idvazba: 37823
šablona: stranka_novinky
čas: 9.9.2024 10:15:57
verze: 5476
uzivatel:
remoteAPIs:
branch: trunk
Server: 147.33.89.153
Obnovit | RAW
idvazba: 37823
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'biomikro.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/home'
iduzel: 29714
path: 8548/29628/29629/29705/29714
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW
Děkujeme Teva Czech Industires s.r.o. v Opavě a jmenovitě řediteli výzkumu a vývoje pro Českou republiku a Itálii, RNDr. Aleši Gavendovi, Ph.D., že nám umožnil nahlédnout do samotného centra výroby API a lékových forem, i za podnětnou diskusi o léčivech během naplánovaných přednášek i mimo ně. V době stále rychlejšího rozvoje jak na poli malých molekul, tak na poli bioléčiv je podobné sdílení teoretických a praktických zkušeností nesmírně obohacující a my se těšíme na další společnou práci i v budoucnosti. O úspěšnosti a významu opavského závodu pro celou nadnárodní korporaci Teva Pharmaceutical Industries Ltd. si můžete přečíst například v následující zprávě:
Student 1. ročníku doktorského studia Tomáš Přibyl se umístil jako druhý v soutěži o nejlepší diplomovou práci v oboru materiálových věd pořádané firmou Crytur. Přes tradičně hojnou účast studentů VŠCHT byl prvním studentem z FPBT, který se za 10 let historie soutěže dostal do finále. Jeho diplomová práce s názvem „Polymerní a nanočásticové fotosensitizéry pro protinádorovou terapii“ vypracovaná pod vedením doc. Jaroslava Zelenky a podpořená grantem GAČR č. 21-11688S zaujala porotu svou komplexností a mezioborovým přístupem. Firma Crytur mimochodem ve stejný den získala ocenění Firma roku. Gratulujeme!
Přednáška se bude konat již zítra 12. prosince v 16:00 v učebně B25.
Kvalitní grafické zpracování publikačních výstupů a konferenčních příspěvků je nezbytným nástrojem moderní vědy. Grafická stránka vědeckých publikací napomáhá k pochopení řešené problematiky, ale může také zaujmout větší spektrum posluchačů a čtenářů. Jak připravit vizuálně zajímavý poster, grafický abstrakt nebo titulní stranu vědeckého žurnálu představí ve dvou přednáškách absolvent VŠCHT Praha Dr. Tomáš Belloň, který je v současnosti vrchním grafikem na ÚOCHB AV ČR. S prací Dr. Belloně jste se mohli setkat nejen v řadě prestižních vědeckých periodik, ale také například na Veletrhu vědy, jehož grafickou podobu za ÚOCHB připravoval.
Přednáška se bude konat v učebně B22 (nově zrekonstruované prostory VŠCHT, vstup přes 3. patro přes bývalé katedry jazyků a pak o patro níže) již tento čtvrtek od 17:00.
Bakalářské studium
Bakalářské práce:
Odevzdání závěrečných prací v předtermínu: 2. 6. 2023
Oevzdání závěrečných prací v řádný termín: 11. 7. 2023
Počet odevzaných výtisků: 1
Rozhodující je termín odevzdání do SISu (předtermín BP 2. 6. 2023). Fyzicky je třeba práci odevzdat na sekretariátě ústavu 320 do 5. 6. 2023 14:00. Řádný termín BP bude upřesněn později.
Bakalářké státní závěrečné zkoušky:
studijní program | předtermín | řádný termín |
B301C | 19.—20. 6. 2023 | 28.—29. 8. 2023 |
B302A | 19.—20. 6. 2023 | 28.—29. 8. 2023 |
Na předtermín je nutné se hlásit! Více informací zde!
Magisterské studium
Diplomové práce:
Termín odevzdání závěrečných prací: 10. 5. 2023
Počet odevzaných výtisků: 2
Rozhodující je termín odevzdání do SISu (DP 10.5. 2023). Fyzicky je třeba práci odevzdat na sekretariátě ústavu 320 do 12.5. 14:00.
Státní závěrečné zkoušky:
studijní program | termín |
N301 | 1.—2. 6. 2023 |
N302 | 1.—2. 6. 2023 |
N306 | 6.—8. 6. 2023 |
N310 | 6.—7. 6. 2023 |
Více informací zde!
Naši doktorandi Guglielmo Tedeschi a Jan Beránek se umístili na druhém místě ve výzvě, která byla součástí workshopu 6th Advanced in silico Drug Design workshop/challenge 2023 (https://www.kfc.upol.cz/6add). Úkolem výzvy bylo libovolnou metodou nalézt mezi 1900 sloučeninami inhibitory proteinkinasy JAK2 v co nejkratším čase.
Blahopřejeme!
Hana Stiborová je spjata s Ústavem biochemie a mikrobiologie již od dob svých studií. Svou diplomovou práci obhájila pod vedením prof. Demnerové a poté absolvovala doktorské studium v oboru Mikrobiologie, na které navázala zahraniční stáží na Department of Chemical and Environmental Engineering, University of California, Riverside, USA, kde se zabývala přípravou a využitím polypeptidů na bázi elastinu. Na ústav Biochemie a mikrobiologie se vrátila v roce 2006 a od té doby působí v oblasti mikrobiálních degradací organických polutantů, zabývá se mikrobiálním aspektem kvality půd, využitím čistírenských kalů a jiných materiálů využívaných jako hnojiv a jejich dopadem na mikrobiální společenstva v půdě a v neposlední řadě mikrobiální degradací archivních materiálů. Vzhledem k její pedagogické a vědecké činnosti a po úspěšné obhajobě habilitační práce dnes, 6.10.2022, vědecká rada FPBT jednomyslně doporučila jmenování Ing. Hany Stiborové, Ph.D. docentkou pro obor Mikrobiologie. Gratulujeme!
