Prosím počkejte chvíli...
Nepřihlášený uživatel
Nacházíte se: VŠCHT PrahaFPBTÚstav biochemie a mikrobiologie  → Vědecké zaměření ústavu → Vědecké skupiny → Laboratoř molekulární biologie a virologie → REDOX → Zněčišťující látky v životním prostředí

Zněčišťující látky v životním prostředí

Chlorované parafíny

Kontaminanty představují významné riziko pro životní prostředí a lidské zdraví. Mezi relativně novou a málo prozkoumanou skupinu kontaminantů patří chlorované parafíny, které v mnohých odvětvích nahradily velmi rizikové polychlorované bifenyly. ◳ Chloro (png) → (originál)

Chlorované parafíny jsou polychlorované n-alkany vznikající radikálovou chlorací iniciovanou UV světlem. Dle délky uhlíkatého řetězce je dělíme na krátké SCCP, středně dlouhé MCCP, a dlouhé LCCP. SCCP byly využívány v průmyslu jako zpomalovače hoření, kovoobráběcí kapaliny, složky barev či tmelů. Roku 2017 však byly SCCP dle Stockholmské konvence zařazeny mezi perzistentní organické polutanty. Jejich produkce a použití jsou tedy omezeny a regulovány. Jak již tomu ale v průmyslu bývá, po zákazu SCCP se trh přeorientoval na novou skupinu látek, MCCP, jež mají velmi podobné vlastnosti, a proto předpokládáme i podobné účinky na životní prostředí. Produkce MCCP rok od roku vzrůstá, což může potenciálně vést k závažné kontaminaci životního prostředí, jejíž náprava by trvala roky až desítky let.

 ◳ Contaminants (png) → (originál)Chlorované parafíny podobně jako další organochlorované sloučeniny jsou látky nepolárního charakteru, které se snadno akumulují v tukových tkáních. Důležitou otázkou z hlediska in vitro působení CP je, zda CP dokážou prostupovat do buňky nebo ovlivňují buněčnou fyziologii jako extracelulární agens. Odpověď na tuto otázku je stále nejasná. Na druhou stranu bylo zjištěno, že SCCP způsobují nepřímou a přímou toxicitu. Kromě in vitro buněčných modelů byly chlorované parafíny studovány i s použitím různých živočišných modelů – od hadů a žab, přes slepice a další ptáky, až po laboratorní myši a potkany. U všech testovaných organismů byla zaznamenaná významná akumulace SCCP, ale rovněž MCCP.

CP byly rovněž nalezeny v biologických matricích, jako je plazma, placenta, pupečníková krev či mateřské mléko. Bylo ukázáno, že SCCP i MCCP přecházejí přes placentu do plodu a následně kojením do těla novorozenců. Data z biomonitorovacích studií zabývajících se přítomností CP v lidských tkáních jsou nadále nedostatečná, jelikož se studium CP soustředí ve většině případů pouze na oblast Číny, která je největším producentem a konzumentem CP.

Jakékoli další poznání v oblasti chlorovaných parafínů může vést k rozklíčování jejich účinků na živé organismy a potenciálně k omezení či zakázání jejich použití v průmyslu.

  ◳ PREADIPOCITY (png) → (originál)

Aktualizováno: 5.11.2023 16:52, Autor: Tomáš Přibyl

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha 2014
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum