Prosím počkejte chvíli...
stdClass Object
(
  [nazev] => Ústav biochemie a mikrobiologie VŠCHT Praha
  [adresa_url] => 
  [api_hash] => 
  [seo_desc] => 
  [jazyk] => cs
  [jednojazycny] => 
  [barva] => 
  [indexace] => 1
  [obrazek] => 
  [ga_force] => 
  [cookie_force] => 
  [secureredirect] => 
  [google_verification] => UOa3DCAUaJJ2C3MuUhI9eR1T9ZNzenZfHPQN4wupOE8
  [ga_account] => UA-10822215-6
  [ga_domain] => 
  [ga4_account] => 
  [gtm_id] => 
  [gt_code] => 
  [kontrola_pred] => 
  [omezeni] => 
  [pozadi1] => 883MLsrPT8rMz8lPz0wFAA.jpg
  [pozadi2] => 
  [pozadi3] => 
  [pozadi4] => 
  [pozadi5] => 
  [robots] => 
  [htmlheaders] => 
  [newurl_domain] => 'biomikro.vscht.cz'
  [newurl_jazyk] => 'cs'
  [newurl_akce] => '[cs]'
  [newurl_iduzel] => 
  [newurl_path] => 8548/29628/29629
  [newurl_path_link] => Odkaz na newurlCMS
  [iduzel] => 29629
  [platne_od] => 30.03.2022 17:08:00
  [zmeneno_cas] => 30.03.2022 17:08:20.60066
  [zmeneno_uzivatel_jmeno] => Tomáš Engl
  [canonical_url] => 
  [idvazba] => 37730
  [cms_time] => 1685446232
  [skupina_www] => Array
    (
    )

  [slovnik] => stdClass Object
    (
      [logo_href] => /
      [logo] => 
      [logo_mobile_href] => /
      [logo_mobile] => 
      [google_search] => 001523547858480163194:u-cbn29rzve
      [intranet_odkaz] => https://intranet.vscht.cz/
      [intranet_text] => Intranet
      [mobile_over_nadpis_menu] => Menu
      [mobile_over_nadpis_search] => Hledání
      [mobile_over_nadpis_jazyky] => Jazyky
      [mobile_over_nadpis_login] => Přihlášení
      [menu_home] => Domovská stránka
      [paticka_mapa_odkaz] => 
      [paticka_budova_a_nadpis] => BUDOVA A
      [paticka_budova_a_popis] => Rektorát, oddělení komunikace, pedagogické oddělení, děkanát FCHT, centrum informačních služeb
      [paticka_budova_b_nadpis] => BUDOVA B
      [paticka_budova_b_popis] => Věda a výzkum, děkanát FTOP, děkanát FPBT, děkanát FCHI, výpočetní centrum, zahraniční oddělení, kvestor
      [paticka_budova_c_nadpis] => BUDOVA C
      [paticka_budova_c_popis] => Dětský koutek Zkumavka, praktický lékař, katedra ekonomiky a managementu, ústav matematiky
      [paticka_budova_1_nadpis] => NÁRODNÍ TECHNICKÁ KNIHOVNA
      [paticka_budova_1_popis] => 
      [paticka_budova_2_nadpis] => STUDENTSKÁ KAVÁRNA CARBON
      [paticka_budova_2_popis] => 
      [paticka_adresa] => VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha 2014
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum

[paticka_odkaz_mail] => mailto:Tereza.Kobzova@vscht.cz [zobraz_desktop_verzi] => zobrazit plnou verzi [aktualizovano] => Aktualizováno [autor] => Autor [drobecky] => Nacházíte se: VŠCHT PrahaFPBTÚstav biochemie a mikrobiologie [den_kratky_3] => st [novinky_kategorie_1] => Akce VŠCHT Praha [novinky_kategorie_2] => Důležité termíny [novinky_kategorie_3] => Studentské akce [novinky_kategorie_4] => Zábava [novinky_kategorie_5] => Věda [novinky_archiv_url] => /novinky [novinky_servis_archiv_rok] => Archiv z roku [novinky_servis_nadpis] => Nastavení novinek [novinky_dalsi] => zobrazit další novinky [novinky_archiv] => Archiv novinek [den_kratky_5] => pá [preloader] => Prosím počkejte chvíli... [den_kratky_1] => po [archiv_novinek] => [nepodporovany_prohlizec] => [zobraz_mobilni_verzi] => [social_yt_odkaz] => [social_fb_odkaz] => https://www.facebook.com/mikrobio320 [social_tw_odkaz] => [social_fb_title] => facebook stránka ústavu [social_tw_title] => [den_kratky_4] => [social_in_odkaz] => [den_kratky_2] => [novinka_publikovano] => Publikovano: [novinka_datum_konani] => Datum konani: [novinky_servis_kategorie_vse] => vše [novinky_servis_archiv_submit] => Filtrovat [hledani_nadpis] => hledání [hledani_nenalezeno] => Nenalezeno... [hledani_vyhledat_google] => vyhledat pomocí Google [den_kratky_0] => [social_li_odkaz] => ) [poduzel] => stdClass Object ( [29704] => stdClass Object ( [obsah] => [poduzel] => stdClass Object ( [29708] => stdClass Object ( [obsah] => [iduzel] => 29708 [canonical_url] => //biomikro.vscht.cz [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => [html] => [css] => [js] => [autonomni] => ) ) [29709] => stdClass Object ( [obsah] => [iduzel] => 29709 [canonical_url] => //biomikro.vscht.cz [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => [html] => [css] => [js] => [autonomni] => ) ) [29710] => stdClass Object ( [obsah] => [iduzel] => 29710 [canonical_url] => //biomikro.vscht.cz [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => [html] => [css] => [js] => [autonomni] => ) ) ) [iduzel] => 29704 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => [html] => [css] => [js] => [autonomni] => ) ) [29705] => stdClass Object ( [obsah] => [poduzel] => stdClass Object ( [47425] => stdClass Object ( [nazev] => Akce Běstvina [seo_title] => Akce Běstvina [seo_desc] => [autor] => [autor_email] => [obsah] =>

Výjezdní studentská konference Běstvina

O co jde?

Studentské konference na Běstvině (dříve na mlejně) se aktivně a více-méně povinně v rámci předmětů „Prezentace odborného projektu“ účastní studenti 1. ročníku magisterských studijních oborů Biochemie a buněčná biologie, Mikrobiologie a genové inženýrství a Bioanalytická laboratorní diagnostika ve zdravotnictví. Na této konferenci mají studenti možnost vyzkoušet si prezentaci výsledků svých vědeckých projektů v rámci diplomové práce před širším publikem. Toto publikum je však nanejvýš shovívavé, neboť je z velké většiny tvořeno spolužáky. V obecenstvu je též zpravidla přítomno i několik zkušenějších kolegů z řad doktorandů, doktorů, docentů či dokonce profesorů.

Kde se konference koná?

Výjezdní studentská konference se od roku 2019 koná poprvé v táborové základně blízko malé vesničky Běstvina (49.8325517N, 15.5812344E). Ta se nachází v podhůří Železných hor, asi 30 km jižně od Pardubic (více informací zde). Oproti mlýnu, ve kterém se studentská konference konala dříve, oplývá základna především velkou ubytovací kapacitou, ale je zde též několik sportovišť (fotbalové, basketbalové či volejbalové hřiště a další; vybavení bude k dispozici na místě), několik ohnišť, klubovna a rozlehlá společenská místnost. Zajímavostí je, že se právě zde pravidelně odehrává Letní odborné soustředění mladých chemiků a biologů čili odborné soustředění nejúspěšnějších řešitelů krajských kol chemické a biologické olympiády.

Výhodou tohoto umístění je bezesporu krásné prostředí, ale též izolace od okolního světa, která velkou měrou přispívá ke sblížení spolužáků. K tomu může dojít při hraní deskových her či při společném dovádění na hudební nástroje (kdo umí, ať si doveze), anebo při sportovním vyžití. Nevýhodou by se mohla zdát relativní vzdálenost základny od restauračních zařízení, které sbližování též napomáhají, ale i v tomto směru nabízí pořadatelé akce jisté možnosti… (půllitr s sebou!)

FOTOGALERIE (březen 2019)

Organizace

Příjezd a odjezd

Konference začíná v pondělí 12.6. Odjezd autobusu od budovy B VŠCHT je naplánován na 9:00. Dle zájmu je možné objednat k autobusu přívěs na kola. Účastnící preferující dopravu po vlastní ose nechť kontaktují organizátory (základna je vybavena parkovištěm pro větší počet vozů).

Na 12.6. je naplánována exkurze (bude upřesněno). Na táborovou základnu tak dorazíme v odpoledních hodinách. Bude upřesněno, zda je lepší mít sebou malý oběd, nebo bude možnost se naobědvat v restauraci. Na táborovou základnu dorazíme v odpoledních hodinách. Večeři první den tradičně zajistí starší kolegové a kolegyně.

Odjezd je naplánován na neděli 18.6. Odjezd probíhá po vlastní ose. Nejbližší vlaková stanice se nachází v obci Třemošnice, odkud je to na základnu zhruba 6 km. V případě vysokokapacitních zavazadel a hromadného dojezdu je možné povolat motorizovanou jednotku, která s převozem zavazadel pomůže. Z Běstviny se ale také můžete dostat přímým autobusem do Pardubic. Vášniví cyklisté též mohou vyrazit na kole po vlastní ose, například do Čáslavi nebo do Pardubic.

Možnosti předčasného odjezdu jsou omezené a záleží na zařazení do přednáškové sekce. Plánování přednáškových sekcí probíhá přímo před začátkem konference dle účasti starčích kolegyň a kolegů, kteří působí jako chairs jednotlivých sekcí.

Konference

Hlavním programem jsou prezentace studentských vědeckých projektů, které se již za rok promítnou do diplomových prací. Přednášky zpravidla nejsou časově omezeny, ale obvyklý rozsah je cca 20 min. Podle počasí je jeden den v týdnu vyhrazen pro celodenní výlet, buď na kole nebo pěšky.

Absolutně nutné je přivézt si sebou nejlépe již hotovou prezentaci ve standardních formátech (ppt, pptx, pdf...). Na základně je samozřejmě zaveden elektrický proud (i v chatičkách) a dokonce je vybavena i funkční wifi, ale trávení večerů v chatičkách doděláváním prezentace vás může ochudit o spoustu zajímavých zážitků.

Spaní

Studenti budou zřejmě organizováni do chatiček, nejčastěji po dvou osobách, které budou vybaveny čistě povlečenou matrací. Je tedy nutné přibalit si spacák či jiné spací propriety. Doporučujeme též dovézt si i teplejší oblečení, protože červnové noci (a někdy i dny) bývají ještě studené.

Jidlo

Jedním z nezapomenutelných zážitků spojených s konferencí ve mlejně bylo vaření. Na mlejně si totiž účastníci vařili sami a vařit pro zhruba 60 strávníků bylo v na jednom sporáku nebylo nic snadného. Na Běstvině bude tradice společného vaření zachována, avšak místní kuchyně je dimenzována pro více než 150 strávníků. Kuchyně je kvalitně vybavena konvektomatem, restaurační myčkou na nádobí, řadou varen a sporáků a různými dalšími vymoženostmi. O první společnou nedělní večeři, ale též pondělní snídani se postará starší osazenstvo, proto se v případě náročnějších strávníků stačí vybavit větší svačinou. O další jídlo pro všechny se již starají sami studenti, kteří si na každý den volí službu. V kuchyni není problém si kdykoliv udělat čaj nebo kávu. Nákupy se řeší operativně, nejbližší větší obchod je v Třemošnici (Penny market). Na společné jídlo se všichni skládají, takže je nutné se vybavit přiměřeným kapesným. Dle zkušeností z minulých let se celkový příspěvek na jídlo se vejde do 400 Kč. Speciální strava (vegetariáni, lepek, sportovci) v minulých letech nikdy nebyla problém.

Ostatní vybavení

Vřele doporučujeme si dále přibalit repelent (klíšťat je všude dost), hudební nástroj (pokud na nějaký hrajete), deskové a jiné hry a půllitr. Na této konferenci je totiž již tradicí mít k dispozici čepované pivo. Ostatní pitný režim si zajišťuje každý sám.

Volný den

V nabitém přednáškovém týdnu je též nutné najít čas na regeneraci namáhaných mozkových buněk. Proto je do týdenního programu zařazen též volný den, který je věnován aktivnímu odpočinku.

[urlnadstranka] => [ogobrazek] => [pozadi] => [iduzel] => 47425 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => /[cs]/47425 [sablona] => stdClass Object ( [class] => stranka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) ) [67241] => stdClass Object ( [obsah] => [iduzel] => 67241 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => /[cs]/67241 [sablona] => stdClass Object ( [class] => stranka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) ) [67203] => stdClass Object ( [nazev] => [seo_title] => Pseudocronobacter [seo_desc] => [autor] => [autor_email] => [obsah] =>

Main spectrum projections of "pseudo-Cronobacter" strains from the article B. Svobodová, J. Vlach, P. Junková, L. Karamonová, M. Blažková & L. Fukal: Novel Method for Reliable Identification of Siccibacter and Franconibacter Strains: from “Pseudo-Cronobacter” to New Enterobacteriaceae Genera. Applied and Environmental Microbiology 83(13) e00234-17. DOI: 10.1128/AEM.00234-17.

EB29_Franconibacter_helveticus_MspExport.btmsp
EB31_Franconibacter_helveticus_MspExport.btmsp
EB32_Franconibacter_helveticus_MspExport.btmsp
EB33_Franconibacter_helveticus_MspExport.btmsp
EB35_Franconibacter_helveticus_MspExport.btmsp
EB38_Franconibacter_pulveris_MspExport.btmsp
EB39_Franconibacter_pulveris_MspExport.btmsp
EB41_Franconibacter_pulveris_MspExport.btmsp
EB42_Franconibacter_pulveris_MspExport.btmsp
EB44_Siccibacter_turicensis_MspExport.btmsp
EB45_Siccibacter_turicensis_MspExport.btmsp

Also available at Zenodo

DOI
[urlnadstranka] => [ogobrazek] => [pozadi] => [iduzel] => 67203 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => /pseudocronobacter [sablona] => stdClass Object ( [class] => stranka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) ) [66832] => stdClass Object ( [nazev] => Sbírka mikroorganismů [seo_title] => Sbírka mikroorganismů [seo_desc] => [autor] => [autor_email] => [obsah] =>

Seznam mikroorganismů sbírky ÚBM naleznete na adrese https://web.vscht.cz/~savickad/ (dostupné z domény vscht.cz).

[urlnadstranka] => [ogobrazek] => [pozadi] => [iduzel] => 66832 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => /[cs]/66832 [sablona] => stdClass Object ( [class] => stranka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) ) [65263] => stdClass Object ( [nazev] => [ikona] => [autor] => [kod] => [platne_od] => [platne_do] => [keywords] => [popis] =>

Aktuální problematika mikrobiologie potravin 2022

[iduzel] => 65263 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => /[cs]/konference [sablona] => stdClass Object ( [class] => dokument [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) ) [62131] => stdClass Object ( [nazev] => SVK 2021 - Výherci [seo_title] => SVK2021 [seo_desc] => [autor] => [autor_email] => [obsah] =>

Sekce

1. místo

2. místo

3. místo

Cena sponzora

Produkce a studium proteinů

Bc. Aneta Machalíková

Bc. Simona Galádová

Bc. Ľubomíra Papíková

Bc. Tereza Volfová

Bc. Blanka Husťáková

Biomedicínské aplikace

Bc. Jana Psotová

Bc. Adéla Vávrová

Bc. Kateřina Kuglerová

Zdeněk Míchal

Bc. Kateřina Bašusová

Bioanalytické metody a jejich aplikace

Bc. Filip Souček

Bc. Tereza Vodičková

Bc. Barbora Zapletalová

Bc. David Straka

Interakce v biologických systémech

Bc. Michaela Čermáková

Bc. Karolína Štrbová

Bc. Jan Beránek

Bc. Veronika Tomšovská

Vliv malých molekul na metabolismus

Bc. Jana Bláhová

Bc. Tomáš Nejedlý

Bc. Irena Jochovičová

Bc. Mária Goliašová

Mikrobiologie

Bc. Michaela Kubáňová

Bc. Barbora Chylíková

Bc. Manuela Tadrosová

Bc. Monika Jiráčková

Genetika

Bc. Veronika Liščáková

Bc. Jan Šnábl

Bc. Kateřina Hanáková

Bc. Denisa Nováková

Všem umístěním gratulujeme! Sborník všech příspěvků si můžete stáhnout zde.