I v letošním roce proběhne na konci listopadu Studentská vědecká konference. Studenti si zde mohou vyzkoušet prezentaci výsledků svých odborných projektů ve formě plakátových sdělení a diskutovat s odbornou komisí. I když většinu přihlášených tvoří studenti 2. ročníku magisterského studia, konference se každoročně účastní i někteří studenti z nižších ročníků. Výsledky a sborník z loňského ročníku si můžete prohlédnout zde.
Přihlašování probíhá pomocí elektronického přihlašovacího systému http://svk.vscht.cz, studenti vyplní ročník, jméno vedoucího práce a název příspěvku, který se nemusí shodovat s názvem odborného projektu, ale musí být schválen školitelem. Podle názvu příspěvku budou studenti rozdělováni do jednotlivých sekcí. Přihlášeným studentům budou po ukončení podávání přihlášek zaslány další pokyny k průběhu soutěže.
Důležité termíny: do 1. 11. podávání přihlášek
do 10. 11. nahrání anotace
24.11. SVK
V případě dotazů se obracejte na ústavní koordinátory doc. Kučkovou a dr. Markovou (mail Stepanka.Kuckova@vscht.cz nebo Michaela.Markova@vscht.cz).
Pavel se velmi brzo vrátil na školu (1965), aby rozšířil svou odbornost aspiranturou (doktorské studium) v oboru biochemie a i po úspěšné obhajobě zůstal Ústavu biochemie a mikrobiologie věrný. Postupně prošel všemi stupni odborného a vědeckého ocenění a nevynechal ani funkci proděkana a vedoucího ústavu. Slovy básníka lze vyjádřit jeho vztah ke všem jeho činnostem na VŠCHT Praha „Vším, čím jsem byl, tím byl jsem rád,“ což se projevovalo pečlivostí a zodpovědností, se kterou své funkce a povinnosti vykonával. Na druhou stranu je nutno poznamenat, že patřil ke skupině pesimistů a byl přesvědčen, dle Murphyho zákonu, že vše, co by mohlo skončit špatně, taky tak skončí. Tento jeho rys povahy už jsme všichni, co jsme s ním na ústavu prožívali řadu let, brali jako nezbytný kolorit. Naopak jsme se těšili z jeho poněkud lehce sarkastrického humoru, dámská část týmu byla potěšena jeho galantností a pozorností, jeho hlubokými znalostmi vážné hudby, a pánové si přišli na své při vyprávění o jeho sportovních koníčcích – fotbalu a rybaření.
Teď, kdy už navždy odešel, si vyprávíme historky o tom, co jsme s ním prožili. Já a Pavel jsme byli pověřeni tehdejším vedoucím, prof. Šíchou, abychom provedli kompletní inventuru všeho, co je majetkem tehdy ještě katedry. Ještě dnes se bavím vzpomínkou, jak jsme neustále přepisovali čísla na skříních apod., aby bylo vše v pořádku, a v závěru, když už jsme si byli jisti pozitivním výsledkem, jsme měli objekty očíslované třikrát jinak. Myslím, že jsme zažili více legrace než dnešní „inventárníci“.
Kolegyně, které byl Pavel na svatbě, si dobře pamatuje, jak pan profesor, velmi podobný jejímu otci, s tzv. poker face přijímal gratulace ke krásné dceři - nevěstě.
A ještě jedná vzpomínka, kdy na rektorský den vyrazil celý ústav na výlet, kde se opékaly buřty a hrál fotbal. Když míč skončil v blízkém jezírku, byl to Pavel, který nebojácně svléknul kalhoty a vyrazil za ním. Z toho dne existuje roztomilá fotka jeho nezaměnitelného pozadí….
Pavle jsme s Tebou, hrajeme fotbal, posloucháme vážnou hudbu a popíjíme dobré víno.
Tvuj ústav 320
V druhém srpnovém čísle časopisu FEBS Journal vyšel článek o prostorové struktuře a dalších vlastnostech α-L-fukosidasy z rodiny glykosidas číslo 151. Jedná se o první známou strukturu této rodiny. Díky tomu se dostala i na obálku. Práce vznikla ve spolupráci s laboratoří Jana Dohnálka.
T. Kovaľová, T. Kovaľ, J. Stránský, P. Kolenko, J. Dušková, L. Švecová, P. Vodičková, V. Spiwok, E. Benešová, P. Lipovová & J. Dohnálek: The first structure-function study of GH151 α-L-fucosidase uncovers new oligomerization pattern, active site complementation, and selective substrate specificity. FEBS Journal 289(16) 4998-5020 (2022).
Česká akademie zemědělských věd udělila dne 3. května profesorce Kateřině Demnerové zlatou medaili za mimořádný přínos k rozvoji vědy a výzkumu v agrárním sektoru.
Paní profesorce srdečně gratulujeme a děkujeme.
Uvažujete o doktorském studiu na Ústavu biochemie a mikrobiologie VŠCHT v Praze? Chcete se dozvědět více informací, abyste se mohli zodpovědně rozhodnout? Zastavte se za námi 30.3.2022 v 15:00 na neformální schůzce v Uhelně.
Řešíte zda můžete použít obrázek z internetu do přednášky? Nevíte jak ho správně citovat? Potřebujete citovat netextové zdroje v závěrečné práci? Nová publikace vydavatelství VŠCHT by vám mohla pomoci se lépe orientovat v problematice autorského práva. Publikaci naleznete zde.
Ve čtvrtek 2. prosince 2021 proběhla v prostorách Ústavu biochemie a mikrobiologie již tradičně Studentská vědecká konference. Konference se zúčastnilo 56 studentů, kteří byly rozdělení do osmi vědeckých kategorií. Výsledky a postery vítězů z jednotlivých sekcí naleznete zde. Vítězům blahopřejeme!
Grantová agentura ČR oznámila na svých stránkách seznam podpořených projektů na období 2022-2024. Na Ústavu biochemie a mikrobiologie budou řešeny projekty prof. Rumla, doc. Spiwoka a prof. Uhlíka. https://gacr.cz/seznam-podporenych-projektu-od-roku-2022/.
Gratulujeme!
