Prosím počkejte chvíli...
Nepřihlášený uživatel

Tým & publikace

Domů   Projekty   Přístrojové vybavení   Tým & Publikace

Prof. Dr. Ing. Radovan Hynek

Zaměřuji se především na výzkum proteinů tkání odoperovaných při stomatochirurgických a otorhinolaryngologologických zákrocích. Využívám především nedávno vyvinutou převratnou techniku „in-bone digestion“ založenou na specifickém enzymovém štěpení proteinů přímo v kostních tkáních bez nutnosti jejich demineralizace. Ve volném čase se věnuji sportovnímu létání a astronomickým pozorováním.

Google Scholar

doc. Ing. Mgr. Štěpánka Kučková, Ph.D.

V naší laboratoři zodpovídám za proteomické analýzy kulturního dědictví (např. obrazů, polychromovaných soch, historických malt) a archeologických objektů (rozpoznávání živočišného původu kostí), hledání potenciálních biomarkerů v krevní plazmě charakteristických pro závažná onemocnění (např. aterosklerózu, juvenilní idiopatickou artritidu), analýzy potravin (např. jedlého hmyzu) a forenzní analýzy (např. kožních derivátů). S mými doktorskými i magisterskými studenty se podílíme na výzkumných projektech ve spolupráci s jinými skupinami na VŠCHT, ale také s domácími i zahraničními institucemi. Dále spolupracuji na vývoji programů využívajících data z hmotnostních spektrometrů (MALDI-TOF, ESI-Q-TOF, LC-timsTOF), využívaných např. při určování původu různých bílkovinných materiálů.

Velmi ráda navazuji kontakty s dalšími vědci, kurátory a restaurátory a vyhledám nové kontakty a projekty.

Google Scholar

Ing. Jiří Šantrůček, Ph.D. 

Provádím proteomické analýzy na LC-ESI-Q-TOF a LC-timsTOF hmotnostních spektrometrech. Ve svém výzkumu se zaměřuji na spojení chromatografických a elektroforetických metod s hmotnostní spektrometrií, label-free kvantifikaci proteinů a analýzu posttranslačních modifikací proteinů. Konkrétní výzkumná témata pak zahrnují analýzu buněčných linií odvozených od osteoblastů a jejich diferenciaci, kultivaci savčích buněčných linií v bezsérových médiích a adsorpci sérových proteinů na biomateriály pro ortopedické aplikace.

Google Scholar

Ing. Tatiana Smirnova

V rámci svého doktorského studia se zaměřuji na proteomické analýzy tělesných tekutin od pacientů postižených různými onemocněními (Alzheimerovou chorobou, hepatocelulárním a pankreatickým karcinomem, juvenilní idiopatickou artritidou). Zkoumám kvantitativní a kvalitativní rozdíly v profilech proteinů zdravých jedinců a pacientů pomocí hmotnostní spektrometrie (MALDI-TOF a LC-MS/MS) ve snaze nalézt specifický panel biomarkerů studovaných onemocnění. Byla jsem členkou týmu v grantovém projektu s názvem Multi-Omics Approach in Medical Research (IGRA-2021-001, CZ.02.2.69/0.0/0.0/19_073/0016928), který kombinoval různé vibračně spektroskopické a hmotnostně spektrometrické metody za účelem nalezení panelu biomarkerů hepatocelulárního karcinomu. Pracuji také jako operátorka; mám na starosti údržbu přístroje MALDI-TOF MS a servisní měření (např. mikrobiální identifikace pomocí přístroje Biotyper® pro akreditované mikrobiologické laboratoře na VŠCHT).

Google Scholar

prof. RNDr. Milan Kodíček, CSc.

Narodil jsem se před více než třemi čtvrtinami století v Praze. Studoval jsem chemii na Přírodovědecké fakultě UK; diplomovou práci s názvem Studium konformace oxytocinu pomocí cirkulárního dichroismu jsem vypracoval na Ústavu organické chemie a biochemie v Praze.

Od roku 1971 jsem pracoval na Ústavu hematologie a krevní transfuse v Praze v oddělení biochemie vedeném doc. Z. Vodrážkou; zde jsme se zabývali především vztahem struktury a funkce krevních bílkovin (hemoglobin, hemopexin, albumin, orosomukoid, bílkoviny erytrocytové membrány atd.). V roce 1977 jsem na katedře fyzikální chemie PřF UK obhájil kandidátskou (dnes doktorskou) práci zabývající se konformací lidského hemopexinu.

Od roku 1991 působím na Ústavu biochemie a mikrobiologie VŠCHT. Stál jsem u zrodu Laboratoře aplikované proteomiky, kam jsem vnesl i problematiku studia struktury bílkovin pomocí hmotnostní spektrometrie. Zásadní výsledky svých prací (od roku 1972) jsem publikoval ve více než 80 článcích v mezinárodních časopisech.

V roce 2001 jsem byl jmenován profesorem biochemie. Na VŠCHT jsem podstatným způsobem zasáhl do výuky biochemie I a II, biofyzikální chemie a enzymologie.

Vybrané publikační aktivity:

Aktualizováno: 12.3.2024 14:22, Autor: Michal Strejček

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha 2014
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum