Domů Publikace
Kovové materiály pro použití v ortopedii
Trendy vývoje nových biomateriálů pro použití v ortopedii se zaměřují na dosažení vhodných mechanických vlastností, antibakteriálního působení a schopnost urychlení hojení. Dalším trendem je použití degradovatelných materiálů u dočasných aplikací, což eliminuje nutnost reoperace. Nové biomateriály, které jsou vyvíjeny našimi spolupracovníky, musí být nejprve testovány a schváleny. Na našem pracovišti se zabýváme prvním stupněm testování biomateriálů s použitím buněčných kultur a relevantních metod.
Snímek lidských imortalizovaných kmenových buněk odvozených z tukové tkáně rostoucích na titanové slitině s nanoúpravou (modře jádro, červeně aktinová vlákna); Elektronmikroskopický snímek myších fibroblastů rostoucích na hořčíkové slitině (zvětšení 2000 x)
Způsob řešení a metody
Sledujeme korozní rychlost v biologických médiích za fyziologických podmínek, testujeme in vitro cytotoxicitu biomateriálů dle normy ISO 10993-5 (zkouška na extraktech s vyhodnocením metabolické aktivity pomocí resazurinu) a sledujeme kolonizaci povrchů materiálů buňkami pomocí mikroskopických technik (pomocí fluorescenční i skenovací elektronové mikroskopie). Jako buněčné modely používáme myší fibroblasty i buněčné linie odvozené od lidské kostní tkáně. Testujeme také antibakteriální vlastnosti materiálů.
Kontakt
Ing. Eva Jablonská, Ph.D.
Ing. Zdeněk Míchal
doc. Ing. Jan Lipov, Ph.D.
prof. Ing. Tomáš Ruml, CSc.