I v letošním roce proběhne jako tradičně ke konci zimního semestru Studentská vědecká konference. Pro studenty to je příležitost, kdy si mohou vyzkoušet prezentovat své výsledky práce formou plakátových sdělení a diskutovat je s odbornou komisí z řad zaměstnanců ústavu a zástupců sponzorů. V letošním ročníku se do soutěže přihlásilo 56 studentů, převážně z druhého ročníku magisterského studia, avšak mezi přihlášenými najdeme i studenty mladší. Studenti byli podle témat prací rozděleni do 7 tématických okruhů. Sborník abstraktů přihlášených prací si můžete prohlédnout zde. Jako již tradičně mohou studenti získat i některé z hodnotných cen, které do soutěže věnovali naši sponzoři.
Ústavní koordinátoři:
doc. Mgr. Ing. Štěpánka Kučková, Ph.D. a Ing. Michaela Marková, Ph.D.
Pokud byste se chtěli stát sponzorem SVK na Ústavu biochemie a mikrobiologie, kontaktujte, prosím, některou z ústavních koordinátorek (email: Stepanka.Kuckova@vscht.cz nebo Michaela.Markova@vscht.cz).
K 1. 11. byla jmenována docentkou pro obor Mikrobiologie Ing. Jitka Viktorová, Ph.D. S Ústavem biochemie a mikrobiologie je spjata od roku 2005, kdy začala pracovat na své bakalářské práci. Po úspěšné obhajobě diplomové práce nastoupila v roce 2009 na doktorské studium a v roce 2014 obhájila svou dizertační práci. Od roku 2014 je na Ústavu biochemie a mikrobiologie zaměstnaná jako odborná asistentka v oboru Mikrobiologie, přednáší a vyučuje semináře v magisterských studijních programech v předmětech zaměřených na genetické modifikace organismů a pravidelně vede posluchačské laboratoře
Ústav biochemie a mikrobiologie ve spolupráci s 1. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy (1. LF UK) otevírají navazující magisterský obor Bioanalytická laboratorní diagnostika ve zdravotnictví. Studenti se seznámí se zavedenými i nejnovějšími laboratorními diagnostickými postupy, od jejich molekulární podstaty, přes laboratorní instrumentaci po vedení diagnostické laboratoře. Studijní program byl vytvořen ve spolupráci s 1. LF UK. VŠCHT se podílí na výuce předmětů v oblastech analytické chemie, biochemie, mikrobiologie a molekulární biologie. Medicínské předměty a celou řadu praktik v klinických laboratořích zajišťuje 1. LF UK. Součástí programu je praktická výuka v klinických laboratoratořích klinické biochemie, hematologie a transfuzního lékařství, lékařské mikrobiologie, imunologie a alergologie, histologie, lékařské molekulární biologie a genetiky a ochrany veřejného zdraví. Absolventi studia jsou připraveni pro všechny kvalifikované práce v klinických biochemických laboratořích. Slovy zákona č. 96/2004 Sb. jsou oprávněni vykonávat regulované zdravotnické povolání Odborný pracovník v laboratorních metodách a přípravě léčivých přípravků. Díky tomu mají značnou výhodu pokud chtějí pracovat v diagnostických laboratořích klinické biochemie, imunologie, mikrobiologie, molekulární biologie a v dalších. Řada absolventů získá uplatnění ve výzkumu a vývoji. Obor je rovněž skvělou přípravou pro doktorské studium v oborech medicínského výzkumu.
Datum | Čas | Program | Místnost | |
Pondělí | 23. srpna | 8:00 | Biochemie a buněčná biologie | B33 |
23. srpna | 14:00 | Obecná a aplikovaná biochemie | B33 | |
23. srpna | 9:00 | Mikrobiologie a genové inženýrství | B363 | |
23. srpna | 9:00 | Klinická bioanalytika (KLIBI) | B21 | |
Úterý | 24. srpna | 9:00 | Forenzní analýza | B363 |
Středa | 25. srpna | 8:30 | BIBI | B33 |
25. srpna | 8:30 | BIBI | B32 | |
25. srpna | 8:30 | BL + CHAT | B363 | |
Čtvrtek |
26. srpna | 8:30 | BIBI | B33 |
26. srpna | 8:30 | BIBI | B32 |
Počet bakalářských komisí bude upřesněn po odevzdání bakalářských prací cca 9.8.2021.
Biotechnologické symposium, rádi bychom Vám připomněli, že odložené symposium BIOTECH 2020 pořádané naší vysokou školou ve spolupráci s Biotechnologickou společností a švýcarskými partnery se vzhledem k současné covidové situaci uskuteční v plánovaném termínu 16.-18.6.2021, ale ve virtuálním formátu. Bližší informace jsou k disposici na www.biotech2020.cz.
V pátek 18.12.2020 obdržela doc. Petra Lipovová Cenu rektora za rok 2020. Doc. Lipovová byla oceněna především za to, že na jaře, kdy byla přerušena laboratorní výuka, s kolegy zrealizovala natočení výukových videí deseti laboratorních úloh, která sloužila jako studijní materiály při distanční výuce a budou využívána i k přípravě studentů na laboratoře při prezenční výuce. Jak doc. Lipovová uvádí, toto ocenění patří všem, kteří se podíleli na přípravě materiálů, především Tomášovi Podzimkovi, ale i Patricii Vodičkové, Evě Jablonské, Evě Benešové, Michaele Markové, Barboře Holubové, Zitě Holík-Purkrtové a Petrovi Svobodovi, bez kterých by tento nápad nebyl zrealizovaný. Děkujeme. Více informací na webu https://www.vscht.cz/57133.
Special Issue "Quo Vadis Cancer Research? On Molecular Mechanisms and Drug Discovery"
Dear Colleagues,
In cancer research, an immense amount of interdisciplinary information has already been gathered over the decades. The remaining gaps in the knowledge on cancer diseases at the cellular and molecular levels are being filled on a daily basis as novel research methods and novel anticancer drugs emerge. In addition, using old and already-approved drugs for different indications, such as cancer, has recently gained increased attention from the scientific community in so-called drug repurposing. Moreover, there is also a very common concept of developing compounds with multiple functionalities—from combining diagnostics with therapy (theranostics) to specific targeting, and photodynamic therapy to immunogenic cell death induction. All of these approaches will hopefully enable the early detection of cancer and combating of this disease with minimal side-effects.