[urlnadstranka] => [ogobrazek] => [pozadi] => [iduzel] => 62131 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => /[cs]/62131 [sablona] => stdClass Object ( [class] => stranka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) ) [42959] => stdClass Object ( [nazev] => Akce Mlejn [seo_title] => Akce Mlejn [seo_desc] => [autor] => [autor_email] => [obsah] =>

Výjezdní studentská konference MLEJN

O co jde?

Studentské konference na mlejně se aktivně zúčastní studenti 1. ročníku magisterských studijních oborů Mikrobiologie, Obecná a aplikovaná biochemie a Laboratorní metody a příprava léčivých přípravků. Na této konferenci mají studenti možnost vyzkoušet si prezentaci výsledků svých vědeckých projektů v rámci diplomové práce před širším publikem. Toto publikum je však nanejvýš shovívavé, neboť je z velké většiny tvořeno spolužáky. V obecenstvu je též zpravidla přítomno i několik zkušenějších kolegů z řad doktorandů, doktorů, docentů či dokonce profesorů.

Konferenci předchází společná exkurze významného biotechnologického pracoviště.

mlyn1

Kde se konference koná?

Výjezdní studentská konference se koná (jak již název napovídá) ve mlýně, a to doslova. Tento vysloužilý mlýn, který svou kapacitou vyhoví právě skupince mikrobiologů, biochemiků a klinických biochemiků, se nachází uprostřed lesa poblíž vesničky Myslív blízko Nepomuku (https://en.mapy.cz/s/2oqcr). Výhodou tohoto umístění je bezesporu krásné prostředí, ale též izolace od okolního světa, která velkou měrou přispívá ke sblížení spolužáků. K tomu může dojít při hraní deskových her či při společném dovádění na hudební nástroje (kdo umí, ať si doveze) ve vnitřních prostorách mlýna, anebo při sportovním vyžití na rozlehlé zahradě a v blízkém okolí. Nevýhodou by se mohla zdát vzdálenost mlýna od restauračních zařízení, které sbližování též napomáhají, ale i v tomto směru nabízí i samotný mlýn jisté možnosti… (půlitr s sebou!)

mlyn2

Organizace

Exkurze

Akce Mlejn začíná dne 11.6. exkurzí do Plzeňského pivovaru. Sraz bude v 7:30 před VŠCHT odkud bude odjíždět přistaveným autobusem v 8:00. Součástí exkurze je dobrovolná degustace piva v ceně 100 Kč na osobu.

Konference

Po exkurzi (někdy kolem poledne) následuje přesun na místo pobytu, jímž je mlýn u obce Myslív blízko Nepomuku (souřadnice 49⁰ 25' 50.262“ N 13⁰ 35' 15.167“ E, 49.430628, 13.587546, https://en.mapy.cz/s/2oqcr). V následujících dnech budou hlavním programem prezentace vašich vědeckých projektů. Přednášky zpravidla nejsou časově omezeny, ale obvyklý rozsah je cca 15 min. Podle počasí je jeden den v týdnu vyhrazen pro celodenní výlet, buď na kole, nebo pěšky. Akce končí v neděli 17.6. individuálním přesunem domů. Možnosti předčasného odjezdu jsou omezené a záleží na zařazení do přednáškové sekce. Plánování přednáškových sekcí probíhá přímo před začátkem konference.

mlyn3

Standardní harmonogram:

8:00 - 9:00

snídaně

9:00 - 10:30

dopolední sekce I

10:30 -11:00

coffee break

11:00 - 12:30

dopolední sekce II

13:00

oběd

16:00 - 17:30

odpolední sekce I

17:30 - 18:00

coffee break

18:00 - 19:30

odpolední sekce II

20:00

večeře


Doprava

Pokud se chystáte jet vlastním autem, neměl by to být problém, prosíme ale, abyste sdělili tuto skutečnost předem (na spiwokv@vscht.cz). Kolo je velmi vítané na celodenní výlet, každodenní vyjížďky po okolí, případně i cestu domů. Autobus, který nás poveze na exkurzi, bude vybaven přívěsem na kola (prosíme o sdělení počtu cyklistů a cyklistek na spiwokv@vscht.cz).

mlyn4

Povinné vybavení a další informace

Spaní

Přestože mlejn oplývá kapacitou pro ubytování kolem šedesáti lidí, nenabízí spaní na posteli či matraci zdaleka pro každého. Je proto nutné vybavit se kompletem pro spaní na podlaze (karimatka, spacák). Doporučujeme též dovézt si i teplejší oblečení, protože červnové noci (a někdy i dny) bývají ještě studené.

mlyn5

Prezentace

Absolutně nutné je přivézt si sebou nejlépe již hotovou prezentaci ve standardních formátech (ppt, pptx, pdf..). V mlejně je samozřejmě zaveden elektrický proud a dokonce je vybaven i funkční wifi, ale trávení večerů na pokoji doděláváním prezentace vás může ochudit o spoustu zajímavých zážitků.

Jidlo

Jedním z nezapomenutelných zážitků spojených s konferencí ve mlejně je místní vaření. Na mlejně si totiž účastníci vaří sami. No a vařit pro zhruba 60 strávníků není v místních podmínkách nic snadného. Přesto nás (myšleno starší účastníky) každý rok překvapí, jaké kulinářské zážitky jsou schopni studenti zajistit. O první společnou večeři v pondělí i oběd v úterý se většinou postará starší osazenstvo, proto se stačí vybavit větší svačinou pro případ, kdyby se nestíhal pondělní oběd v Plzni po exkurzi. V dalších dnech se o vaření starají již sami studenti, kteří si na každý den volí službu. Nákupy se řeší operativně, nejbližší obchod je v Myslívě, avšak nejčastěji je jezdí s hromadným seznamem do Nepomuku. Na společné jídlo se tedy všichni skládáme, takže je nutné se vybavit přiměřeným kapesným. Dle zkušeností z minulých let však chceme upozornit, že celkový příspěvek na jídlo se vejde do 400 Kč. Vždy ale záleží na nárokách a invencích daného ročníku.

mlyn6

Ostatní vybavení

Vřele doporučujeme si dále přibalit repelent (klíšťat je všude dost), hudební nástroj (pokud na nějaký hrajete), deskové a jiné hry a půllitr. Na mlejně je totiž již tradicí mít k dispozici čepované pivo. Ostatní pitný režim si zajišťuje každý sám.

mlyn7

Volný den

V nabitém přednáškovém týdnu je též nutné najít čas na regeneraci namáhaných mozkových buněk. Proto je do týdenního programu zařazen též volný den, který je věnován aktivnímu odpočinku. Zde jen pár možností, co se dá podnikat v okolí mlejna:

Cyklovýlet

Pod vedením cyklistického guru Vojty Spiwoka je možné zúčastnit se celodenního výletu směr Horažďovice, Rábí a zpět, který je vhodný pro horská, krosová a s malou objížďkou i silniční kola (https://en.mapy.cz/s/2oqhV).

Angusfarma

Velmi oblíbenou variantou je též pěší výlet za nevšedním gurmánským zážitkem na Angusfarmu do blízkých Soběsuk (https://www.angusfarm.cz/).

Techmania Science Centre v Plzni

Zajímavou variantou je výlet do vědecko-technického centra v Plzni (http://techmania.cz/cs/).

Koupání v lomu

Nedaleko mlýna se nachází zatopený lom s průzračně čistou vodou. Pokud je počasí nakloněno, je koupačka v lomu velmi příjemnou záležitostí.

mlyn8

Proč to všechno?

Motivací, proč pořádáme výjezdní studentskou konferenci ve mlejně, je hned několik. Přínosem je pro studenta nejen možnost vyzkoušet si prezentovat své výsledky před širším publikem, ale především povinnost se po roce bádání zastavit a sesumírovat si všechny dosavadní výsledky i již plánované další postupy. V rámci diskuze po prezentaci se pak sám dozví, zda je schopen získané výstupy či navržené postupy obhájit, popřípadě jak postupovat, aby to se mu to povedlo lépe. Velmi cenný je též nezávislý pohled ostatních zkušenějších kolegů přítomných v obecenstvu, kteří velmi rádi poskytují své zkušenosti v oboru. Prosíme studenty, aby nechápali diskuzi po prezentaci jako nutné zlo, ale spíše jako možnost konstruktivně probrat řešení různých zádrhelů, se kterými se během vypracovávání své diplomové práce setkává každý student.

Co se týče osobního úhlu pohledu, je mlejnská sešlost výbornou šancí, jak se lépe seznámit se spolužáky i se zkušenějšími pracovníky z ústavu. Dobré kontakty získané během studia na vysoké škole mohou být totiž velmi výhodné i během další kariéry. Studentská konference ve mlejně je navíc již léty prověřená akce a její efekt na sbližování lidí byl experimentálně prověřen jako velmi pozitivní.

mlyn9

[urlnadstranka] => [iduzel] => 42959 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => /[cs]/42959 [sablona] => stdClass Object ( [class] => stranka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) ) [42630] => stdClass Object ( [nazev] => Zkušební laboratoř ÚBM FPBT VŠCHT Praha [seo_title] => Akreditovaná laboratoř [seo_desc] => [autor] => [autor_email] => [obsah] =>

Laboratoř je akreditována podle ČSN EN ISO/IEC 17025:2018 Českým institutem pro akreditaci o.p.s. jako zkušební laboratoř č. 1316.3

Činnost ZL ÚBM je rozdělena do dvou laboratoří:

 •  Laboratoře mikrobiologie 
 •  Laboratoře geneticky modifikovaných organismů (GMO)

Laboratoř mikrobiologie:

Mikrobiologické analýzy potravin 

 • Stanovení celkového počtu mikroorganismů v potravinách, pokrmech, krmivech  a PBU*
 • Horizontální metoda průkazu a stanovení Listeria monocytogenes v potravinách, pokrmech, krmivech  a PBU
 • Stanovení počtu kvasinek a plísní v potravinách, pokrmech, krmivech  a PBU
 • Horizontální metoda průkazu bakterií rodu Salmonella v potravinách, pokrmech,krmivech  a PBU
 • Stanovení počtu koagulázopozitivních stafylokoků v potravinách, pokrmech, krmivech  a PBU
 • Stanovení počtu Listeria monocytogenes v potravinách, pokrmech, krmivech  a PBU
 • Horizontální metody pro průkaz a stanovení bakterií čeledi Enterobacteriacae potravinách, pokrmech, krmivech  a PBU
 • Stanovení počtu β-glukuronidázopozitivních Escherichia coli v potravinách, pokrmech, krmivech  a PBU
 • Stanovení počtu presumptivního Bacillus cereus v potravinách, potravinářských surovinách a   krmivech
 • Stanovení počtu bakterií r.Lactobacillus v potravinách a pomrmech, potravinových doplňcích

* PBU   předměty běžného užívání

 Mikrobiologické analýzy pitné vody, balené vody  v plném rozsahu platné legislativy

 • Stanovení indikátorů fekálního znečištění (fekální streptokoky, Escherichia coli a koliformní bakterie)
 • Stanovení kultivovatelných mikroorganismů při 22 °C a 36 °C 
 • Stanovení Clostridium perfringens 

Mikrobiologické analýzy balených vod, bazénové vody

 • Stanovení  kultivovatelných mikroorganismů při 36 °C
 • Stanovení  počtu koagulázopozitivních stafylokoků
 • Stanovení  počtu Escherichia coli
 • Stanovení  počtu  Pseudomonas aeruginosa

Stanovení  mikrobiální kontaminace 

v prostředí potravinářských provozoven a komunálních budov

Mikrobiologická analýza ovzduší

 • Stanovení celkové koncentrace směsné populace plísní
 • Stanovení celkové koncentrace směsné populace plísní

Kosmetika, kosmetické a zdravotnické přípravky

 • Průkaz mikroorganismů sledovaných v kosmetických produktech a zdravotnických přípravcích
 • Zkouška účinnosti konzervace zátěžovým testem

Identifikace mikroorganismů metodou hmotnostní spektometrie MALDI-TOF

Laboratoř geneticky modifikovaných organismů (GMO):

 • Důkaz a kvantifikace GMO metodou PCR v potravinářských surovinách, potravinách a krmivech
 • Kvantifikace GMO metodou real-time PCR v potravinářských surovinách, potravinách a krmivech

Pracoviště GMO je zařazeno do seznamu laboratoří s oprávněním vykonávat činnost kontroly přítomnosti a kvantifikace transgenů v povoleném rozsahu pro Ministerstvo životního prostředí.

Kontakt:

Mikrobiologická laboratoř: Ing. Jana Kadavá, tel. +420 220 445 200

Laboratoř GMO: Ing. Kamila Zdeňková, PhD., tel. +420 220 445 196

 

Osvědčení:

Recenze:

ZL ÚBM se vedle akreditovaných laboratorních analýz významně podílí na spolupráci se subjekty (zákazníky) v oblasti vzdělávání. Je pořadatelem řady odborných kurzů v oblasti mikrobiologie, které jsou vždy organizovány v souladu s potřebami zákazníků. Kurzy probíhají vždy ve 2 částech – teoretická a praktická v posluchačských laboratořích.

Členové týmu laboratoře se jako experti velmi aktivně podílí i na vzdělávání mikrobiologických pracovníků potravinářských laboratoří ze/v zahraničí – např.  Saudská Arábie, přednášky a a  laboratorní kurzy. Tyto kurzy jsou zaměřeny na detekci patogenů v potravinách. Současně se podle požadavků zákazníka věnují i zavádění nových metod a jejich validaci (pravidelné kursy pro evropské a africké mikrobiology a manažery firmy Coca Cola)

Dále populární formou organizujeme i výukové kurzy pro studenty středních škol v rámci rozšíření jejich znalostí v oblasti přírodních věd, zejména v oblasti mikrobiologie potravin.

[urlnadstranka] => [obrazek] => [iduzel] => 42630 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => /akreditovana-lab [sablona] => stdClass Object ( [class] => stranka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) ) [39517] => stdClass Object ( [nazev] => Geneticky modifikované organismy [seo_title] => Geneticky modifikované organismy [seo_desc] => [autor] => [autor_email] => [obsah] =>

Nakládání s geneticky modifikovanými organismy:

Informace pro zaměstnance Ústavu biochemie a mikrobiologie VŠCHT Praha a studenty

Havarijní plán Ústavu biochemie a mikrobiologie VŠCHT Praha pro práci s GMO (zkrácená verze)

Odborný poradce: prof. Ing. Kateřina Demnerová, CSc.

Osoby odpovědné za likvidaci havárie v jednotlivých laboratořích:

Plán pracoviště: Plánek bude všem dodán, hlavní je vědět, kde je hlavní uzávěr vody, elektřiny a plynu pro každou laboratoř!!!

Plán s označením hlavních ovladačů přívodu energií a bezpečnostními prvky je nedílnou součástí tohoto Havarijního plánu a je zahrnut jako Příloha 5; 5a a 5b.

V případě požáru bude vypnut hlavní přívod elektřiny a plynu (vyznačeno na plánku rozmístění laboratoří) a dle rozsahu požáru bude zvolen způsob hašení (pěnové hasící přístroje, voda). Pracovníci jsou povinni řídit se interním požárním řádem VŠCHT Praha. Při likvidaci požáru bude zohledněna práce s GMO a dle potřeby a situace bude pracoviště následně ošetřeno desinfekčním prostředkem (chlornan sodný 0,5-1%, Ajatin 0,5-2%).

V případě poškození vodovodního řadu a vytopení laboratoře bude nejdříve uzavřen hlavní přívod vody (viz plánek Příloha 5; 5a a 5b), kultury GMO budou přeneseny do jiného uzavřeného prostoru a prostor bude přiměřeně asanován a vysušen. Při současném úniku GMO do prostředí budou použity desinfekční prostředky a po ukončení asanace bude sledována přítomnost transgenů nebo jejich produktů metodami uvedenými v bodě j) tohoto Havarijního plánu.

