective antiviral and antibacterial therapies and prepare platforms for future drug discovery and development against viruses and bacteria with pandemic potential. Despite decades of research, vaccinations and treatments against many infectious diseases are still not available. The importance and urgent need for new treatments is illustrated by the negative health and economic impact of infectious diseases. The development of new therapeutics requires a fundamental understanding of the mechanisms that allow pathogens to infect cells and cause disease, many of which are still poorly understood. Basic and clinical research on viruses and pathogenic bacteria is essential to better understand and develop therapeutic responses to the processes by which pathogens cause disease, how they escape the immune system, and how they resist treatment.  The NIVB will therefore pursue cutting-edge research in the areas of (1) pathogen-host interactions, (2) immunity to viruses and bacteria, and (3) treatment of viral and bacterial infections. By working with pathogens that are relevant to current clinical practice, as well as emerging viruses and bacteria, the Institute's research groups will be able to provide expertise and equipment for the study of new pathogens that may spread to the human population in the future. The NIVB will thus become a national authority and knowledge partner for public authorities in this respect.


European Cooperation in Science and Technology 

COST Action 21145

European Network for diagnosis and treatment of antibiotic-resistant bacterial infections (EURESTOP)

The emergence and spread of drug-resistant bacteria is a major health and socio-economic threat with global dimensions, evolving towards an emergency/pandemic crisis. There are no drugs available to address the disease and diagnostic tools are ineffective. This negatively affects the treatment and survival of critically ill patients. Drug-resistant bacteria can spread outside the hospital setting, posing a critical risk to the global population. Current research in this area is highly fragmented and mostly monodisciplinary, which limits the development of innovative diagnostic and therapeutic solutions.

 

 


European Cooperation in Science and Technology 

COST Action 17104

New diagnostic and therapeutic tools against multidrug resistant tumors (STRATAGEM)

Up to 70% of solid tumours are resistant at diagnosis: this means poor quality of life and prognosis for patients, high management costs for European healthcare systems. This action seeks to improve the diagnosis and treatment of patients with MDR tumours and reduce the cost of their treatment.
This action will build the first multidisciplinary network, including academic laboratories, research institutes, small and medium-sized enterprises (SMEs), with a wide range of excellent and non overlapping expertise, aiming to simultaneously improve the diagnosis and treatment of multidrug-resistant (MDR) solid tumours.

  

 


Ministry of Education, Youth and Sports of the Czech Republic

INTER-COST LTC19007

Testing of new agents with potential for modulation of resistance in multidrug-resistant strains
A library of compounds - isolated from natural sources, synthesised de novo or provided by partners (in the framework of the collaborative Action CA17104) with the potential to inhibit multidrug resistance will be tested in resistant strains including both bacterial and tumour cell models. Special attention will be paid to inhibition of transmembrane transporters used for intercellular communication (quorum sensing), whose activation leads to expression of virulence factors or formation of biofilms, and transporters serving as efflux pumps for drugs (e.g. methicillin, doxorubicin). The aim of this project is to prepare a database of compounds modulating the activity of transmembrane transporters responsible for multidrug resistance in cancer cells and bacterial strains. These compounds can then be directly used in the pharmaceutical or dermocosmetic industry or can serve as templates for molecular modelling and targeted design of modulators.


Technologická agentura České republiky

Zeta, TJ02000372

Biologicky aktivní látky mikrořas a kmenových buněk rostlin pro využití v kosmetickém průmyslu

Cílem projektu je výzkum a optimalizace produkce a izolace bioaktivních látek produkovaných vybranými mikrořasami, kalusovými či suspenzními kulturami rostlinných buněk, formulace těchto izolovaných látek do vhodných aplikačních forem a in-vitro studium penetrace látek pokožkou, modelující biologickou dostupnost pro organismus, s finálním záměrem využití takto získaných přírodních účinných látek v dermatologii či dermokosmetice. Výzkum a screening biologických aktivit jednotlivých extraktů, olejů, nanoemulzí a liposomů z mikrořas a suspenzních kultur rostlin položí i dostatečný informativní vědecký základ pro lékařské využití (př. zjištěné antimikrobiální aktivity) včetně využití publikační potenciálu pro zúčastněná vědecká pracoviště.

 

 

 

  

 


Visegrad Fund

No. 22010090

Modulation of multidrug resistance and posttreatment regeneration stimulated by natural compounds

Comenius University in Bratislava, Faculty of Medicine – doc. Ing. Helena Gbelcová, Ph.D.

University of Szeged – assoc. prof. Dr. Gabriella Spengler, Ph.D.

Drug resistance is playing an increasing role in the success of treatment of bacterial infections and solid tumors. A major limitation to the efficacy of chemotherapy is the multidrug resistance (MDR) phenotype, multiple resistance to different anticancer drugs.The search for efflux pump inhibitors may significantly increase the efficacy of commonly used anticancer drugs and antibiotics. We aim to find such compounds in plant extracts, fractions and purified compounds or among de novo synthesized or modified compounds using validated methods. This project seeks to improve the treatment of patients with MDR tumours and reduce the cost of their treatment. Secondly, the project aims to increase the level of research in the Visegrad region in the field of MDR.

Updated: 10.1.2025 16:59, Author: Michal Strejček