The aim of this Special Issue “Quo Vadis Cancer Research? On Molecular Mechanisms and Drug Discovery” is to underline the advances and the most recent discoveries and progress in all fields of science dealing with cancer; its molecular substance; known, and also possible, synthetic and semisynthetic inhibitors; their structure–activity relationships; in silico modeling; theranostics; cancer biomarkers; and beyond. Original full research articles as well as review articles on this topic from research groups all over the world are welcome in order to disseminate the scientific knowledge in these uneasy times of SARS-CoV-2. Researchers working in the fields of cancer research, imaging, drug discovery and related disciplines are encouraged to publish their recent findings in this Special Issue of the International Journal of Molecular Sciences.
Dr. Silvie Rimpelová
Guest Editor
Special Issue "Advanced Functional Materials for Biomedicinal Applications"
Dear Colleagues,
Biomaterials, engineered substances that interact with biological systems with applications in medicine, have been in the spotlight recently, since there has been enormous progress in the field of materials itself. Therefore, this Special Issue focuses on recent progress and novel trends in (bio)material science. Special attention will be devoted to biomaterials with advanced functions and unique properties applicable in medicine and biology but also as tools for research.
This Special Issue “Advanced Functional Materials for Biomedicinal Applications” will underline the most recent discoveries and progress in all fields of science related to advanced materials with possible applications in medicine and biology. This Special Issue will focus particularly on, but not be limited to, cell culture, tissue engineering, drug delivery, antimicrobial activity, material characterization, bioimaging, and bioactivity. Reviews, regular research articles, and short communications on this topic are invited from research groups from all over the world to encourage the dissemination of scientific knowledge through this open-access journal. Researchers working in the field of biomaterials and related disciplines are encouraged to publish their recent findings in this Special Issue of Materials.
Dr. Silvie Rimpelová
Guest Editor
Special Issue "Natural Product-Inspired Molecules: From Weed to Remedy"
Dear Colleagues,
Natural products and semi-synthetic compounds inspired by these molecules have recently regained increased attention by the scientific community. Based on a great structural and chemical diversity of natural products and related compounds, they have become valid sources for drug leads documented by, e.g., the fact that 60% of chemotherapeutic agents originate from natural products, mainly medicinal plants. However, natural products do not play the forefront role only in anticancer agents, but they also help to combat microbial infections and inflammatory diseases. Moreover, nowadays, there is a very common concept to use natural products also as starting material for semi-synthesis of novel compounds with improved properties. The semi-synthesis enables researchers not only to fine-tune the desired activities but also to create multimodal and theranostic compounds.
The aim of this Special Issue, “Natural product-inspired molecules: from weed to remedy,” is to underline the most recent discoveries and progress in all fields of science dealing with natural products of all sources and related semi-synthetic compounds with the main emphasis on chemistry, semi-synthesis, isolation, identification, chemical characterization, structure-activity relationship, imaging properties, in silico modeling, bioactivity, anticancer, anti-inflammatory, antiviral and antimicrobial potential, synergic effects, but also beyond. Original full research articles as well as review articles on this topic from research groups all over the world are welcome in order to disseminate the scientific knowledge in these uneasy times of SARS-Cov-2. Researchers working in the field of natural products and related disciplines are encouraged to publish their recent findings in this Special Issue of Molecules.
Dr. Silvie Rimpelova
Guest Editor
BioTech 2020 and 8th Czech-Swiss Symposium with exhibition (June 17-20, 2020, University of Chemistry and Technology, Prague) will cover all important aspects of advanced biotechnologies. The main scope of the symposium is to promote the exchange of information among academic and industrial researchers regarding technologies utilizing life-based systems to produce useful products and services. Lectures will be organized in following sessions:
- Medical and Pharmaceutical Biotechnology
- Food and Agriculture Biotechnology
- Industrial Biotechnology
- Microalgae Biotechnology
- Environmental Biotechnology
- Plant Biotechnology
The conference will take place at the University of Chemistry and Technology in Prague, located centrally in the university campus in Prague 6. The famous city of Prague lies in the heart of Europe and, due to its abundance of cultural attractions and rich historic architecture, is one of the most popular European tourist destinations.
V pondělí 8. 3. 2021 ve věku 65 let zemřel na následky dlouhého a těžkého onemocnění náš dlouholetý spolupracovník a milý kolega Mgr. Jiří Soják.
Jiří Soják vystudoval filmovou fakultu obor produkce a dlouhá léta byl zaměstnán nejdříve jako produkční později jako ředitel Kresleného filmu (Bratři v triku).
Na Ústav Biochemie a mikrobiologie VŠCHT nastoupil v roce 2007 v roli hospodáře a tuto pozici pozvedl na manažerskou funkci. Mimo svoji běžnou agendu ústavu významně pomohl při řešení nelehkých úkolů spojených s veřejnými zakázkami v rámci projektů EU. Později řešil tyto úkoly pro celou fakultu. Byl jakýmsi „mužem v pozadí“, který nás chránil před administrativní zátěží, kterou bral na sebe i nad rámec svých povinností. Vše vždy řešil s úsměvem a vždy nacházel cestu jak pomoci. O málokom lze říci, že ho měli rádi opravdu všichni, ale v jeho případě to byla pravda. Nikdy mu nechyběl na tváři úsměv, a to ani v době, kdy neobyčejně statečně bojoval se svou velmi těžkou a zákeřnou nemocí, na niž si nikdy nepostěžoval. Díky své inteligenci a smyslu pro humor byl vždy obklopen přáteli. Pro nás všechny odešel přítel, se kterým bylo vždy příjemné promluvit.
Milý Jirko, chybíš nám.