Při úniku GMO zařazených do těchto kategorií, v uzavřeném prostoru i mimo něj nehrozí bezprostřední ohrožení zdraví lidí ani ohrožení životního prostředí a GMO je možno likvidovat postupem v laboratoři běžným (autoklávování 121 °C, 0,15 MPa, 50 min, použití desinfekčních prostředků). Za havárie ve vlastním slova smyslu se NEPOVAŽUJÍ malé úniky GMO (několik mililitrů), při nichž uniklé GMO mohou být rychle a spolehlivě zlikvidovány použitím desinfekčních prostředků. Za havárii je nutno považovat rozšíření GMO mimo laboratoře (chodby), určené k uzavřenému nakládání s GMO.

Při přenosu nádob s transgenním materiálem např. z kultivační místnosti do laboratoře může dojít k rozlití většího objemu této kultury (např. 1 litr). Zasažená místa je nutné s použitím ochranných rukavic vysušit, odpad zlikvidovat autoklávováním a místo ošetřit v dostatečném rozsahu dvěma typy desinfekčních roztoků: např. Ajatinem (0,5-2%) a následně chlornanem sodným (0,5-1%).Všichni musí vědět, kde v laboratoři je ajatin a Chlornan sodný (SAVO).

Potřeby pro kultivaci rostlin je třeba mýt v roztoku chlornanu v plastové vaně. Po 24 hod. stání je možno roztok zlikvidovat vylitím do komunálního odpadu.

Při rozšíření semen (desítky kusů) nebo vegetativních částí, schopných samostatného rozmnožování, je třeba především zabránit možnosti odnesení částí rostlin na obuvi apod. Dále je nutné asepticky odklidit pevné části do plastového pytle a sterilovat autoklávováním a zasažené místo pak ošetřit desinfekčním prostředkem tak, jak je uvedeno výše.

V případech havárie odlišné od zde popsaných je nutno postupovat podle pokynů odborného poradce.

V případě havárie bude informován odborný poradce, vedoucí ÚBM a děkan fakulty.

Přenos kultur 

Při přenosu kultur GMO z kultivačních místností do laboratoří bude situace řešena v závislosti na objemu kultury. Malé objemy budou přenášeny v plastikových uzavřených obalech, velké objemy v přepravkách překrytých alobalem. Podobně při přenášení kultur a materiálu z laboratoří k likvidacím autoklávováním do k tomu určené místnosti B250 budou malé objemy, kultury na plotnách nebo použité plasty přenášeny v plastikových uzavřených obalech s piktogramem Biohazard, větší objemy v uzavřených lahvích a baňkách jištěných v přepravce a překrytých folií. Přenášený a převážený rostlinný materiál bude neprodyšně uzavřen v plastových nebo plechových nádobách (obalech) a označen značkou Biohazard nejméně 5 cm velkou na protilehlých stranách. Pokud bude materiál přepravován vozem, automobil bude označen nápisem Biohazard a v autě bude k disposici popis přepravovaného materiálu a obecné instrukce, jak postupovat s uzavřeným kontejnerem obsahujícím transgenní materiál (neotvírat, dopravit na ÚBM VŠCHT Praha). Vědečtí pracovníci mají k dispozici genové mapy a sekvence insertů, s nimiž pracují a v případě úniku lze těchto znalostí využít pro monitorování případného úniku transgenu a následnou likvidaci a asanaci.

Likvidace

V případě úniku geneticky modifikovaných mikroorganismů a rostlin bude vymezen zasažený prostor, výrazně označen a ohraničen (křídou, fixem, výstražné nápisy) a bude zamezen přístup osob. Prostor bude ošetřen 0,5-1% chlornanem sodným a následně 0,5-2% Ajatinem. Po chemické asanaci se kontaminovaná plocha ozáří germicidní lampou výkon 2x25W. Jednotlivé drobné předměty, které byly únikem zasaženy, budou autoklávovány. Transgenní rostliny, které by unikly mimo vymezené bariéry, budou smeteny a autoklávovány v pytlích. Nepřítomnost geneticky modifikovaných mikroorganismů bude dokumentována odebráním vzorků z původně zasaženého místa a průkazem nepřítomnosti GMO nebo jejich produktů. (Smotkem gázy navlhčeným sterilní vodou bude setřeno cca 50x50 cm plochy, gáza eluována malým množstvím vody a bude použita buď jako templát pro PCR s použitím primérů odvozených od sekvence insertu nebo k imunochemické detekci produktů transgenů.) Toto je i postup pro přípravu pro sledování GMO, když se vede deník.

Popis a nákres uložení asanačních prostředků použitelných ke zneškodnění

Koncentrovaný a naředěný roztok (0,5-1%) chlornanu sodného a koncentrovaný a naředěný roztok (0,5-2%) Ajatinu budou umístěny v označených skříních umístěných ve všech místnostech určených pro uzavřené nakládání s GMO.

V případě havárie budou ihned vyrozuměni telefonicky event. emailem vedoucí pracoviště, osoby zodpovědné za likvidaci havárie jmenovitě uvedené v bodě d) tohoto Havarijního plánu a odborný poradce a bude zajištěna okamžitá dekontaminace.

Provozní plán Ústavu biochemie a mikrobiologie VŠCHT Praha pro práci s GMO

Kategorie rizika nakládání s geneticky modifikovaným organismem, které smí být na pracovišti prováděno: Kategorie rizika I a II.

Seznam pracovníků proškolených pro práci s GMO na pracovišti

V Provozním řádu, který vám bude dodán, jsou doplněni pracovníci ÚBM a PGS studenti. Každá laboratoř přidá k Provoznímu řádu seznam studentů (magistři a bakaláři) aktuálně pracujících v laboratoři.

Povinnosti pracovníků při práci

Stávající pracovníci a PGS studenti uvedení v seznamu pro jednotlivé laboratoře byli proškoleni na provádění všech metod uvedených v odstavci g) Provozního řádu. Za dodržování pracovních postupů v jednotlivých laboratořích jsou zodpovědní příslušní vedoucí laboratoří. Školení budou pravidelně opakována.

Po ukončení práce v laboratoři mají pracovníci povinnost zajistit bezpečné uložení biologického materiálu s transgenní DNA, otřít pracovní plochu chemickou desinfekcí (např. 0,5-1% roztokem chlornanu sodného). Použitý materiál s GMO určený k likvidaci bude sterilován v autoklávu 50 minut při 121 °C, přetlak 0,15 MPa. Postup dekontaminace nástrojů při ukončení pracovní činnosti se řídí podle charakteru činnosti a určuje jej vedoucí laboratoře. Ochranné oděvy kontaminované geneticky modifikovanými mikroorganismy se budou prát jako infekční materiál: samostatný sběr a oddělená izolovaná přeprava.

Systém a četnost kontrol prostoru, zařízení a ochranných opatření

Kontroly čistoty pracovních ploch budou prováděny pověřenými proškolenými pracovníky s četností 1krát za 6 měsíců s platností od října 2016 (do září 2016 3krát ročně): stěry - sledování výskytu používaných mikroorganismů a pomocí PCR metody bude detekován příslušný transgen. U autoklávů určených pro likvidaci GMO (místnost B250 a BY12) budou pravidelně kontrolovány předepsané parametry pro bezpečnou sterilizaci externími servisními techniky a zaprotokolovány v provozní knize přístroje. Lednice a mrazáky určené pro uchovávání GMO jsou bezpečně uzamčeny a klíče jsou k dispozici u vedoucího příslušné laboratoře. Možnost výskytu přenašečů GMO (hmyz, hlodavci) je vyloučena zajištěním laboratoří, jejichž dveře a okna jsou trvale uzamčené nebo opatřené koulí. Laboratoře jsou klimatizované, okna jsou proti vniknutí hmyzu zajištěna síťkami. Zápis v Knize kontrol o každé kontrole bude parafován vedoucím příslušné laboratoře, odborným poradcem a vedoucím příslušné katedry.

Zásady vedení pracovních protokolů

Každá činnost s GMO je zaznamenávána do pracovních protokolů každého pracovníka s vyznačením čísel stránek, data zápisu a poznámkou o způsobu likvidace nepotřebných GMO.

Opatření k zabránění vstupu nepovolaných osob

Laboratorní prostory jsou rozděleny na funkční jednotky. Do každé jednotky je možný vstup pouze jedněmi dveřmi otevíratelnými klíčem. Klíče mají pracovníci, kteří v jednotce pracují. Studenti VŠCHT Praha mají do nich přístup pouze ve speciálních pláštích označených značkou Biohazard, které jsou nošeny pouze v těchto prostorách.

Přílohy:

[urlnadstranka] => [ogobrazek] => [pozadi] => [iduzel] => 39517 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => /gmo [sablona] => stdClass Object ( [class] => stranka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) ) [29714] => stdClass Object ( [nazev] => [seo_title] => Domovská stránka Ústav biochemie a mikrobiologie VŠCHT Praha [seo_desc] => [autor] => [autor_email] => [obsah] => [urlnadstranka] => [obrazek] => [iduzel] => 29714 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => /home [sablona] => stdClass Object ( [class] => stranka_novinky [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) ) [39110] => stdClass Object ( [odkaz] => http://old-biomikro.vscht.cz/vyuka [iduzel] => 39110 [canonical_url] => //biomikro.vscht.cz/vyuka [skupina_www] => Array ( ) [url] => /vyuka [sablona] => stdClass Object ( [class] => redirect [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) ) [29727] => stdClass Object ( [nazev] => O ústavu [seo_title] => O ústavu [seo_desc] => [autor] => [autor_email] => [obsah] =>

Posláním Ústavu biochemie a mikrobiologie je pedagogická a výzkumná činnost v oblastech biochemie, mikrobiologie, biologie a molekulární genetiky. Ústav zajišťuje výuku základních kurzů těchto disciplín v bakalářském studiu pro celou Fakultu potravinářské a biochemické technologie. Řada specializovaných předmětů je vyučována v navazujícím studiu magisterském a doktorském. Do výzkumných projektů cílevědomě zapojujeme posluchače všech stupňů studia v rámci řešení úkolů bakalářských, diplomových a disertačních prací.

obrázek

[urlnadstranka] => [obrazek] => [iduzel] => 29727 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => /o-ustavu [sablona] => stdClass Object ( [class] => stranka_submenu [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) ) [29758] => stdClass Object ( [nazev] => Studium [seo_title] => Studium [seo_desc] => [autor] => [autor_email] => [obsah] =>

Ústav biochemie a mikrobiologie zajišťuje v bakalářském studiu výuku předmětů (biochemie, mikrobiologie, biologie a další) pro obory studijních programů FPBT, včetně nového oboru Forenzní analýza. Biochemie je přednášena pro studenty všech fakult VŠCHT. V magisterském studiu zajišťuje ústav výuku dvou oborů, patřících do programu Biochemie a biotechnologie, a to Mikrobiologie a Obecné a aplikované biochemie. Dále zajišťujeme výuku programu Klinická bioanalytika oboru Laboratorní metody a příprava léčivých přípravků.

V rámci těchto bakalářských a magisterských programů, buď vlastními silami, nebo ve spolupráci s dalšími pracovišti VŠCHT nebo dalšími institucemi, vyučujeme předměty z oblastí biochemie, mikrobiologie, metod biochemického výzkumu a bioanalytiky, medicínských předmětů, molekulární biologie a genového inženýrství, forenzní analýzy a biologie. Dále vyučujeme vybrané předměty v angličtině.

Ústav je akreditován pro výchovu doktorandů postgraduálního studia v oborech Biochemie a Mikrobiologie. Zájemci a zájemkyně o doktorské studium mohou kontaktovat jednotlivé laboratoře nebo sekretariát ústavu.

[urlnadstranka] => [obrazek] => [ogobrazek] => [pozadi] => [iduzel] => 29758 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => /studium [sablona] => stdClass Object ( [class] => stranka_submenu [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) ) [29759] => stdClass Object ( [nazev] => Vědecké zaměření ústavu [seo_title] => Vědecké zaměření ústavu [seo_desc] => [autor] => [autor_email] => [obsah] =>

Ústav biochemie a mikrobiologie rozvíjí základní výzkum v oblastech molekulární biologie retrovirů, proteomiky, biochemie, fyziologie a molekulární biologie rostlin, enzymologie, mikrobiologie životního prostředí, potravinářské mikrobiologie a bioanalytických metod. Tyto aktivity vytváří platformu pro aplikovaný výzkum cílený na vývoj moderních terapeutických přístupů, možnosti bioremediací organických a anorganických zátěží v životním prostředí a sledování hygienické kvality potravin (ústav provozuje i akreditovanou Zkušební laboratoř ústavu biochemie a mikrobiologie) či interakcí rostlin s patogeny. Výzkum je v řadě případů interdisciplinárního charakteru a vedle úzké odborné spolupráce mezi jednotlivými laboratořemi ústavu by byl nemyslitelný bez kooperace s řadou národních a zahraničních pracovišť v rámci společných výzkumných programů a projektů. Na národní úrovni se pracoviště ústavu podílí na řešení úkolů Centra aplikované genomiky a na řešení výzkumného záměru Progresivní potravinářské a biochemické technologie. Současně jsou na ústavu řešeny úkoly projektů podporovaných GA ČR, TA ČR, MPO, MŠMT.

Vědecko-výzkumné portfolio ústavu v bodech:

Oblast medicínsky orientovaného výzkumu a vývoje

 • biologie skládání retrovirových částic a struktura a buněčný transport retrovirových proteinů se zřetelem na využití modifikovaných částic pro genové terapie
 • identifikace proteinů místně deponovaných v souvislosti s aplikací implantátů nebo kalcifikací stěn srdečních chlopní a cév; biokompatibilní materiály pro kožní náhrady
 • konstrukce nanočástic cílených do nádorových buněk k zobrazení karcinomů, testování cytostatik, rostlinné nukleasy jako protinádorová terapeutika a lipidová tělíska jako nosiče cílených hydrofobních léčiv
 • účinky adipokinů a možnosti nutriční a farmakologické intervence při metabolickém syndromu
 • rostlinné a hmyzí peptidy s antimikrobiálním účinkem jako terapeutika
 • glykosidasy extrémofilů pro enzymové syntézy terapeuticky významných derivátů sacharidů
 • vývoj a aplikace nových metod molekulárního modelování a strukturní bioinformatiky

Oblast kontroly a bioremediací životního prostředí

 • metabolické konverze xenobiotik a využití mikroorganismů a rostlin pro bioremediace znečištění prostředí organickými xenobiotiky
 • genomika a metagenomika pro studium mikrobiální diverzity a genetického potenciálu se zřetelem na symbiosu mikrobiálních konsorcií a rostlin a jejich synergii v bioremediačních procesech
 • molekulární determinanty fosfolipidového signálního systému rostlin v odpovědi na biotický a abiotický stres se zvláštním zřetelem na využití mechanismů indukované rezistence v alternativní ochraně rostlin proti chorobám
 • vývoj imunochromatografických souprav pro stanovení xenobiotik a posuzování xenobiotik, jejich metabolických intermediátů a těžkých kovů z hlediska cytotoxicity, genotoxicity a fyziologického dopadu jejich ingesce
 • biochemické a molekulárně biologické aspekty (hyper)akumulace těžkých kovů velkými houbami se zvláštním zřetelem na determinanty využitelné pro fytoremediace
 • transgenní rostliny pro fytoremediace půd a sedimentů kontaminovaných organickými xenobiotiky a těžkými kovy
 • povrchová expozice vazebných peptidů pro zvýšení kapacity mikrobiálních biosorbentů těžkých kovů
 • perspektivy lipidových tělísek pro likvidace ropných havárií a snažší syntézy degradovatelných plastů

Oblast kontroly a bezpečnosti potravin

 • vývoj moderních rychlých metod záchytu a kvantifikace potravinových patogenů (detekce a kvantifikace pomocí PCR, a DNA čipů, genotypizační metody, imunochemické metody včetně vývoje imunochromatografických souprav) doplněné klasickými mikrobiologickými metodami.
 • molekulární biologie enterotoxinů Staphylococcus aureus
 • tvorba biofilmů a sledování jejich resistence vůči disinfekčním prostředkům
 • resistence vybraných potravinových patogenů k antibiotikům
 • akreditované metody a vývoj nových metod detekce a kvantifikace geneticky modifikovaných potravinových surovin a potravin
 • identifikace peptidů vážících ionty těžkých kovů v potravinových surovinách a potravinách

Oblast interakce rostlin s patogeny

 • studium rostlinné imunity
 • modelová rostlina Arabidopsis thaliana
 • interakce zemědělsky významné plodiny řepky olejky s patogenem Leptosphaeria maculans
 • PCR, měření fytohormonů, měření typických odpovědí rostlin na napadení patogeny (ROS, calosa …), symptomy (Hyaloperenospora arabidopsidis, Pseudomonas syringae, Botrytis cinerea)
[urlnadstranka] => [obrazek] => [ogobrazek] => [pozadi] => [iduzel] => 29759 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => /vyzkum [sablona] => stdClass Object ( [class] => stranka_submenu [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) ) [29883] => stdClass Object ( [nazev] => Kurzy a poradenství [seo_title] => Kurzy a poradenství [seo_desc] => [autor] => [autor_email] => [obsah] =>

Kromě pedagogické a vědecko-výzkumné činnosti nabízí Ústav biochemie a mikrobiologie analýzy, kurzy, semináře a poradenství pro zájemce z jiných akademických organizací nebo firem.