Kateřina Demnerová a Tomáš Ruml
V pátek 22. 1. 2021 ve věku 74 let zemřel nečekaně na následky těžkého průběhu onemocnění Covid-19 pan profesor Jan Evangelista Dyr, náš dlouholetý spolupracovník a milý kolega.
Prof. Ing. Jan E. Dyr, DrSc. po ukončení studií specializace makromolekulární chemie na VŠCHT, nastoupil v roce 1970 na Ústav hematologie a krevní transfuze, kde od roku 1985 vedl oddělení Biochemie a od roku 2013 byl náměstkem ředitele pro vědu a výzkum.
Celý svůj profesní život zůstal věrný i své alma mater. Od r. 1992 se na Ústavu Biochemie a mikrobiologie VŠCHT externě podílel na přednáškách předmětů „Imunologie a imunochemie“ a od roku 2003 „Imunologie a hematologie“. Byl předním světovým odborníkem v problematice hemostázy a trombózy a studium proteinové exprese a proteinových interakcí v plazmě a buňkách krve u pacientů s onkohematologickými a kardio a cerebrovaskulárními onemocněními. Výsledky své práce publikoval v desítkách článků v předních světových časopisech. Jeho týmu se podařilo odhalit vrozené poruchy molekuly fibrinogenu, které jsou u některých nemocných odpovědné za vyšší náchylnost k tvorbě krevních sraženin.
Prof. Dyr byl člověkem pronikavě inteligentním a renesančním. Díky své inteligenci a smyslem pro humor byl vždy obklopen přáteli. Pro nás všechny odešel nejen vysoce ceněný odborník, ale i přítel, který vždy dovedl poradit a inspirovat.
Milý Honzo, budeš nám chybět.
Tomáš Ruml
FOTO: UHKT
Dne 19.11.2020 se na našem ústavu uskutečnil další ročník Studentské vědecké konference (SVK).
Studentni soutěžili celkem v 7 sekcích, nejlepší 3 studenti v každé sekci byli oceněni, byly uděleny také ceny sponzorů.
Sekce Bioanalytické metody I
Sponzor:
1. místo
Bc. Mária Mellová - Nové prístupy v lipidomickej analýze krvnej plazmy
2. místo
MUDr. Bc. Adéla Hrdličková - Stanovení metabolitů Krebsova cyklu a glykolysy a vybraných markerů oxidačního stresu v plasmě pacientů s akutní myeloidní leukémií
3. místo
Bc. Anna Ničová - Srovnání metod v rámci label-free kvantifikace a proteomická analýza buněčné linie hFOB
Cena sponzora:
Tereza Veverková - Příprava oční rohovky in vitro
Bc. Adéla Loukotová - Proteomické rozlišení krve různých živočišných druhů
Sekce Bioanalytické metody II
Sponzor:
1. místo
Tamara Petříkovová - Určování zvířecího původu pergamenů
2. místo
Bc. Magdalena Čapková - Vývoj SPR biosenzoru pro detekci tramadolu v pitné vodě
3. místo
Bc. Radka Koláčková - Filtrační vlastnosti (ne)funkcionalizovaných nanovlákenných materiálů vyrobených technikou electrospinningu
Cena sponzora:
Dajana Kolářová - Příprava matrixového proteinu pro rentgenostrukturní analýzu
Bc. Martina Radouchová - Validace stanovení hormonů metodou 2D LC/MS/MS
Bc. Denisa Trubačová - Štiepenie proteínov obsiahnutých v kostných tkanivách pomocou chymotrypsínu v prítomnosti vybraných organických rozpúšťadiel
Enzymologie
Sponzor:
1. místo
Bc. Monika Čížková - Úloha inosin-5 ́-monofosfátdehydrogenasy v purinovém metabolismu u mykobakterií
2. místo
Bc. Tomáš Engl - Chitinasa z psychrofilní kvasinky Cryptococcus victoriae
3. místo
Bc. Klára Zemanová - Vliv funkcionalizovaných nanomateriálů na tvorbu biofilmu Cutibacterium acnes
Cena sponzora:
Bc. Olivie Běhounková - Charakterizace asparaginas z mořské bakterie Microscilla sp. PRE1
Bc. Martin Zmuda - Význam efluxních pump pseudomonas u multirezistetních klinických izolátů
Sekce Interakce v biologických systémech
Sponzor:
1. místo
Bc. Eliška Suchopárová - Analýza mikrobiomu rostlin slunečnice roční (Helianthus annuus L.)
2. místo
Bc. Kamila Pluhařová - „SA kolekce“: nový nástroj pro studium role kyseliny salicylové v rostlinách
3. místo
Bc. Lucie Staňková - Biologické účinky extraktů orientálních rostlin
Cena sponzora:
Bc. Lucie Hrdá - Hodnocení vlivu vybraných rostlinných extraktů na kulturu kostních buněk
Sekce Klinická biochemie
Sponzor:
1. místo
Bc. Jana Bláhová - Stanovení vazebné afinity derivátů tetrahydropyridinu na muskarinových receptorech
2. místo
Bc. Anna Rumlerová - Polymerní konjugáty shikoninu využitelné v protinádorové terapii
3. místo
Bc. Tereza Turnovská - Identifikace a ADME charakterizace nových antagonistů adrenergních receptorů α2A
Cena sponzora:
Bc. Michaela Blažková - Mapování neuroinflamace jako součásti neurodegenerace in vitro a in vivo
Bc. Vendula Ficelová - Functional investigation of non-cannonical glycosylation of T-type calcium channels
Bc. Gabriela Janíková - Vliv deficience tryptofanu ve stravě matky na rozvoj úzkostných poruch v dospělosti potomka
Bc. Zuzana Lenertová - Terapeutické cílení na mitochondrie nádorových buněk
Sekce Molekulární biologie a biochemie I
Sponzor:
1. místo
Bc. Radka Ježíšková - Strukturní analýza interakce mezi lidskou helikasou DHX15 a retrovirovou doménou bohatou na glyciny pomocí proteinového zesíťování
2. místo
Bc. Jakub Kaňka - Optimalizace systému pro detekci časně umlčených provirů
3. místo
Bc. Zuzana Kůtová - RNA helikázy a jejich interakce s vybranými proteiny Mason Pfizer opičího viru
Cena sponzora:
Bc. Lukáš Bláha - Vazba matrixových proteinů retrovirů na fosfolipidovou membránu pro studium jejich strukturního uspořádaní
Bc. Lucie Prokopová - Studium mutantů matrixového proteinu Masonova-Pfizerova opičího viru ovlivňujících myristoylový přepínač
Sekce Molekulární biologie a biochemie II
Sponzor:
1. místo
Bc. Lenka Lasoňová - Transportní systémy patogenních kvasinek: klonování genu TRK1 Candida parapsilosis a charakterizace jeho produktu
2. místo
Bc. Lýdie Jakubová - Izolace a charakterizace bakteriálních populací podílejících se na degradaci ligninu
3. místo
Bc. Anna Chaloupecká - Identifikace genetických a biologických aspektů akumulace Cd a Zn v Amanita muscaria
Cena sponzora:
Bc. Lenka Lasoňová - Transportní systémy patogenních kvasinek: klonování genu TRK1 Candida parapsilosis a charakterizace jeho produktu
Bc. Patrik Horna - Diferenciace exprese genů stresové odpovědi Campylobacter jejuni v prostředí hostitele a mimo něj
I letos bude na našem ústavu probíhat Studentská vědecká konference. Vzhledem k okolnostem jsme museli opustit systém diskusí na chodbách ústavu u studentských posterů a přesunuli jsme se do virtuálního světa. Pokud byste se rádi při při této příležitosti setkali se studenty a diskutovali nad jejich pracemi, jste srdečně zváni do prostředí MSTeams. Každá ze sekcí bude mít svůj tým, do kterého se můžete přihlásit pomocí kódu v následujícím odkazu. Čas začátku přednášek studentů je pouze orientační, bude záležet na délce diskuse. Také bychom rádi poděkovali všem firmám, které do soutěže přispěly cenami pro studenty, v letošní nelehké situaci si jejich ochoty vážíme o to více.
Za organizátory Michaela Marková a Štěpánka Kučková
Sborník s abstrakty si můžete stáhnou zde.
Studie, která se dostala na obálku časopisu Journal of Materials Chemistry B pojednává o syntéze a biologické aktivitě fluorescenčního konjugátu fotosensitizující látky feoforbidu a s nandrolonem – steroidem specificky cílícím androgenní receptor, který je často nadprodukován v řadě typů nádorů. Tento konjugát má vysoký potenciál nejen pro fotodynamickou terapii nádorů závislých na hormonech, ale i pro neinvazivní zobrazování androgenního receptoru in vivo.
Dne 21.11.2019 se na našem ústavu uskutečnil další ročník Studentské vědecké konference (SVK).
Studentni soutěžili celkem v 6 sekcích, nejlepší 3 studenti v každé sekci byli oceněni. Z vítězů všech sekcí byl následně vybrán jeden celkový vítěz.
Sekce Enzymologie
Sponzor:
1. místo
Bc. Adéla Formanová - Vztah struktury a funkce α-L-fukosidasy iso2 z Paenibacillus thiaminolyticus
2. místo
Bc. Michael Němec - Chladově aktivní celulasa a chitinasa z bakterie Arthrobacter sp. C1-1
3. místo
Bc. Hedvika Sasová - Vztah struktury a katalytické aktivity nespecifické fosfolipasy NPC4 z Arabidopsis thaliana
Cena sponzora:
Bc. Lukáš Pinc - Příprava a biochemická charakterizace exopeptidasy DPAP1 z parazita Schistosoma mansoni
Sekce Mikrobiologie
Sponzor:
1. místo
Bc. Kateřina Filipi - Taxonomická klasifikace bakteriálních izolátů z radioaktivních lázeňských pramenů
2. místo
Bc. Vendula Švarcová - Vliv fúzní kotvy na funkci proteinu ERG6 v rámci lipidových tělísek Saccharomyces cerevisiae
3. místo
Bc. Anežka Kodatová - Sledování vlivu přídavku biocharu na kvalitu půdy, půdní mikroorganismy a jejich metabolickou aktivitu
Cena sponzora:
Bc. Adriana Novotná - Charakterizace komerčně využívaných bakteriálních izolátů
Sekce Interakce v biologických systémech
Sponzor:
1. místo
Bc. Jan Škubník - Intracelulární lokalizace a fototoxicita derivátů kolchicinu
2. místo
Bc. Aneta Exnerová - Neuroprotektivní účinky nových anorektických analogů peptidu uvolňujícího prolaktin (PrRP) v modelu in vitro
3. místo
Bc. Kateřina Pospíšilová - Biologické účinky bilirubinu a lumirubinu in vitro
Cena sponzora:
Bc. Jan Škubník - Intracelulární lokalizace a fototoxicita derivátů kolchicinu
Sekce Klinická biochemie
Sponzor:
1. místo
Bc. Martina Hošková - Diagnostika rakoviny pankreatu pomocí hmotnostní spektrometrie
2. místo
Bc. Dominika Fečková - Antimikrobiální efekt funkcionalizovaných materiálů
3. místo
Bc. Jana Hahnl - Tromboxan B2 jako potenciální nový prognostický marker v séru pacientů s rakovinou prostaty
Cena sponzora:
Bc. Jiří Stodola - Vývoj a in vitro testování lubrikačního gelu bránícího přenosu HIV
Sekce Bioanalytické metody
Sponzor:
1. místo
Bc. Alena Meledina - Proteomické rozlišení kostí různých živočišných druhů
2. místo
Bc. Naděžda Galybina - Vývoj multianalytového imunochromatografického testu pro detekci drog
3. místo
Bc. Andrea Tomanová - Využití metod genetické genealogie k výzkumu příbuznosti paternálních linií v české populaci
Cena sponzora:
Bc. Andrea Tomanová - Využití metod genetické genealogie k výzkumu příbuznosti paternálních linií v české populaci
Sekce Molekulární biologie a biochemie
Sponzor:
1. místo
Bc. Anna Beránková - Syntéza a metabolické zabudování modifikovaných sacharidů pro clik-značení glykokonjugátů
2. místo
Bc. Leoš Cmarko - Identifikace molekulární determinanty pro gating vápníkového kanálu typu T
3. místo
Bc. Kateřina Tomášková - Urychlování molekulárních simulací s využitím technik de novo predikce struktur proteinů
Cena sponzora:
Bc. Ruslan Klassen - Vliv nanočástic na dynamiku cytoskeletu u rostlin
Hlavní cena:
Sponzor:
Vítěz:
Bc. Adéla Formanová - Vztah struktury a funkce α-L-fukosidasy iso2 z Paenibacillus thiaminolyticus
18.11 10:00 - 12:00 Registration |
ELIXIR CZ info day Institute of Organic Chemistry and Biochemistry - Prague |
Národní bioinformatická infrastruktura ELIXIR CZ (součást celoevropské infrastruktury ELIXIR) plánuje pořádání info dnů s cílem představit tuto infrastrukturu širší vědecké obci a rovněž zkvalitnit její služby a učinit je dostupnějšími. Za tímto účelem si Vás dovolujeme poprosit o vyplnění následujícího formuláře, který má napomoci zmapovat současné povědomí o ELIXIR CZ a poskytnout zpětnou vazbu pro pořádání info dnů.