V připadě zájmu kontaktujte Ing. Magdalenu Melčovou

[urlnadstranka] => [ogobrazek] => [pozadi] => [iduzel] => 29883 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => /kurzy [sablona] => stdClass Object ( [class] => stranka_submenu [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) ) [58857] => stdClass Object ( [nazev] => Metody a technické vybavení ústavu [seo_title] => Metody a technické vybavení ústavu [seo_desc] => [autor] => [autor_email] => [perex] => [ikona] => atom [obrazek] => [ogobrazek] => [pozadi] => [obsah] =>

Elektoroforetické metody

 • SDS-PAGE
 • agarosová elektroforéza
 • Western blot
 • RFLP
 • kapilární elektroforéza

Centrifugace, ultracentrifugace

 • mikrotitrační destičky až 0,5l láhve, max. RCF 1 000 000

Chromatografické metody

 • FPLC
 • HPLC
 • plynová chromatografie

Dezintegrace buněk

 • enzymová
 • mechanická - OneShot

Izolace nukleových kyselin

 • DNA
 • RNA
 • mRNA
 • cDNA
 • plasmidové DNA

PCR

 • PCR
 • qPCR
 • dPCR

Stanovení aktivity enzymů

 • peroxidasa, lipasa, amylasa, cellulasa, chitinasa, galaktosidasa, glukosidsa, mannosidasa, glukuronidasa, preoteasa, trypsin, fukosidas, nukleasa, katalasa, glutathionperoxidasa, glutathionreduktasa, glutathion-S-transferasa, thioredoxinreduktasa
 • další enzymy dle dohody

Produkce rekombinantních proteinů

 • E. coli
 • S. cerevisiae
 • tkáňové kultury
 • Arabidopsis thaliana
 • BY2 buňky
 • vyšší houby

Izolace lipidových tělísek a jejich charakterizace

 • mikroskopie
 • DLS

TLC analýza

 • sacharidy
 • lipidy

Purifikace oligosacharidů

Hmotnostní spektrometrie

 • MALDI-TOF/TOF
 • LC-ESI-Q-TOF

Imunochemické metody

 • ELISA
 • imunochromatografické testy

Spektrofotometrie: měření v kyvetách i mikrotitračních destičkách

 • absorbance
 • fluorescence shora/zdola
 • luminiscence
 • time-resolved luminiscence
 • flurescenční polarizace
 • u vybraných technik použití injektorů

Biolistická transformace

 • rostlinných buněk
 • živočišných buněk
 • v intaktních organismech

Mikroskopické metody

 • Fluorescenční mikroskopie a další typy světelných mikroskopií. Mnoho různých fluoroforů, objektivů i kamer. Konfokální mikroskopie (spinning disc), superrezoluční mikroskopie. Možnost pozorování živých buněk.
 • Transmisní elektronová mikroskopie (TEM) - příprava vzorků pro elektronovou mikroskopii – CPD (critical point drying), pokovování, pouhlíkování, příprava ultratenkých řezů, negativní barvení

Mikrobiologické metody

 • kultivační a identifikační metody klasické potravinářské mikrobiologie včetně ISO metod
 • identifikace mikroorganismů metodou MALDI-TOF MS
 • detekce a identifikace potravinářsky významných mikroorganismů pomocí PCR
 • kultivační stanovení fenotypové rezistence k antibiotikům (disková difuzní metoda, E-test)
 • detekce aktivit beta-laktamas metodou MALDI-TOF MS
 • genotypizační metody (PFGE, AFLP, RAPD, ERIC, MLST, mP-BiT…)
 • příprava geneticky modifikovaných kmenů bakterií
 • metabolická aktivita buněk biofilmu s využitím MTT testu nebo resazurinu
 • semikvantifikace biofilmu barvením krystalovou violetí
 • konstrukce DNA knihoven pro 16S rRNA geny a ITS oblast
 • detekce bodových polymorfismů (SNP) metodou MALDI-TOF MS
 • kvantifikace, viabilita a rekonstrukce struktury biofilmů
 • bioluminiscenční analýza aktivit signálních molekul systému quorum sensing

Ekotoxikologické testy

 • test s luminiscenční bakterií Vibrio fischeri
 • test klíčení semen

Test mutagenity

 • Amesův test
 • kometový test
 • HPRT test

Stabilita proteinů, studium interakce proteinů

 • Tycho – měření denaturačních křivek proteinů (např. na kontrolu stability proteinů)
 • GST – pull-down
 • imuno – pull-down
 • Thermoforéza (Monolith) – studium interakcí protein-protein, protein-nukleová kyselina, protein-liposomy

Příprava liposomů s různým složením (případně fluorescenčně značených) a studium jejich interakce s proteiny

Autentizace lidských buněčných linií metodou STR

Testování antibakteriálních aktivit

Testování korozní rychlosti degradovatelných materiálů

Bioinformatika

 • Protein-ligand docking (Glide, Plants)
 • Simulace molekulové dynamiky (Gromacs, Plumed)
 • Predikce struktury proteinů (Modeller)
[urlnadstranka] => [iduzel] => 58857 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => /[cs]/58857 [sablona] => stdClass Object ( [class] => stranka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) ) [10947] => stdClass Object ( [nazev] => Přístup odepřen (chyba 403) [seo_title] => Přístup odepřen [seo_desc] => Chyba 403 [autor] => [autor_email] => [perex] => [ikona] => zamek [obrazek] => [ogobrazek] => [pozadi] => [obsah] =>

Nemáte přístup k obsahu stránky.

Zkontrolujte, zda jste v síti VŠCHT Praha, nebo se přihlaste (v pravém horním rohu stránek).

[urlnadstranka] => [iduzel] => 10947 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => /[error403] [sablona] => stdClass Object ( [class] => stranka_ikona [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) ) [1485] => stdClass Object ( [nazev] => Stránka nenalezena [seo_title] => Stránka nenalezena (chyba 404) [seo_desc] => Chyba 404 [autor] => [autor_email] => [obsah] =>

Chyba 404

Požadovaná stránka se na webu (již) nenachází. Kontaktuje prosím webmastera a upozorněte jej na chybu.

Pokud jste změnili jazyk stránek, je možné, že požadovaná stránka v překladu neexistuje. Pro pokračování prosím klikněte na home.  

Děkujeme!

[urlnadstranka] => [ogobrazek] => [pozadi] => [iduzel] => 1485 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => /[error404] [sablona] => stdClass Object ( [class] => stranka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) ) ) [iduzel] => 29705 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => [html] => [css] => [js] => [autonomni] => ) ) [519] => stdClass Object ( [nadpis] => [data] => [poduzel] => stdClass Object ( [61411] => stdClass Object ( [nadpis] => [apiurl] => https://studuj-api.cis.vscht.cz/cms/?weburl=/sis [urlwildcard] => cis-path [iduzel] => 61411 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => /sis [sablona] => stdClass Object ( [class] => api_html [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) ) ) [iduzel] => 519 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => [html] => [css] => [js] => [autonomni] => ) ) ) [sablona] => stdClass Object ( [class] => web [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) [api_suffix] => )

DATA


stdClass Object
(
  [nazev] => 
  [seo_title] => Domovská stránka Ústav biochemie a mikrobiologie VŠCHT Praha
  [seo_desc] => 
  [autor] => 
  [autor_email] => 
  [obsah] => 
  [submenuno] => 
  [urlnadstranka] => 
  [ogobrazek] => 
  [pozadi] => 
  [newurl_domain] => 'biomikro.vscht.cz'
  [newurl_jazyk] => 'cs'
  [newurl_akce] => '/home'
  [newurl_iduzel] => 29714
  [newurl_path] => 8548/29628/29629/29705/29714
  [newurl_path_link] => Odkaz na newurlCMS
  [iduzel] => 29714
  [platne_od] => 01.11.2019 13:55:00
  [zmeneno_cas] => 01.11.2019 13:55:42.486591
  [zmeneno_uzivatel_jmeno] => Dalibor Trapl
  [canonical_url] => 
  [idvazba] => 37823
  [cms_time] => 1685444286
  [skupina_www] => Array
    (
    )

  [slovnik] => Array
    (
    )

  [poduzel] => stdClass Object
    (
      [29771] => stdClass Object
        (
          [obsah] => 
          [poduzel] => stdClass Object
            (
              [71638] => stdClass Object
                (
                  [nazev] => Praktický kurz PCR technik
                  [datum] => 05.05.2023
                  [priorita] => 
                  [platne_od] => 05.05.2023
                  [platne_do] => 
                  [kategorie] => 1
                  [obrazek] => 0001~~K0guAgA.png
                  [obrazek_velky] => 
                  [ikona] => 
                  [obsah] => Informace o novém praktickém kurzu nabízeným naším ústavem. 
                  [odkaz] => /files/uzel/0071638/0002~~CyhKzC7JTM4-vFchu7SoSiHAOUihJDU5Iy8zGwA.pdf
                  [detail] => 
                  [autor] => 
                  [iduzel] => 71638
                  [canonical_url] => 
                  [skupina_www] => Array
                    (
                    )

                  [url] => 
                  [sablona] => stdClass Object
                    (
                      [class] => novinka
                      [html] => 
                      [css] => 
                      [js] => 
                      [autonomni] => 0
                    )

                )

              [71636] => stdClass Object
                (
                  [nazev] => PhD seminář
                  [datum] => 05.05.2023
                  [priorita] => 
                  [platne_od] => 05.05.2023
                  [platne_do] => 
                  [kategorie] => 1
                  [obrazek] => 
                  [obrazek_velky] => 
                  [ikona] => uzivatel
                  [obsah] => Srdečně Vás zveme na odborný seminář našich PhD studentů!
                  [odkaz] => /files/uzel/0071636/0001~~Cwjydw9y9FUwMjAyBgA.pdf
                  [detail] => 
                  [autor] => 
                  [iduzel] => 71636
                  [canonical_url] => 
                  [skupina_www] => Array
                    (
                    )

                  [url] => 
                  [sablona] => stdClass Object
                    (
                      [class] => novinka
                      [html] => 
                      [css] => 
                      [js] => 
                      [autonomni] => 0
                    )

                )

              [68996] => stdClass Object
                (
                  [nazev] => Aktualizace termínů pro odevzdávání bakalářských závěrečných prací a SZZ
                  [datum] => 18.04.2023
                  [priorita] => 
                  [platne_od] => 18.04.2023
                  [platne_do] => 
                  [kategorie] => 1
                  [obrazek] => 
                  [obrazek_velky] => 
                  [ikona] => promoce
                  [obsah] => 
                  [odkaz] => 
                  [detail] => 

Bakalářské studium

Bakalářské práce:

Odevzdání  závěrečných prací v předtermínu:  2. 6. 2023 

Oevzdání  závěrečných prací v řádný termín: 11. 7. 2023 

Počet odevzaných výtisků: 1

Rozhodující je termín odevzdání do SISu (předtermín BP 2. 6. 2023). Fyzicky je třeba práci odevzdat na sekretariátě ústavu 320 do 5. 6. 2023 14:00. Řádný termín BP bude upřesněn později.

Bakalářké státní závěrečné zkoušky:

studijní program předtermín řádný termín
B301C 19.—20. 6. 2023 28.—29. 8. 2023
B302A 19.—20. 6. 2023 28.—29. 8. 2023

Na předtermín je nutné se hlásit! Více informací zde!

Magisterské studium

Diplomové práce:

Termín odevzdání závěrečných prací: 10. 5. 2023 

Počet odevzaných výtisků: 2

Rozhodující je termín odevzdání do SISu (DP 10.5. 2023). Fyzicky je třeba práci odevzdat na sekretariátě ústavu 320 do 12.5. 14:00.

Státní závěrečné zkoušky:

studijní program termín
N301 1.—2. 6. 2023
N302 1.—2. 6. 2023
N306 6.—8. 6. 2023
N310  6.—7. 6. 2023

Více informací zde!

[autor] => [iduzel] => 68996 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [69067] => stdClass Object ( [nazev] => Úspěch našich studentů na 6th Advanced in silico Drug Design workshop/challenge 2023 [datum] => 14.02.2023 [priorita] => [platne_od] => 14.02.2023 [platne_do] => [kategorie] => 1 [obrazek] => 0001~~8_R1NzIwMjYwMjA2NDU2MjIHAA.jpg [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => [odkaz] => [detail] =>

Naši doktorandi Guglielmo Tedeschi a Jan Beránek se umístili na druhém místě ve výzvě, která byla součástí workshopu 6th Advanced in silico Drug Design workshop/challenge 2023 (https://www.kfc.upol.cz/6add). Úkolem výzvy bylo libovolnou metodou nalézt mezi 1900 sloučeninami inhibitory proteinkinasy JAK2 v co nejkratším čase.

Blahopřejeme!

[autor] => [iduzel] => 69067 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [67246] => stdClass Object ( [nazev] => Výsledky SVK 2022 zde! Všem výhercům blahopřejeme! [datum] => 2.12.2022 [priorita] => [platne_od] => 2.12.2022 [platne_do] => [kategorie] => 1 [obrazek] => Ky7LNjIwMlLQSE3JLElNUTAy0jM01AMKGBpbmVpYGZppAgA.png [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => [odkaz] => https://biomikro.vscht.cz/67241/67243/67704 [detail] => [autor] => [iduzel] => 67246 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [66679] => stdClass Object ( [nazev] => Vítáme v našich řadách novou paní docentku Hanu Stiborovou [datum] => 06.10.2022 [priorita] => [platne_od] => 06.10.2022 [platne_do] => [kategorie] => 1 [obrazek] => 0001~~S8lP1lMoLslMyi_KL0sEAA.png [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => [odkaz] => [detail] =>

Hana Stiborová je spjata s Ústavem biochemie a mikrobiologie již od dob svých studií. Svou diplomovou práci obhájila pod vedením prof. Demnerové a poté absolvovala doktorské studium v oboru Mikrobiologie, na které navázala zahraniční stáží na Department of Chemical and Environmental Engineering, University of California, Riverside, USA, kde se zabývala přípravou a využitím polypeptidů na bázi elastinu. Na ústav Biochemie a mikrobiologie se vrátila v roce 2006 a od té doby působí v oblasti mikrobiálních degradací organických polutantů, zabývá se mikrobiálním aspektem kvality půd, využitím čistírenských kalů a jiných materiálů využívaných jako hnojiv a jejich dopadem na mikrobiální společenstva v půdě a v neposlední řadě mikrobiální degradací archivních materiálů. Vzhledem k její pedagogické a vědecké činnosti a po úspěšné obhajobě habilitační práce dnes, 6.10.2022, vědecká rada FPBT jednomyslně doporučila jmenování Ing. Hany Stiborové, Ph.D. docentkou pro obor Mikrobiologie. Gratulujeme!

[autor] => [iduzel] => 66679 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [66630] => stdClass Object ( [nazev] => Studentská vědecká konference 2022 [datum] => 04.10.2022 [priorita] => [platne_od] => 04.10.2022 [platne_do] => [kategorie] => 1 [obrazek] => 0001~~808qSqzKL8tOVAgLdvYIAQA.jpg [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => SVK v roce 2022 se koná 24. 11. v prostorách Ústavu biochemie a mikrobiologie [odkaz] => [detail] =>

I v letošním roce proběhne na konci listopadu Studentská vědecká konference. Studenti si zde mohou vyzkoušet prezentaci výsledků svých odborných projektů ve formě plakátových sdělení a diskutovat s odbornou komisí. I když většinu přihlášených tvoří studenti 2. ročníku magisterského studia, konference se každoročně účastní i někteří studenti z nižších ročníků. Výsledky a sborník z loňského ročníku si můžete prohlédnout zde.

Přihlašování probíhá pomocí elektronického přihlašovacího systému http://svk.vscht.cz, studenti vyplní ročník, jméno vedoucího práce a název příspěvku, který se nemusí shodovat s názvem odborného projektu, ale musí být schválen školitelem. Podle názvu příspěvku budou studenti rozdělováni do jednotlivých sekcí. Přihlášeným studentům budou po ukončení podávání přihlášek zaslány další pokyny k průběhu soutěže.  

Důležité termíny:              do 1. 11. podávání přihlášek

                                                    do 10. 11. nahrání anotace

                                                    24.11. SVK

V případě dotazů se obracejte na ústavní koordinátory doc. Kučkovou a dr. Markovou (mail Stepanka.Kuckova@vscht.cz nebo Michaela.Markova@vscht.cz).

[autor] => [iduzel] => 66630 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [66190] => stdClass Object ( [nazev] => [datum] => 08.09.2022 [priorita] => [platne_od] => 08.09.2022 [platne_do] => [kategorie] => 1 [obrazek] => 0001~~y8gvSc1RCM7O1FHw0_NNPdNTXJKvkJeo4JtflFgG5CoYxxuZAgA.jpg [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => Ve čtvrtek 1. září nás navždy opustil pan profesor Pavel Rauch. [odkaz] => [detail] =>
Ve čtvrtek 1. září nás navždy opustil pan profesor Pavel Rauch - dlouholetý pracovník VŠCHT Praha, biochemik, vedoucí ústavu a proděkan. Vzpomíná na něj profesorka Demnerová: 
Příští rok by to bylo 60 let, co Pavel Rauch ukončil studia na VŠCHT Praha. I pro nás, co patříme ke starší generaci, je to velké číslo, a co potom pro generaci třicátníků a čtyřicátníků…

Pavel se velmi brzo vrátil na školu (1965), aby rozšířil svou odbornost aspiranturou (doktorské studium) v oboru biochemie a i po úspěšné obhajobě zůstal Ústavu biochemie a mikrobiologie věrný. Postupně prošel všemi stupni odborného a vědeckého ocenění a nevynechal ani funkci proděkana a vedoucího ústavu. Slovy básníka lze vyjádřit jeho vztah ke všem jeho činnostem na VŠCHT Praha „Vším, čím jsem byl, tím byl jsem rád,“ což se projevovalo pečlivostí a zodpovědností, se kterou své funkce a povinnosti vykonával. Na druhou stranu je nutno poznamenat, že patřil ke skupině pesimistů a byl přesvědčen, dle Murphyho zákonu, že vše, co by mohlo skončit špatně, taky tak skončí. Tento jeho rys povahy už jsme všichni, co jsme s ním na ústavu prožívali řadu let, brali jako nezbytný kolorit. Naopak jsme se těšili z jeho poněkud lehce sarkastrického humoru, dámská část týmu byla potěšena jeho galantností a pozorností, jeho hlubokými znalostmi vážné hudby, a pánové si přišli na své při vyprávění o jeho sportovních koníčcích – fotbalu a rybaření.

Teď, kdy už navždy odešel, si vyprávíme historky o tom, co jsme s ním prožili. Já a Pavel jsme byli pověřeni tehdejším vedoucím, prof. Šíchou, abychom provedli kompletní inventuru všeho, co je majetkem tehdy ještě katedry. Ještě dnes se bavím vzpomínkou, jak jsme neustále přepisovali čísla na skříních apod., aby bylo vše v pořádku, a v závěru, když už jsme si byli jisti pozitivním výsledkem, jsme měli objekty očíslované třikrát jinak. Myslím, že jsme zažili více legrace než dnešní „inventárníci“. 

Kolegyně, které byl Pavel na svatbě, si dobře pamatuje, jak pan profesor, velmi podobný jejímu otci, s tzv. poker face přijímal gratulace ke krásné dceři - nevěstě. 

A ještě jedná vzpomínka, kdy na rektorský den vyrazil celý ústav na výlet, kde se opékaly buřty a hrál fotbal. Když míč skončil v blízkém jezírku, byl to Pavel, který nebojácně svléknul kalhoty a vyrazil za ním. Z toho dne existuje roztomilá fotka jeho nezaměnitelného pozadí….

Pavle jsme s Tebou, hrajeme fotbal, posloucháme vážnou hudbu a popíjíme dobré víno.

Tvuj ústav 320

[autor] => [iduzel] => 66190 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [65521] => stdClass Object ( [nazev] => Nový enzym na obálce časopisu FEBS Journal [datum] => 17.08.2022 [priorita] => [platne_od] => 17.08.2022 [platne_do] => [kategorie] => 5 [obrazek] => 0001~~S0tNKs4CAA.png [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => [odkaz] => [detail] =>

V druhém srpnovém čísle časopisu FEBS Journal vyšel článek o prostorové struktuře a dalších vlastnostech α-L-fukosidasy z rodiny glykosidas číslo 151. Jedná se o první známou strukturu této rodiny. Díky tomu se dostala i na obálku. Práce vznikla ve spolupráci s laboratoří Jana Dohnálka.

T. Kovaľová, T. Kovaľ, J. Stránský, P. Kolenko, J. Dušková, L. Švecová, P. Vodičková, V. Spiwok, E. Benešová, P. Lipovová & J. Dohnálek: The first structure-function study of GH151 α-L-fucosidase uncovers new oligomerization pattern, active site complementation, and selective substrate specificity. FEBS Journal 289(16) 4998-5020 (2022).

[autor] => [iduzel] => 65521 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [65165] => stdClass Object ( [nazev] => Ústav biochemie a mikrobiologie má nového profesora - Vojtěcha Spiwoka [datum] => 12.07.2022 [priorita] => [platne_od] => 12.07.2022 [platne_do] => [kategorie] => 1 [obrazek] => 0001~~M6wyizc3NTAAAA.jpg [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => [odkaz] => [detail] =>
Prezident republiky podepsal v úterý dne 7. června 2022 jmenovací dekrety, které Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Gazdík novým profesorům slavnostně předal 17. 6. Prof. Spiwokovi gratulujeme!
Foto - MŠMT
[autor] => [iduzel] => 65165 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [64507] => stdClass Object ( [nazev] => [datum] => 04.05.2022 [priorita] => [platne_od] => 04.05.2022 [platne_do] => [kategorie] => 1 [obrazek] => 0001~~y01NSczMSY3PTixJBAA.jpg [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => prof. Kateřině Demnerové byla udělena zlatá medaile za mimořádný přínos k rozvoji vědy a výzkumu v agrárním sektoru [odkaz] => [detail] =>

Česká akademie zemědělských věd udělila dne 3. května profesorce Kateřině Demnerové zlatou medaili za mimořádný přínos k rozvoji vědy a výzkumu v agrárním sektoru.

Paní profesorce srdečně gratulujeme a děkujeme.

[autor] => [iduzel] => 64507 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [63590] => stdClass Object ( [nazev] => Informační schůzka k doktorskému studiu programů Biochemie, Bioorganické chemie a Mikrobiologie [datum] => 04.03.2022 [priorita] => 1 [platne_od] => 04.03.2022 [platne_do] => [kategorie] => 1 [obrazek] => 0001~~y0ktScwGAA.jpg [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => [odkaz] => [detail] =>

Uvažujete o doktorském studiu na Ústavu biochemie a mikrobiologie VŠCHT v Praze? Chcete se dozvědět více informací, abyste se mohli zodpovědně rozhodnout? Zastavte se za námi 30.3.2022 v 15:00 na neformální schůzce v  Uhelně.

[autor] => [iduzel] => 63590 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [63494] => stdClass Object ( [nazev] => Průvodce legálním užíváním obrazových a jiných netextových zdrojů: Jak to dělat správně [datum] => 24.02.2022 [priorita] => 1 [platne_od] => 24.02.2022 [platne_do] => [kategorie] => 1 [obrazek] => [obrazek_velky] => [ikona] => foto [obsah] => [odkaz] => [detail] =>

Řešíte zda můžete použít obrázek z internetu do přednášky? Nevíte jak ho správně citovat? Potřebujete citovat netextové zdroje v závěrečné práci? Nová publikace vydavatelství VŠCHT by vám mohla pomoci se lépe orientovat v problematice autorského práva. Publikaci naleznete zde.

[autor] => [iduzel] => 63494 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [63447] => stdClass Object ( [nazev] => Ocenění publikace průlomové metody v proteomické analýze tkání čelistních kostí ve stomatochirurgii [datum] => 18.02.2022 [priorita] => [platne_od] => 18.02.2022 [platne_do] => [kategorie] => 5 [obrazek] => 0001~~MzAwMAQA.jpg [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => [odkaz] => [detail] =>
Ve spolupráci Laboratoře aplikované proteomiky s atestovanou maxilofaciální chirurgyní a studentkou doktorského studia MDDr. Ivou Michalus byla vyvinuta průlomová metoda umožňující rychlou proteomickou charakterizaci tkání čelistních kostí odoperovaných při stomatochirurgických zákrocích. Metoda je založena na specifickém enzymovém štěpení proteinů přímo v odoperovaných kostních tkáních bez nutnosti jejich demineralizace. Uvolněné specifické peptidové fragmenty jsou následně analyzovány pomocí hmotnostní spektrometrie na principu LC-MS/MS. Technika umožňuje získat hlubší vhled do oblasti maxilofaciální chirurgie na molekulární úrovni. Metoda má též potenciál stát se doplňkem nebo dokonce alternativou k tradiční histologii kostních tkání. Je totiž velmi rychlá a vyhodnocení získaných dat je snadnou automatizovatelné, takže nevyžaduje zkušeného histologa a vylučuje lidskou chybu.

Metoda byla nejprve vyvinuta na prasečích kostech a publikována v roce 2020 (DOI: 10.1016/j.ijms.2020.116375), následně byla úspěšně aplikována na analýzu lidských čelistních kostních tkání a publikována koncem roku 2021 (DOI: 10.1002/elps.202100211). V souvislosti se zmíněnou druhou publikací byla MDDr. Ivě Michalus jakožto studentce doktorského programu udělena cena: Best Student Paper Award December 2021, viz https://twitter.com/Electro28700254/status/1471869306749132803?s=20
[autor] => [iduzel] => 63447 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [62751] => stdClass Object ( [nazev] => Ceny Julie Hamáčkové letos získaly doc. Lipovová a dr. Zdeňková [datum] => 12.01.2022 [priorita] => [platne_od] => 12.01.2022 [platne_do] => [kategorie] => 1 [obrazek] => [obrazek_velky] => [ikona] => palec [obsah] => [odkaz] => https://www.vscht.cz/novinky#novinka_detail36413372062501 [detail] => [autor] => [iduzel] => 62751 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [62133] => stdClass Object ( [nazev] => Vyhlášení výsledků SVK2021 [datum] => 08.12.2021 [priorita] => [platne_od] => 08.12.2021 [platne_do] => [kategorie] => 1 [obrazek] => [obrazek_velky] => [ikona] => banka [obsah] => [odkaz] => [detail] =>

Ve čtvrtek 2. prosince 2021 proběhla v prostorách Ústavu biochemie a mikrobiologie již tradičně Studentská vědecká konference. Konference se zúčastnilo  56 studentů, kteří byly rozdělení do osmi vědeckých kategorií. Výsledky a postery vítězů z jednotlivých sekcí naleznete zde. Vítězům blahopřejeme!

[autor] => [iduzel] => 62133 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [62124] => stdClass Object ( [nazev] => Byly uděleny granty GAČR pro rok 2022 [datum] => 07.12.2021 [priorita] => [platne_od] => 07.12.2021 [platne_do] => [kategorie] => 1 [obrazek] => [obrazek_velky] => [ikona] => mikroskop [obsah] => [odkaz] => [detail] =>

Grantová agentura ČR oznámila na svých stránkách seznam podpořených projektů na období 2022-2024. Na Ústavu biochemie a mikrobiologie budou řešeny projekty prof. Rumla, doc. Spiwoka a prof. Uhlíka. https://gacr.cz/seznam-podporenych-projektu-od-roku-2022/.

Gratulujeme!

[autor] => [iduzel] => 62124 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [61989] => stdClass Object ( [nazev] => Studentská vědecká konference 2021 [datum] => 02.12.2021 [priorita] => 1 [platne_od] => 30.11.2021 [platne_do] => [kategorie] => 1 [obrazek] => 0002~~Ky7Iz6vKL8osLssGAA.jpg [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => SVK v roce 2021 se koná 2. 12. od 9 hodin v prostorách Ústavu biochemie a mikrobiologie [odkaz] => [detail] =>

I v letošním roce proběhne jako tradičně ke konci zimního semestru Studentská vědecká konference. Pro studenty to je příležitost, kdy si mohou vyzkoušet prezentovat své výsledky práce formou plakátových sdělení a diskutovat je s odbornou komisí z řad zaměstnanců ústavu a zástupců sponzorů. V letošním ročníku se do soutěže přihlásilo 56 studentů, převážně z druhého ročníku magisterského studia, avšak mezi přihlášenými najdeme i studenty mladší. Studenti byli podle témat prací rozděleni do 7 tématických okruhů. Sborník abstraktů přihlášených prací si můžete prohlédnout zde. Jako již tradičně mohou studenti získat i některé z hodnotných cen, které do soutěže věnovali naši sponzoři.Ústavní koordinátoři:

doc. Mgr. Ing. Štěpánka Kučková, Ph.D. a Ing. Michaela Marková, Ph.D.

Pokud byste se chtěli stát sponzorem SVK na Ústavu biochemie a mikrobiologie, kontaktujte, prosím, některou z ústavních koordinátorek (email: Stepanka.Kuckova@vscht.cz nebo Michaela.Markova@vscht.cz).