V úterý 27. 8. 2019 ve věku 83 let zemřela paní profesorka Blanka Králová, dlouholetá členka Ústavu biochemie a mikrobiologie na VŠCHT Praha. Celý svůj profesní život byla věrná své alma mater. Po ukončení studií specializace kvasná chemie a technologie (dnes obor biotechnologie), nastoupila v roce 1959 jako asistentka na katedru biologických věd, později přejmenovanou na katedru biochemie a mikrobiologie, kterou v té době vedl profesor Šícho. A jak často Blanka vzpomínala, vyžadoval po členech ústavu plné nasazení, byl přísný, neústupný, ale hodně se od něj naučila. V té době na katedře také pracovali její dlouholetí kolegové profesor Káš a profesor Rauch. V roce 1969 obhájila svou kandidátskou práci v oboru Biochemie a v roce 1990 se ve stejném oboru habilitovala. Středem jejího odborného zájmu byly hlavně enzymy a jejich kofaktory. Dlouhodobě se zabývala studiem transglykosylačních vlastností glykosidas. V roce 1997 byla jmenována profesorkou Biochemie. Řadu let zastávala (jako vůbec první žena na VŠCHT) funkci proděkana pro pedagogiku.
Během působení na VŠCHT byla vedoucí přibližně 50 diplomantů a školitelkou 15 doktorandů, z nichž tři získali prestižní ocenění v rámci ČR. Během své vědecké činnosti získala řadu domácích i zahraničních grantů. Absolvovala dvě čtyřměsíční stáže na zahraničních univerzitách (University of Rome, University of Cardiff) a dále pak spolupracovala s celou řadou dalších univerzit formou krátkodobých stáží a společných projektů (Švýcarsko, Dánsko, Něměcko, Španělsko, Rusko, Estonsko). Zároveň byla zapáleným členem asociace ECTN (European Chemistry Thematic Network).
Její znalosti anglického jazyka byly excelentní a díky tomu získala v roce 1969 od Americké chemické společnosti ocenění jako spolupracovník Chemical Abstract Service. V roce 2001 jí byla Fakultou potravinářské a biochemické technologie udělena Ballingova medaile. V roce 2010 byla její práce oceněna Medailí Josefa Hlávky a v letošním roce získala Medaili Emila Votočka.
Blanka byla člověkem vpravdě renesančním. Neexistovalo snad téma, o kterém by neuměla poutavě vyprávět. Kromě vědy milovala i cestování, umění a sport. V mládí se věnovala horolezectví a sjezdové lyže si odepřela až po svých 80. narozeninách. Svůj volný čas velmi ráda trávila na své chalupě na Malé Skále.
Do poslední chvíle svého života byla zaměstnána na Ústavu biochemie a mikrobiologie. Živě se zajímala o pedagogiku a vědecké projekty, na kterých se členové ústavu podíleli, byla oporou mladým vědeckým pracovníkům své pracovní skupiny, byla i nepostradatelnou aktivní účastnicí odborných seminářů. Díky své inteligenci a přátelské povaze byla vždy obklopena přáteli, kterým neváhala kdykoli nabídnout pomocnou ruku. Její mladistvý přístup k životu smazával generační rozdíly. Pro nás všechny odešla nejen vysoce ceněná odbornice oboru biochemie, ale i kamarádka, s kterou jsme se chodili radit i smát.
Dne 4.4.2019 obhájila Ing. Barbora Holubová, PhD. svou habilitační práci, stala se tak docentkou biochemie a nabyla titulu doc. Gratulujeme!
Dně 5.3.2019 obhajovala Mgr. Terézia Kovaľová svou dizertační prácí na téma Strukturní a katalytické vlastnosti α-L-fukosidas z bakterie Paenibacillus thiaminolyticus. Práci úspěšně obhájila a získala tak titul PhD. Tímto ji gratulujeme!
Ve dnech 14. - 15.2. bude na VŠCHT probíhat kurz Data Carpentry na téma základy zpracování genomických dat. Kurz bude probíhat v anglickém jazyce.
Budou probírána témata:
- Project Organization
and Management for Genomics - Introduction to Cloud Computing
- Introduction to the Command Line
- Data Wrangling and Processing
for Genomics
Více informací na https://www.hadriengourle.com/2019-02-14-elixir-prague/
Kurz je určen převážně doktorandům. Zájemci se hlaste u doc. Spiwoka.
Dne 6.2.2019 se bude v Národní technické knihovně konat seminář pořádaný Amerckou chemickou společností. Součástí semináře bude diskuze s editory o tom, jak publikovat váš výzkum.