[autor] => [iduzel] => 61989 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [38537] => stdClass Object ( [nazev] => Patočkova medaile pro prof. Kateřinu Demnerovou [datum] => 24.02.2017 [priorita] => [platne_od] => 02.12.2021 [platne_do] => 26.11.2021 [kategorie] => 5 [obrazek] => 0002~~K0gsyU_OTjQEAA.jpg [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => Na Výzkumném ústavu veterinárního lékařství, v. v. i. se dne 16.2.2017 konalo zasedání hlavního výboru Československé společnosti mikrobiologické, na kterém byla slavnostně předána Patočkova medaile Prof. Ing. Kateřině Demnerové, CSc. z VŠCHT za dlouholetou práci pro ČSSM a rozvoj oboru potravinářské mikrobiologie. [odkaz] => [detail] =>

Na Výzkumném ústavu veterinárního lékařství, v. v. i. se dne 16.2.2017 konalo zasedání hlavního výboru Československé společnosti mikrobiologické, na kterém byla slavnostně předána Patočkova medaile Prof. Ing. Kateřině Demnerové, CSc. z VŠCHT za dlouholetou práci pro ČSSM a rozvoj oboru potravinářské mikrobiologie.

patocka2 (originál)

[autor] => [iduzel] => 38537 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [40164] => stdClass Object ( [nazev] => Biometal Demonstration Plants for the Biological Rehabilitation of Metallized Industrial Wastewaters [datum] => 14.08.2017 [priorita] => [platne_od] => 01.12.2021 [platne_do] => 26.11.2021 [kategorie] => 5 [obrazek] => [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => [odkaz] => [detail] =>

FPBT VŠCHT a Biotechnologická společnost Vás srdečně zvou na přednášku "Biometal Demonstration Plants for the Biological Rehabilitation of Metallized Industrial Wastewaters", kterou přednese Prof. Manuel Garcia Roig, professor of Physical Chemistry and Director of Center for Research and Development of Water of the University of Salamanca, Spain.
Přednáška se uskuteční v posluchárně B 21 (proti hlavnímu schodišti ve 2.patře budovy B VŠCHT) ve středu 6.září 2017 od 10 hod.
prof. Ing. Jan Káš, DrSc. za BS, prof. Ing. Tomáš Ruml, CSc. děkan FPBT

[autor] => [iduzel] => 40164 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [38718] => stdClass Object ( [nazev] => BioBio2017, 6th International Biosorption and Biodegradation/ Bioremediation Symposium [datum] => 10.03.2017 [priorita] => [platne_od] => 01.12.2021 [platne_do] => 26.11.2021 [kategorie] => 1 [obrazek] => [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => June 25-29, 2017, Prague, Czech Republic [odkaz] => [detail] =>

Since 1995 this symposium has served as a platform for researchers interested in the remediation of contaminated environments. The meeting highlights the newest scientific advancements and cutting edge methodological approaches in bioremediation and biodegradation research. Main topics: Biosorption and Bioaccumulation of Heavy Metals, Plants and Microorganisms as Agents for the Removal of Organic Pollutants, Carbon and Nutrient Cycling in Contaminated Sites, Pollution, Toxicity and Ecosystem Functioning, Response of Microbial Communities to Disturbance, Biodegradation of Natural and Waste Materials, In Situ Bioremediation, Microorganisms in Wastewater Treatment, Bio-electrochemical Systems for Remediation of Polluted Sites.

www.biobio.vscht.cz

[autor] => [iduzel] => 38718 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [38534] => stdClass Object ( [nazev] => Biotech 2017 [datum] => 24.02.2017 [priorita] => [platne_od] => 01.12.2021 [platne_do] => 26.11.2021 [kategorie] => 1 [obrazek] => 0001~~S8rML0lNzgAA.png [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => BioTech 2017 and 7th Czech-Swiss Symposium - June 13-17, 2017 [odkaz] => http://www.biotech2017.cz/ [detail] =>

BioTech 2017

June 13-17, 2017

BioTech 2017 and 7th Czech-Swiss Symposium with exhibition will cover all important aspects of advanced biotechnologies. The main scope of the symposium is to promote the exchange of information among academic and industrial researchers regarding technologies utilizing life-based systems to produce useful products and services. Lectures will be organized in following sessions: Medical and Pharmaceutical Biotechnology, Microalgae Biotechnology, Environmental Biotechnology, Food and Agriculture Biotechnology, Biorefinery and Industrial Biotechnology.

The conference will take place in the National Technical Library, located centrally in the university campus in Prague 6. The famous city of Prague lies in the heart of Europe and, due to its abundance of cultural attractions and rich historic architecture, is one of the most popular European tourist destinations.

[autor] => [iduzel] => 38534 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [30174] => stdClass Object ( [nazev] => Studentská vědecká konference [datum] => 28.11.2016 [priorita] => [platne_od] => 01.12.2021 [platne_do] => 26.11.2021 [kategorie] => 1 [obrazek] => CzXyD453z89Jz4x0C4gvKU0qzcnMc85ILSqqjHcNcgaKJcWnpGYDAA.png [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => Výsledky studentské vědecké konference [odkaz] => [detail] =>
Hlavní cena    
sponzor champagne Markéta Nováková

Bioanalytické metody zlato 1. Jana Veselá
sponzor stribro 2. David Kotol
  bronz 3. Andrea Hujacová
Cena sponzora:   Vít Rynd
Barbora Svojanovská

Forenzní a molekulární biologie zlato 1. Ondřej Krupa
sponzor stribro 2. Eliška Fialová
  bronz 3. Simona Lencová
Cena sponzora:   Miroslava Bodrinová

Molekulární biologie zlato 1. Šárka Voráčková
sponzor stribro 2. Jitka Moravcová
  bronz 3. Ondřej Slavík
Markéta Koutová
Cena sponzora:   Šárka Voráčková

Strukturní biologie zlato 1. Markéta Nováková
sponzor stribro 2. Barbora Vokatá
  bronz 3. Nikol Volfová
Cena sponzora:   Markéta Nováková

Biochemie rostlin a ekologie zlato 1. Sindy Kněžíčková
sponzor stribro 2. Magdalena Folkmanová
  bronz 3. Tereza Veselá
Cena sponzora:   všichni studenti této sekce

Mikrobiologie patogenů zlato 1. Daniel Stehlík
sponzor stribro 2. Soňa Streďanská
  bronz 3. Klára Šelbická
Cena sponzora:   Klára Šelbická

Klinická biochemie a mikrobiologie zlato 1. Linda Krobová
sponzor stribro 2. Gabriela Nováková
  bronz 3. Eliška Ceznerová
4. Tereza Šmrhová
Cena sponzora:   Gabriela Nováková
[autor] => Vojta [iduzel] => 30174 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [29772] => stdClass Object ( [nazev] => Profesor Rauch získal Medaili Josefa Hlávky [datum] => 28.11.2016 [priorita] => [platne_od] => 30.11.2021 [platne_do] => 26.11.2021 [kategorie] => 1 [obrazek] => Sy7PMcrKSi0v9nF0dXQEAA.jpg [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => Profesor Rauch získal Medaili Josefa Hlávky [odkaz] => [detail] =>

V předvečer 17. listopadu 2016 byla předána na zámku v Lužanech u Přeštic ocenění Nadace Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových.  

Na návrh děkanů fakult a rektora VŠCHT Praha byla udělena Medaile Josefa Hlávky profesoru Pavlu Rauchovi jako výraz ocenění jeho celoživotního díla.

Prof. Ing. Pavel Rauch, DrSc je uznávaným odborníkem v oblasti biochemie a analýzy potravin a dlouholetým vynikajícím pracovníkem Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Odborně se věnoval především vývoji imunochemických metod a možnostmi jejich aplikace v analytické praxi. Jeho publikační činnost je úctyhodná a i jeho další aktivity byly a jsou rozsáhlé.  Zahrnují vedle vědecko-výzkumné a organizační činnosti především činnost pedagogickou.  Vychoval řadu vynikajících vědeckých pracovníků. Podílel se a podílí na řadě projektů (grantů) tuzemských a především zahraničních (spolupráce s Velkou Británií, Francií, Holandskem, Itálií aj.).

Cenu Josefa Hlávky pro nejlepší studenty a absolventy získali Ing. Tereza Přerovská (Fakulta potravinářské a biochemické technologie), Ing. Ondřej Jankovský (Fakulta chemické technologie) a Ing. Martin Schätz (Fakulta chemicko-inženýrská). Ocenění zahrnuje kromě diplomu také finanční prémii 25 000 Kč.

Hlávkovy medaile uděluje nadace od roku 1996.

[autor] => [iduzel] => 29772 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [61934] => stdClass Object ( [nazev] => Jitka Viktorová a Vojtěch Spiwok rozšířili řady docentů a profesorů na Ústavu biochemie a mikrobiologie [datum] => 26.11.2021 [priorita] => 1 [platne_od] => 26.11.2021 [platne_do] => [kategorie] => 1 [obrazek] => 0003~~Ky7ILM_Pji_LzC7JL8ovSwQA.jpg [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => [odkaz] => [detail] =>

K 1. 11. byla jmenována docentkou pro obor Mikrobiologie Ing. Jitka Viktorová, Ph.D. S Ústavem biochemie a mikrobiologie je spjata od roku 2005, kdy začala pracovat na své bakalářské práci. Po úspěšné obhajobě diplomové práce nastoupila v roce 2009 na doktorské studium a v roce 2014 obhájila svou dizertační práci. Od roku 2014 je na Ústavu biochemie a mikrobiologie zaměstnaná jako odborná asistentka v oboru Mikrobiologie, přednáší a vyučuje semináře v magisterských studijních programech v předmětech zaměřených na genetické modifikace organismů a pravidelně vede posluchačské laboratoře mikrobiologie, je školitelkou studentů všech stupňů studia. Vědecky se zaměřuje na bioprospekci antimikrobiálních látek a antibiotickou rezistenci.

Doc. Ing. Vojtěch Spiwok, Ph.D. je zaměstnán na Ústavu biochemie a mikrobiologie od roku 2005, od roku 2006 působí jako odborný asistent v oboru Biochemie a v roce 2009 se ve stejném oboru habilitoval. Více než 10 let vede výzkumnou skupinu Laboratoř biochemie proteinů s technologickým potenciálem. 4. 11. úspěšně dokončil řízení ke jmenování profesorem v oboru Biochemie. Doc. Spiwok přednáší či vyučuje semináře v magisterských studijních programech v řadě předmětů, je garantem studijního programu Bioanalytická laboratorní diagnostika ve zdravotnictví a je mezinárodně uznávaným odborníkem v oblasti biochemie a bioinformatiky se specializací na enzymologii, molekulové modelování a strojové učení. Doc. Spiwok je v oboru činný i organizačně a odborně-společensky, za zmínku stojí především jeho členství v ELIXIR a ELIXIR CZ, kde je zástupcem VŠCHT Praha od roku 2012 a zástupcem ČR v platformě Training od roku 2015.

Jitce i Vojtovi srdečně gratulujeme.
[autor] => [iduzel] => 61934 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [60482] => stdClass Object ( [nazev] => Bioanalytická laboratorní diagnostika ve zdravotnictví [datum] => 22.07.2021 [priorita] => [platne_od] => 22.07.2021 [platne_do] => [kategorie] => 1 [obrazek] => 0001~~MzIwMjQwNzKKNzQ1sDQxBQA.jpg [obrazek_velky] => [ikona] => parnik [obsah] => [odkaz] => [detail] =>

Ústav biochemie a mikrobiologie ve spolupráci s 1. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy (1. LF UK) otevírají navazující magisterský obor Bioanalytická laboratorní diagnostika ve zdravotnictví. Studenti se seznámí se zavedenými i nejnovějšími laboratorními diagnostickými postupy, od jejich molekulární podstaty, přes laboratorní instrumentaci po vedení diagnostické laboratoře. Studijní program byl vytvořen ve spolupráci s 1. LF UK. VŠCHT se podílí na výuce předmětů v oblastech analytické chemie, biochemie, mikrobiologie a molekulární biologie. Medicínské předměty a celou řadu praktik v klinických laboratořích zajišťuje 1. LF UK. Součástí programu je praktická výuka v klinických laboratoratořích klinické biochemie, hematologie a transfuzního lékařství, lékařské mikrobiologie, imunologie a alergologie, histologie, lékařské molekulární biologie a genetiky a ochrany veřejného zdraví. Absolventi studia jsou připraveni pro všechny kvalifikované práce v klinických biochemických laboratořích. Slovy zákona č. 96/2004 Sb. jsou oprávněni vykonávat regulované zdravotnické povolání Odborný pracovník v laboratorních metodách a přípravě léčivých přípravků. Díky tomu mají značnou výhodu pokud chtějí pracovat v diagnostických laboratořích klinické biochemie, imunologie, mikrobiologie, molekulární biologie a v dalších. Řada absolventů získá uplatnění ve výzkumu a vývoji. Obor je rovněž skvělou přípravou pro doktorské studium v oborech medicínského výzkumu.

[autor] => [iduzel] => 60482 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [60480] => stdClass Object ( [nazev] => Státní závěrečné zkoušky - srpen 2021 [datum] => 22.07.2021 [priorita] => [platne_od] => 22.07.2021 [platne_do] => [kategorie] => 1 [obrazek] => [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => [odkaz] => [detail] =>
Datum Čas Program Místnost
Pondělí 23. srpna 8:00 Biochemie a buněčná biologie  B33
23. srpna 14:00 Obecná a aplikovaná biochemie  B33
23. srpna 9:00 Mikrobiologie a genové inženýrství B363
23. srpna 9:00 Klinická bioanalytika (KLIBI) B21
Úterý 24. srpna 9:00 Forenzní analýza  B363
Středa 25. srpna 8:30 BIBI B33
25. srpna 8:30 BIBI B32
25. srpna 8:30 BL + CHAT B363
Čtvrtek

26. srpna 8:30 BIBI B33
26. srpna 8:30 BIBI B32

Počet bakalářských komisí bude upřesněn po odevzdání bakalářských prací cca 9.8.2021.

[autor] => [iduzel] => 60480 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [58419] => stdClass Object ( [nazev] => Zemřel Mgr. Jiří Soják [datum] => 11.03.2021 [priorita] => [platne_od] => 11.03.2021 [platne_do] => 26.11.2021 [kategorie] => 1 [obrazek] => 0001~~K87PSswGAA.png [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => [odkaz] => [detail] =>

V pondělí 8. 3. 2021 ve věku 65 let zemřel na následky dlouhého a těžkého onemocnění náš dlouholetý spolupracovník a milý kolega Mgr. Jiří Soják.

Jiří Soják vystudoval filmovou fakultu obor produkce a dlouhá léta byl zaměstnán nejdříve jako produkční později jako ředitel Kresleného filmu (Bratři v triku).

Na Ústav Biochemie a mikrobiologie VŠCHT nastoupil v roce 2007 v roli hospodáře a tuto pozici pozvedl na manažerskou funkci. Mimo svoji běžnou agendu ústavu významně pomohl při řešení nelehkých úkolů spojených s veřejnými zakázkami v rámci projektů EU. Později řešil tyto úkoly pro celou fakultu. Byl jakýmsi „mužem v pozadí“, který nás chránil před administrativní zátěží, kterou bral na sebe i nad rámec svých povinností. Vše vždy řešil s úsměvem a vždy nacházel cestu jak pomoci. O málokom lze říci, že ho měli rádi opravdu všichni, ale v jeho případě to byla pravda. Nikdy mu nechyběl na tváři úsměv, a to ani v době, kdy neobyčejně statečně bojoval se svou velmi těžkou a zákeřnou nemocí, na niž si nikdy nepostěžoval. Díky své inteligenci a smyslu pro humor byl vždy obklopen přáteli. Pro nás všechny odešel přítel, se kterým bylo vždy příjemné promluvit.

Milý Jirko, chybíš nám.

Kateřina Demnerová a Tomáš Ruml

[autor] => [iduzel] => 58419 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [58190] => stdClass Object ( [nazev] => BIOTECH 2020 [datum] => 08.03.2021 [priorita] => [platne_od] => 08.03.2021 [platne_do] => [kategorie] => 1 [obrazek] => [obrazek_velky] => [ikona] => [youtube] => [obsah] => [odkaz] => [detail] =>

Biotechnologické symposium, rádi bychom Vám připomněli, že odložené symposium BIOTECH 2020 pořádané naší vysokou školou ve spolupráci s Biotechnologickou společností a švýcarskými partnery se vzhledem k současné covidové situaci uskuteční v plánovaném termínu 16.-18.6.2021, ale ve virtuálním formátu. Bližší informace jsou k disposici na www.biotech2020.cz.

[autor] => [iduzel] => 58190 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [58064] => stdClass Object ( [nazev] => Jak fungují vakcíny proti Covid-19? [datum] => 26.02.2021 [priorita] => [platne_od] => 26.02.2021 [platne_do] => [kategorie] => 1 [obrazek] => [obrazek_velky] => [ikona] => [youtube] => [obsah] => Kolegyně z Ústavu biochemie a mikrobiologie pod vedením doc. Ing. Petry Lipovové, Ph.D. připravily přehledný poster, na kterém se dozvíte princip vakcinace i podrobný popis všech 4 typů vakcín, které jsou již schválené nebo se právě testují.  [odkaz] => https://www.vscht.cz/popularizace/mohlo-by-vas-zajimat/58062 [detail] => [autor] => [iduzel] => 58064 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [57575] => stdClass Object ( [nazev] => Zemřel profesor Jan Dyr [datum] => 25.01.2021 [priorita] => [platne_od] => 25.01.2021 [platne_do] => 26.11.2021 [kategorie] => 1 [obrazek] => 0001~~S6ksAgA.png [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => [odkaz] => [detail] =>

V pátek 22. 1. 2021 ve věku 74 let zemřel nečekaně na následky těžkého průběhu onemocnění Covid-19 pan profesor Jan Evangelista Dyr, náš dlouholetý spolupracovník a milý kolega.

Prof. Ing. Jan E. Dyr, DrSc. po ukončení studií specializace makromolekulární chemie na VŠCHT, nastoupil v roce 1970 na Ústav hematologie a krevní transfuze, kde od roku 1985 vedl oddělení Biochemie a od roku 2013 byl náměstkem ředitele pro vědu a výzkum.

Celý svůj profesní život zůstal věrný i své alma mater. Od r. 1992 se na Ústavu Biochemie a mikrobiologie VŠCHT externě podílel na přednáškách předmětů „Imunologie a imunochemie“ a od roku 2003 „Imunologie a hematologie“. Byl předním světovým odborníkem v problematice hemostázy a trombózy a studium proteinové exprese a proteinových interakcí v plazmě a buňkách krve u pacientů s onkohematologickými a kardio a cerebrovaskulárními onemocněními. Výsledky své práce publikoval v desítkách článků v předních světových časopisech. Jeho týmu se podařilo odhalit vrozené poruchy molekuly fibrinogenu, které jsou u některých nemocných odpovědné za vyšší náchylnost k tvorbě krevních sraženin.

Prof. Dyr byl člověkem pronikavě inteligentním a renesančním. Díky své inteligenci a smyslem pro humor byl vždy obklopen přáteli. Pro nás všechny odešel nejen vysoce ceněný odborník, ale i přítel, který vždy dovedl poradit a inspirovat.

Milý Honzo, budeš nám chybět.

Tomáš Ruml

FOTO: UHKT

[autor] => [iduzel] => 57575 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [57144] => stdClass Object ( [nazev] => Doc. Petra Lipovová obdržela Cenu rektora 2020 [datum] => 20.12.2020 [priorita] => [platne_od] => 20.12.2020 [platne_do] => [kategorie] => 1 [obrazek] => [obrazek_velky] => [ikona] => [youtube] => [obsah] => [odkaz] => [detail] =>

V pátek 18.12.2020 obdržela doc. Petra Lipovová Cenu rektora za rok 2020. Doc. Lipovová byla oceněna především za to, že na jaře, kdy byla přerušena laboratorní výuka, s kolegy zrealizovala natočení výukových videí deseti laboratorních úloh, která sloužila jako studijní materiály při distanční výuce a budou využívána i k přípravě studentů na laboratoře při prezenční výuce. Jak doc. Lipovová uvádí, toto ocenění patří všem, kteří se podíleli na přípravě materiálů, především Tomášovi Podzimkovi, ale i Patricii Vodičkové, Evě Jablonské, Evě Benešové, Michaele Markové, Barboře Holubové, Zitě Holík-Purkrtové a Petrovi Svobodovi, bez kterých by tento nápad nebyl zrealizovaný. Děkujeme. Více informací na webu https://www.vscht.cz/57133.

[autor] => [iduzel] => 57144 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [56642] => stdClass Object ( [nazev] => Výsledky SVK 2020 [datum] => 23.11.2020 [priorita] => [platne_od] => 23.11.2020 [platne_do] => 26.11.2021 [kategorie] => 1 [obrazek] => 0001~~Ky7Iz6vKL8oEAA.jpg [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => [odkaz] => [detail] =>

Dne 19.11.2020 se na našem ústavu uskutečnil další ročník Studentské vědecké konference (SVK).

Studentni soutěžili celkem v 7 sekcích, nejlepší 3 studenti v každé sekci byli oceněni, byly uděleny také ceny sponzorů.

Sekce Bioanalytické metody I

Sponzor:

Roche

1. místo

Bc. Mária Mellová - Nové prístupy v lipidomickej analýze krvnej plazmy

2. místo

MUDr. Bc. Adéla Hrdličková - Stanovení metabolitů Krebsova cyklu a glykolysy a vybraných markerů oxidačního stresu v plasmě pacientů s akutní myeloidní leukémií

3. místo

Bc. Anna Ničová - Srovnání metod v rámci label-free kvantifikace a proteomická analýza buněčné linie hFOB

Cena sponzora:

Tereza Veverková - Příprava oční rohovky in vitro

Bc. Adéla Loukotová - Proteomické rozlišení krve různých živočišných druhů

Sekce Bioanalytické metody II

Sponzor:

hpst

1. místo

Tamara Petříkovová - Určování zvířecího původu pergamenů

2. místo

Bc. Magdalena Čapková - Vývoj SPR biosenzoru pro detekci tramadolu v pitné vodě

3. místo

Bc. Radka Koláčková - Filtrační vlastnosti (ne)funkcionalizovaných nanovlákenných materiálů vyrobených technikou electrospinningu

Cena sponzora:

Dajana Kolářová - Příprava matrixového proteinu pro rentgenostrukturní analýzu

Bc. Martina Radouchová - Validace stanovení hormonů metodou 2D LC/MS/MS

Bc. Denisa Trubačová - Štiepenie proteínov obsiahnutých v kostných tkanivách pomocou chymotrypsínu v prítomnosti vybraných organických rozpúšťadiel

Enzymologie

Sponzor:

Shimadzu

1. místo

Bc. Monika Čížková - Úloha inosin-5 ́-monofosfátdehydrogenasy v purinovém metabolismu u mykobakterií

2. místo

Bc. Tomáš Engl - Chitinasa z psychrofilní kvasinky Cryptococcus victoriae

3. místo

Bc. Klára Zemanová - Vliv funkcionalizovaných nanomateriálů na tvorbu biofilmu Cutibacterium acnes

Cena sponzora:

Bc. Olivie Běhounková - Charakterizace asparaginas z mořské bakterie Microscilla sp. PRE1

Bc. Martin Zmuda - Význam efluxních pump pseudomonas u multirezistetních klinických izolátů

Sekce Interakce v biologických systémech

Sponzor:

schoeller

1. místo

Bc. Eliška Suchopárová - Analýza mikrobiomu rostlin slunečnice roční (Helianthus annuus L.)

2. místo

Bc. Kamila Pluhařová - „SA kolekce“: nový nástroj pro studium role kyseliny salicylové v rostlinách

3. místo

Bc. Lucie Staňková - Biologické účinky extraktů orientálních rostlin

Cena sponzora:

Bc. Lucie Hrdá - Hodnocení vlivu vybraných rostlinných extraktů na kulturu kostních buněkSekce Klinická biochemie

Sponzor:

Roche

1. místo

Bc. Jana Bláhová - Stanovení vazebné afinity derivátů tetrahydropyridinu na muskarinových receptorech

2. místo

Bc. Anna Rumlerová - Polymerní konjugáty shikoninu využitelné v protinádorové terapii

3. místo

Bc. Tereza Turnovská - Identifikace a ADME charakterizace nových antagonistů adrenergních receptorů α2A

Cena sponzora:

Bc. Michaela Blažková - Mapování neuroinflamace jako součásti neurodegenerace in vitro a in vivo

Bc. Vendula Ficelová - Functional investigation of non-cannonical glycosylation of T-type calcium channels

Bc. Gabriela Janíková - Vliv deficience tryptofanu ve stravě matky na rozvoj úzkostných poruch v dospělosti potomka

Bc. Zuzana Lenertová - Terapeutické cílení na mitochondrie nádorových buněk

Sekce Molekulární biologie a biochemie I

Sponzor:

dynex

Roche

1. místo

Bc. Radka Ježíšková - Strukturní analýza interakce mezi lidskou helikasou DHX15 a retrovirovou doménou bohatou na glyciny pomocí proteinového zesíťování

2. místo

Bc. Jakub Kaňka - Optimalizace systému pro detekci časně umlčených provirů

3. místo

Bc. Zuzana Kůtová - RNA helikázy a jejich interakce s vybranými proteiny Mason Pfizer opičího viru

Cena sponzora:

Bc. Lukáš Bláha - Vazba matrixových proteinů retrovirů na fosfolipidovou membránu pro studium jejich strukturního uspořádaní

Bc. Lucie Prokopová - Studium mutantů matrixového proteinu Masonova-Pfizerova opičího viru ovlivňujících myristoylový přepínačSekce Molekulární biologie a biochemie II

Sponzor:

vwr

merck

1. místo

Bc. Lenka Lasoňová - Transportní systémy patogenních kvasinek: klonování genu TRK1 Candida parapsilosis a charakterizace jeho produktu

2. místo

Bc. Lýdie Jakubová - Izolace a charakterizace bakteriálních populací podílejících se na degradaci ligninu

3. místo

Bc. Anna Chaloupecká - Identifikace genetických a biologických aspektů akumulace Cd a Zn v Amanita muscaria

Cena sponzora:

Bc. Lenka Lasoňová - Transportní systémy patogenních kvasinek: klonování genu TRK1 Candida parapsilosis a charakterizace jeho produktu

Bc. Patrik Horna - Diferenciace exprese genů stresové odpovědi Campylobacter jejuni v prostředí hostitele a mimo něj[autor] => [iduzel] => 56642 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [56518] => stdClass Object ( [nazev] => Studentská vědecká konference 2020 [datum] => 10.11.2020 [priorita] => [platne_od] => 10.11.2020 [platne_do] => 26.11.2021 [kategorie] => 1 [obrazek] => 0003~~Ky7Iz6vKL8oEAA.jpg [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => [odkaz] => [detail] =>

I letos bude na našem ústavu probíhat Studentská vědecká konference. Vzhledem k okolnostem jsme museli opustit systém diskusí na chodbách ústavu u studentských posterů a přesunuli jsme se do virtuálního světa. Pokud byste se rádi při při této příležitosti setkali se studenty a diskutovali nad jejich pracemi, jste srdečně zváni do prostředí MSTeams. Každá ze sekcí bude mít svůj tým, do kterého se můžete přihlásit pomocí kódu v následujícím odkazu. Čas začátku přednášek studentů je pouze orientační, bude záležet na délce diskuse. Také bychom rádi poděkovali všem firmám, které do soutěže přispěly cenami pro studenty, v letošní nelehké situaci si jejich ochoty vážíme o to více.

Za organizátory Michaela Marková a Štěpánka Kučková

Sborník s abstrakty si můžete stáhnou zde.

[autor] => [iduzel] => 56518 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [56044] => stdClass Object ( [nazev] => Call for papers for a special issue "Quo Vadis Cancer Research? On Molecular Mechanisms and Drug Discovery" [datum] => 13.10.2020 [priorita] => [platne_od] => 13.10.2020 [platne_do] => [kategorie] => 1 [obrazek] => [obrazek_velky] => [ikona] => [youtube] => [obsah] => [odkaz] => [detail] =>

Special Issue "Quo Vadis Cancer Research? On Molecular Mechanisms and Drug Discovery"

materials-logo (šířka 215px)

Dear Colleagues,

In cancer research, an immense amount of interdisciplinary information has already been gathered over the decades. The remaining gaps in the knowledge on cancer diseases at the cellular and molecular levels are being filled on a daily basis as novel research methods and novel anticancer drugs emerge. In addition, using old and already-approved drugs for different indications, such as cancer, has recently gained increased attention from the scientific community in so-called drug repurposing. Moreover, there is also a very common concept of developing compounds with multiple functionalities—from combining diagnostics with therapy (theranostics) to specific targeting, and photodynamic therapy to immunogenic cell death induction. All of these approaches will hopefully enable the early detection of cancer and combating of this disease with minimal side-effects.

The aim of this Special Issue “Quo Vadis Cancer Research? On Molecular Mechanisms and Drug Discovery” is to underline the advances and the most recent discoveries and progress in all fields of science dealing with cancer; its molecular substance; known, and also possible, synthetic and semisynthetic inhibitors; their structure–activity relationships; in silico modeling; theranostics; cancer biomarkers; and beyond. Original full research articles as well as review articles on this topic from research groups all over the world are welcome in order to disseminate the scientific knowledge in these uneasy times of SARS-CoV-2. Researchers working in the fields of cancer research, imaging, drug discovery and related disciplines are encouraged to publish their recent findings in this Special Issue of the International Journal of Molecular Sciences.

Dr. Silvie Rimpelová
Guest Editor

[autor] => [iduzel] => 56044 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [54887] => stdClass Object ( [nazev] => Call for papers for a special issue of Materials journal: "Advanced Functional Materials for Biomedicinal Applications" [datum] => 16.06.2020 [priorita] => 1 [platne_od] => 16.06.2020 [platne_do] => [kategorie] => 5 [obrazek] => [obrazek_velky] => [ikona] => [youtube] => [obsah] => [odkaz] => [detail] =>

Special Issue "Advanced Functional Materials for Biomedicinal Applications"

materials-logo (šířka 215px)

Dear Colleagues,

Biomaterials, engineered substances that interact with biological systems with applications in medicine, have been in the spotlight recently, since there has been enormous progress in the field of materials itself. Therefore, this Special Issue focuses on recent progress and novel trends in (bio)material science. Special attention will be devoted to biomaterials with advanced functions and unique properties applicable in medicine and biology but also as tools for research.

This Special Issue “Advanced Functional Materials for Biomedicinal Applications” will underline the most recent discoveries and progress in all fields of science related to advanced materials with possible applications in medicine and biology. This Special Issue will focus particularly on, but not be limited to, cell culture, tissue engineering, drug delivery, antimicrobial activity, material characterization, bioimaging, and bioactivity. Reviews, regular research articles, and short communications on this topic are invited from research groups from all over the world to encourage the dissemination of scientific knowledge through this open-access journal. Researchers working in the field of biomaterials and related disciplines are encouraged to publish their recent findings in this Special Issue of Materials.

Dr. Silvie Rimpelová
Guest Editor

[autor] => [iduzel] => 54887 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [54787] => stdClass Object ( [nazev] => Call for papers for Molecules special issue Natural Product-Inspired Molecules: From Weed to Remedy [datum] => 04.06.2020 [priorita] => 1 [platne_od] => 04.06.2020 [platne_do] => [kategorie] => 5 [obrazek] => [obrazek_velky] => [ikona] => [youtube] => [obsah] => [odkaz] => [detail] =>

Special Issue "Natural Product-Inspired Molecules: From Weed to Remedy"

molecules-logo (šířka 215px)

Dear Colleagues,

Natural products and semi-synthetic compounds inspired by these molecules have recently regained increased attention by the scientific community. Based on a great structural and chemical diversity of natural products and related compounds, they have become valid sources for drug leads documented by, e.g., the fact that 60% of chemotherapeutic agents originate from natural products, mainly medicinal plants. However, natural products do not play the forefront role only in anticancer agents, but they also help to combat microbial infections and inflammatory diseases. Moreover, nowadays, there is a very common concept to use natural products also as starting material for semi-synthesis of novel compounds with improved properties. The semi-synthesis enables researchers not only to fine-tune the desired activities but also to create multimodal and theranostic compounds.

The aim of this Special Issue, “Natural product-inspired molecules: from weed to remedy,” is to underline the most recent discoveries and progress in all fields of science dealing with natural products of all sources and related semi-synthetic compounds with the main emphasis on chemistry, semi-synthesis, isolation, identification, chemical characterization, structure-activity relationship, imaging properties, in silico modeling, bioactivity, anticancer, anti-inflammatory, antiviral and antimicrobial potential, synergic effects, but also beyond. Original full research articles as well as review articles on this topic from research groups all over the world are welcome in order to disseminate the scientific knowledge in these uneasy times of SARS-Cov-2. Researchers working in the field of natural products and related disciplines are encouraged to publish their recent findings in this Special Issue of Molecules.

Dr. Silvie Rimpelova
Guest Editor

[autor] => [iduzel] => 54787 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [50888] => stdClass Object ( [nazev] => ELIXIR CZ video [datum] => 19.12.2019 [priorita] => 1 [platne_od] => 19.12.2019 [platne_do] => [kategorie] => 5 [obrazek] => [obrazek_velky] => [ikona] => [youtube] => ubHjBkJZtfs [obsah] => [odkaz] => [detail] => [autor] => [iduzel] => 50888 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [50617] => stdClass Object ( [nazev] => Biotech 2020 [datum] => 27.11.2019 [priorita] => 1 [platne_od] => 27.11.2019 [platne_do] => [kategorie] => 1 [obrazek] => 0001~~SzIyMDIAAA.png [obrazek_velky] => [ikona] => [youtube] => [obsah] => [odkaz] => [detail] =>

BioTech 2020 and 8th Czech-Swiss Symposium with exhibition (June 17-20, 2020, University of Chemistry and Technology, Prague) will cover all important aspects of advanced biotechnologies. The main scope of the symposium is to promote the exchange of information among academic and industrial researchers regarding technologies utilizing life-based systems to produce useful products and services. Lectures will be organized in following sessions:

 • Medical and Pharmaceutical Biotechnology
 • Food and Agriculture Biotechnology
 • Industrial Biotechnology
 • Microalgae Biotechnology
 • Environmental Biotechnology
 • Plant Biotechnology

The conference will take place at the University of Chemistry and Technology in Prague, located centrally in the university campus in Prague 6. The famous city of Prague lies in the heart of Europe and, due to its abundance of cultural attractions and rich historic architecture, is one of the most popular European tourist destinations.