Potvrzenými řečíky jsou:
Prof. Stuart Conway, Associate Editor, Journal of Medicinal Chemistry
Prof. Pavel Jungwirth, Senior Editor, The Journal of Physical Chemistry
Prof. Maria Laura Bolognesi, Associate Editor, Journal of Medicinal Chemistry
Dr. Veli-Pekka Hyttinen, Senior Account Manager, Central and Eastern Europe, Chemical Abstracts Service
Seminář bude probíhat v anglickém jazyce.
Více informací na: https://acsoncampus.acs.org/events/ntk-and-czechelib/
FPBT VŠCHT a Biotechnologická společnost Vás srdečně zvou na přednášku "Biometal Demonstration Plants for the Biological Rehabilitation of Metallized Industrial Wastewaters", kterou přednese Prof. Manuel Garcia Roig, professor of Physical Chemistry and Director of Center for Research and Development of Water of the University of Salamanca, Spain.
Přednáška se uskuteční v posluchárně B 21 (proti hlavnímu schodišti ve 2.patře budovy B VŠCHT) ve středu 6.září 2017 od 10 hod.
prof. Ing. Jan Káš, DrSc. za BS, prof. Ing. Tomáš Ruml, CSc. děkan FPBT
Since 1995 this symposium has served as a platform for researchers interested in the remediation of contaminated environments. The meeting highlights the newest scientific advancements and cutting edge methodological approaches in bioremediation and biodegradation research. Main topics: Biosorption and Bioaccumulation of Heavy Metals, Plants and Microorganisms as Agents for the Removal of Organic Pollutants, Carbon and Nutrient Cycling in Contaminated Sites, Pollution, Toxicity and Ecosystem Functioning, Response of Microbial Communities to Disturbance, Biodegradation of Natural and Waste Materials, In Situ Bioremediation, Microorganisms in Wastewater Treatment, Bio-electrochemical Systems for Remediation of Polluted Sites.
Na Výzkumném ústavu veterinárního lékařství, v. v. i. se dne 16.2.2017 konalo zasedání hlavního výboru Československé společnosti mikrobiologické, na kterém byla slavnostně předána Patočkova medaile Prof. Ing. Kateřině Demnerové, CSc. z VŠCHT za dlouholetou práci pro ČSSM a rozvoj oboru potravinářské mikrobiologie.
BioTech 2017
June 13-17, 2017
BioTech 2017 and 7th Czech-Swiss Symposium with exhibition will cover all important aspects of advanced biotechnologies. The main scope of the symposium is to promote the exchange of information among academic and industrial researchers regarding technologies utilizing life-based systems to produce useful products and services. Lectures will be organized in following sessions: Medical and Pharmaceutical Biotechnology, Microalgae Biotechnology, Environmental Biotechnology, Food and Agriculture Biotechnology, Biorefinery and Industrial Biotechnology.
The conference will take place in the National Technical Library, located centrally in the university campus in Prague 6. The famous city of Prague lies in the heart of Europe and, due to its abundance of cultural attractions and rich historic architecture, is one of the most popular European tourist destinations.
Hlavní cena | ||
Markéta Nováková | ||
Bioanalytické metody | 1. Jana Veselá | |
2. David Kotol | ||
3. Andrea Hujacová | ||
Cena sponzora: | Vít Rynd Barbora Svojanovská |
|
Forenzní a molekulární biologie | 1. Ondřej Krupa | |
2. Eliška Fialová | ||
3. Simona Lencová | ||
Cena sponzora: | Miroslava Bodrinová | |
Molekulární biologie | 1. Šárka Voráčková | |
2. Jitka Moravcová | ||
3. Ondřej Slavík Markéta Koutová |
||
Cena sponzora: | Šárka Voráčková | |
Strukturní biologie | 1. Markéta Nováková | |
2. Barbora Vokatá | ||
3. Nikol Volfová | ||
Cena sponzora: | Markéta Nováková | |
Biochemie rostlin a ekologie | 1. Sindy Kněžíčková | |
2. Magdalena Folkmanová | ||
3. Tereza Veselá | ||
Cena sponzora: | všichni studenti této sekce | |
Mikrobiologie patogenů | 1. Daniel Stehlík | |
2. Soňa Streďanská | ||
3. Klára Šelbická | ||
Cena sponzora: | Klára Šelbická | |
Klinická biochemie a mikrobiologie | 1. Linda Krobová | |
2. Gabriela Nováková | ||
3. Eliška Ceznerová 4. Tereza Šmrhová |
||
Cena sponzora: | Gabriela Nováková |
V předvečer 17. listopadu 2016 byla předána na zámku v Lužanech u Přeštic ocenění Nadace Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových.
Na návrh děkanů fakult a rektora VŠCHT Praha byla udělena Medaile Josefa Hlávky profesoru Pavlu Rauchovi jako výraz ocenění jeho celoživotního díla.
Prof. Ing. Pavel Rauch, DrSc je uznávaným odborníkem v oblasti biochemie a analýzy potravin a dlouholetým vynikajícím pracovníkem Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Odborně se věnoval především vývoji imunochemických metod a možnostmi jejich aplikace v analytické praxi. Jeho publikační činnost je úctyhodná a i jeho další aktivity byly a jsou rozsáhlé. Zahrnují vedle vědecko-výzkumné a organizační činnosti především činnost pedagogickou. Vychoval řadu vynikajících vědeckých pracovníků. Podílel se a podílí na řadě projektů (grantů) tuzemských a především zahraničních (spolupráce s Velkou Británií, Francií, Holandskem, Itálií aj.).
Cenu Josefa Hlávky pro nejlepší studenty a absolventy získali Ing. Tereza Přerovská (Fakulta potravinářské a biochemické technologie), Ing. Ondřej Jankovský (Fakulta chemické technologie) a Ing. Martin Schätz (Fakulta chemicko-inženýrská). Ocenění zahrnuje kromě diplomu také finanční prémii 25 000 Kč.
Hlávkovy medaile uděluje nadace od roku 1996.