[autor] => [iduzel] => 50617 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [50616] => stdClass Object ( [nazev] => Na obálce [datum] => 27.11.2019 [priorita] => 1 [platne_od] => 27.11.2019 [platne_do] => 26.11.2021 [kategorie] => 5 [obrazek] => 0001~~S84vSy0CAA.png [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => [odkaz] => [detail] =>

Studie, která se dostala na obálku časopisu Journal of Materials Chemistry B pojednává o syntéze a biologické aktivitě fluorescenčního konjugátu fotosensitizující látky feoforbidu a s nandrolonem – steroidem specificky cílícím androgenní receptor, který je často nadprodukován v řadě typů nádorů. Tento konjugát má vysoký potenciál nejen pro fotodynamickou terapii nádorů závislých na hormonech, ale i pro neinvazivní zobrazování androgenního receptoru in vivo.

[autor] => [iduzel] => 50616 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [50580] => stdClass Object ( [nazev] => Výsledky SVK 2019 [datum] => 21.11.2019 [priorita] => [platne_od] => 21.11.2019 [platne_do] => 26.11.2021 [kategorie] => 1 [obrazek] => [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => [odkaz] => [detail] =>

Dne 21.11.2019 se na našem ústavu uskutečnil další ročník Studentské vědecké konference (SVK).

Studentni soutěžili celkem v 6 sekcích, nejlepší 3 studenti v každé sekci byli oceněni. Z vítězů všech sekcí byl následně vybrán jeden celkový vítěz.

Sekce Enzymologie

Sponzor:

1. místo

Bc. Adéla Formanová - Vztah struktury a funkce α-L-fukosidasy iso2 z Paenibacillus thiaminolyticus

2. místo

Bc. Michael Němec - Chladově aktivní celulasa a chitinasa z bakterie Arthrobacter sp. C1-1

3. místo

Bc. Hedvika Sasová - Vztah struktury a katalytické aktivity nespecifické fosfolipasy NPC4 z Arabidopsis thaliana

Cena sponzora:

Bc. Lukáš Pinc - Příprava a biochemická charakterizace exopeptidasy DPAP1 z parazita Schistosoma mansoni

Sekce Mikrobiologie

Sponzor:

hpst (originál)

1. místo

Bc. Kateřina Filipi - Taxonomická klasifikace bakteriálních izolátů z radioaktivních lázeňských pramenů

2. místo

Bc. Vendula Švarcová - Vliv fúzní kotvy na funkci proteinu ERG6 v rámci lipidových tělísek Saccharomyces cerevisiae

3. místo

Bc. Anežka Kodatová - Sledování vlivu přídavku biocharu na kvalitu půdy, půdní mikroorganismy a jejich metabolickou aktivitu

Cena sponzora:

Bc. Adriana Novotná - Charakterizace komerčně využívaných bakteriálních izolátů

Sekce Interakce v biologických systémech

Sponzor:

shimadzu (originál)

1. místo

Bc. Jan Škubník - Intracelulární lokalizace a fototoxicita derivátů kolchicinu

2. místo

Bc. Aneta Exnerová - Neuroprotektivní účinky nových anorektických analogů peptidu uvolňujícího prolaktin (PrRP) v modelu in vitro

3. místo

Bc. Kateřina Pospíšilová - Biologické účinky bilirubinu a lumirubinu in vitro

Cena sponzora:

Bc. Jan Škubník - Intracelulární lokalizace a fototoxicita derivátů kolchicinu

Sekce Klinická biochemie

Sponzor:

shimadzu (originál)

1. místo

Bc. Martina Hošková - Diagnostika rakoviny pankreatu pomocí hmotnostní spektrometrie

2. místo

Bc. Dominika Fečková - Antimikrobiální efekt funkcionalizovaných materiálů

3. místo

Bc. Jana Hahnl - Tromboxan B2 jako potenciální nový prognostický marker v séru pacientů s rakovinou prostaty

Cena sponzora:

Bc. Jiří Stodola - Vývoj a in vitro testování lubrikačního gelu bránícího přenosu HIVSekce Bioanalytické metody

Sponzor:

Roche (originál)

1. místo

Bc. Alena Meledina - Proteomické rozlišení kostí různých živočišných druhů

2. místo

Bc. Naděžda Galybina - Vývoj multianalytového imunochromatografického testu pro detekci drog

3. místo

Bc. Andrea Tomanová - Využití metod genetické genealogie k výzkumu příbuznosti paternálních linií v české populaci

Cena sponzora:

Bc. Andrea Tomanová - Využití metod genetické genealogie k výzkumu příbuznosti paternálních linií v české populaci

Sekce Molekulární biologie a biochemie

Sponzor:

merck (originál)

1. místo

Bc. Anna Beránková - Syntéza a metabolické zabudování modifikovaných sacharidů pro clik-značení glykokonjugátů

2. místo

Bc. Leoš Cmarko - Identifikace molekulární determinanty pro gating vápníkového kanálu typu T

3. místo

Bc. Kateřina Tomášková - Urychlování molekulárních simulací s využitím technik de novo predikce struktur proteinů

Cena sponzora:

Bc. Ruslan Klassen - Vliv nanočástic na dynamiku cytoskeletu u rostlinHlavní cena:

Sponzor:

dynex (originál)

Vítěz:

Bc. Adéla Formanová - Vztah struktury a funkce α-L-fukosidasy iso2 z Paenibacillus thiaminolyticus

[autor] => [iduzel] => 50580 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [50508] => stdClass Object ( [nazev] => ELIXIR CZ - Info den - 18.11.2019 [datum] => 18.11.2019 [priorita] => 1 [platne_od] => 15.11.2019 [platne_do] => 26.11.2021 [kategorie] => 5 [obrazek] => [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => [odkaz] => https://www.elixir-czech.cz/events/elixir-cz-info-days-nov-2019 [detail] =>
18.11
10:00 - 12:00

Registration

ELIXIR CZ info day

Institute of Organic Chemistry and Biochemistry - Prague
Institute of Organic Chemistry and Biochemistry, Flemingovo náměstí 542/2, Prague 6, Lecture Hall
ELIXIR CZ Survey
10:00-10:25 : ELIXIR – Infrastructure for biological data
* Jiří Vondrášek - Institute of Organic Chemistry and Biochemistry of the CAS
10:25-10:45 e-Infrastructures & ELIXIR CZ
* Tomáš Košňar - CESNET
10:45-11:00 : Interoperable databases of small molecules
* Jakub Galgonek - Institute of Organic Chemistry and Biochemistry of the CAS
11:00-11:15: Data Management Plan - can ELIXIR CZ help you to apply for EU projects
* Robert Pergl - Czech Technical University in Prague - Faculty of Information Technology
11:15-11:30: Metadynview and Metadynminer
* Vojta Spiwok - University of Chemistry and Technology, Prague
11:30-11:45 : Open discussion

[autor] => [iduzel] => 50508 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [49530] => stdClass Object ( [nazev] => ELIXIR CZ - Info dny [datum] => 04.10.2019 [priorita] => 1 [platne_od] => 04.10.2019 [platne_do] => 26.11.2021 [kategorie] => 5 [obrazek] => 0001~~c_XxjPAMineOcnX2CHINCHXy8XSOL8_ILEmNT0pMzk4vyi_NS4kvzk3MyQEA.png [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => [odkaz] => [detail] =>

Národní bioinformatická infrastruktura ELIXIR CZ (součást celoevropské infrastruktury ELIXIR) plánuje pořádání info dnů s cílem představit tuto infrastrukturu širší vědecké obci a rovněž zkvalitnit její služby a učinit je dostupnějšími. Za tímto účelem si Vás dovolujeme poprosit o vyplnění následujícího formuláře, který má napomoci zmapovat současné povědomí o ELIXIR CZ a poskytnout zpětnou vazbu pro pořádání info dnů.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdwynYmDfe-3qEGbE8ozWr2QjZblhkifce_tRaXHlYQAETMoA/viewform?vc=0&c=0&w=1

[autor] => [iduzel] => 49530 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [48963] => stdClass Object ( [nazev] => Zemřela profesorka Blanka Králová [datum] => 28.08.2019 [priorita] => 1 [platne_od] => 28.08.2019 [platne_do] => 26.11.2021 [kategorie] => 5 [obrazek] => 0001~~y0vNLsrPyU-Pd_IGAA.png [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => [odkaz] => [detail] =>

V úterý 27. 8. 2019 ve věku 83 let zemřela paní profesorka Blanka Králová, dlouholetá členka Ústavu biochemie a mikrobiologie na VŠCHT Praha. Celý svůj profesní život byla věrná své alma mater. Po ukončení studií specializace kvasná chemie a technologie (dnes obor biotechnologie), nastoupila v roce 1959 jako asistentka na katedru biologických věd, později přejmenovanou na katedru biochemie a mikrobiologie, kterou v té době vedl profesor Šícho. A jak často Blanka vzpomínala, vyžadoval po členech ústavu plné nasazení, byl přísný, neústupný, ale hodně se od něj naučila. V té době na katedře také pracovali její dlouholetí kolegové profesor Káš a profesor Rauch. V roce 1969 obhájila svou kandidátskou práci v oboru Biochemie a v roce 1990 se ve stejném oboru habilitovala. Středem jejího odborného zájmu byly hlavně enzymy a jejich kofaktory. Dlouhodobě se zabývala studiem transglykosylačních vlastností glykosidas. V roce 1997 byla jmenována profesorkou Biochemie. Řadu let zastávala (jako vůbec první žena na VŠCHT) funkci proděkana pro pedagogiku.

Během působení na VŠCHT byla vedoucí přibližně 50 diplomantů a školitelkou 15 doktorandů, z nichž tři získali prestižní ocenění v rámci ČR. Během své vědecké činnosti získala řadu domácích i zahraničních grantů. Absolvovala dvě čtyřměsíční stáže na zahraničních univerzitách (University of Rome, University of Cardiff) a dále pak spolupracovala s celou řadou dalších univerzit formou krátkodobých stáží a společných projektů (Švýcarsko, Dánsko, Něměcko, Španělsko, Rusko, Estonsko). Zároveň byla zapáleným členem asociace ECTN (European Chemistry Thematic Network).

Její znalosti anglického jazyka byly excelentní a díky tomu získala v roce 1969 od Americké chemické společnosti ocenění jako spolupracovník Chemical Abstract Service. V roce 2001 jí byla Fakultou potravinářské a biochemické technologie udělena Ballingova medaile. V roce 2010 byla její práce oceněna Medailí Josefa Hlávky a v letošním roce získala Medaili Emila Votočka.

Blanka byla člověkem vpravdě renesančním. Neexistovalo snad téma, o kterém by neuměla poutavě vyprávět. Kromě vědy milovala i cestování, umění a sport. V mládí se věnovala horolezectví a sjezdové lyže si odepřela až po svých 80. narozeninách. Svůj volný čas velmi ráda trávila na své chalupě na Malé Skále.

Do poslední chvíle svého života byla zaměstnána na Ústavu biochemie a mikrobiologie. Živě se zajímala o pedagogiku a vědecké projekty, na kterých se členové ústavu podíleli, byla oporou mladým vědeckým pracovníkům své pracovní skupiny, byla i nepostradatelnou aktivní účastnicí odborných seminářů. Díky své inteligenci a přátelské povaze byla vždy obklopena přáteli, kterým neváhala kdykoli nabídnout pomocnou ruku. Její mladistvý přístup k životu smazával generační rozdíly. Pro nás všechny odešla nejen vysoce ceněná odbornice oboru biochemie, ale i kamarádka, s kterou jsme se chodili radit i smát.

[autor] => [iduzel] => 48963 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [47423] => stdClass Object ( [nazev] => Nová docentka na našem ústavě [datum] => 08.04.2019 [priorita] => [platne_od] => 04.04.2019 [platne_do] => 26.11.2021 [kategorie] => 1 [obrazek] => [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => [odkaz] => [detail] =>

Dne 4.4.2019 obhájila Ing. Barbora Holubová, PhD. svou habilitační práci, stala se tak docentkou biochemie a nabyla titulu doc. Gratulujeme!

[autor] => [iduzel] => 47423 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [47040] => stdClass Object ( [nazev] => Obhajoba dizertační práce na našem ústavu [datum] => 05.03.2019 [priorita] => [platne_od] => 05.03.2019 [platne_do] => 26.11.2021 [kategorie] => 5 [obrazek] => [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => [odkaz] => [detail] =>

Dně 5.3.2019 obhajovala Mgr. Terézia Kovaľová svou dizertační prácí na téma Strukturní a katalytické vlastnosti α-L-fukosidas z bakterie Paenibacillus thiaminolyticus. Práci úspěšně obhájila a získala tak titul PhD. Tímto ji gratulujeme!

[autor] => [iduzel] => 47040 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [46092] => stdClass Object ( [nazev] => Kurz Data Carpentry: základy zpracování genomických dat [datum] => 14.02.2019 [priorita] => [platne_od] => 22.01.2019 [platne_do] => 26.11.2021 [kategorie] => 1 [obrazek] => 0001~~S0ksSUxOLCpIzSspqgQA.png [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => [odkaz] => [detail] =>

Ve dnech 14. - 15.2. bude na VŠCHT probíhat kurz Data Carpentry na téma základy zpracování  genomických dat. Kurz bude probíhat v anglickém jazyce.

Budou probírána témata:

 • Project Organization
  and Management for Genomics
 • Introduction to Cloud Computing
 • Introduction to the Command Line
 • Data Wrangling and Processing
  for Genomics

Více informací na https://www.hadriengourle.com/2019-02-14-elixir-prague/

Kurz je určen převážně doktorandům. Zájemci se hlaste u doc. Spiwoka.

[autor] => Dalibor Trapl [iduzel] => 46092 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [46076] => stdClass Object ( [nazev] => Americká chemická společnost v NTK - jak zlepšit kvalitu publikací [datum] => 06.02.2019 [priorita] => [platne_od] => 18.01.2019 [platne_do] => 26.11.2021 [kategorie] => 5 [obrazek] => [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => [odkaz] => [detail] =>

Dne 6.2.2019 se bude v Národní technické knihovně konat seminář pořádaný Amerckou chemickou společností. Součástí semináře bude diskuze s editory o tom, jak publikovat váš výzkum.

Potvrzenými řečíky jsou:

Prof. Stuart Conway, Associate Editor, Journal of Medicinal Chemistry
Prof. Pavel Jungwirth, Senior Editor, The Journal of Physical Chemistry
Prof. Maria Laura Bolognesi, Associate Editor, Journal of Medicinal Chemistry
Dr. Veli-Pekka Hyttinen, Senior Account Manager, Central and Eastern Europe, Chemical Abstracts Service

Seminář bude probíhat v anglickém jazyce.

Více informací na: https://acsoncampus.acs.org/events/ntk-and-czechelib/

[autor] => Dalibor Trapl [iduzel] => 46076 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) ) [iduzel] => 29771 [canonical_url] => //biomikro.vscht.cz/novinky [skupina_www] => Array ( ) [url] => /novinky [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinky [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) ) [29731] => stdClass Object ( [obsah] => [poduzel] => stdClass Object ( [71574] => stdClass Object ( [nadpis] => [popis] => [platne_od] => [platne_do] => [odkaz] => [text_odkazu] => [obrazek_pozadi] => 0001~~cywuSC1Kz8zJKS1WyE_OKEpMTi0tBgA.jpg [barva_textu] => [iduzel] => 71574 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => slider [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) ) [iduzel] => 29731 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => slider [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) ) [sablona] => stdClass Object ( [class] => stranka_novinky [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) [api_suffix] => )

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha 2014
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum

zobrazit plnou verzi